5 przyczyn krwawień w ciąży

Ocena: 4/5 Głosów: 20
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Każde krwawienie w ciąży wymaga konsultacji z lekarzem. Sprawdź, co może je wywołać!

O każdym krwawieniu w ciąży poinformuj lekarza.
O każdym krwawieniu w ciąży poinformuj lekarza.

Nawet jeśli zauważyłaś tylko delikatne plamienie z pochwy albo krwawienie już ustało, koniecznie powiadom o tym lekarza. Krwawienie w ciąży nie musi oznaczać groźnych komplikacji, czasem pojawia się po badaniu ginekologicznym czy stosunku seksualnym, ponieważ okolice intymne są teraz bardziej ukrwione.

Może się jednak zdarzyć, że krwawienie sygnalizuje poważny problem. Oto możliwe przyczyny:

Plamienie implantacyjne. Niewielkie plamienie towarzyszy czasem procesowi zagnieżdżania się zapłodnionej komórki jajowej w ściance macicy. Możesz je zaobserwować 6-7 dni po zapłodnieniu, a więc jeszcze zanim dowiesz się, że jesteś w ciąży. Plamienie implantacyjne nie jest groźne.

Poronienie lub ciąża pozamaciczna. Krwawienie, zwłaszcza jeśli jest połączone z bólem w podbrzuszu, skurczami i występuje między 4. a 8 tygodniem ciąży, może być jednym z pierwszych objawów poronienia lub ciąży pozamacicznej. W jednym i drugim przypadku szybka diagnoza i podjęcie leczenia są niezwykle ważne dla zdrowia kobiety.

Pamiętaj! Większość kobiet we wczesnej ciąży obserwuje plamienia z dróg rodnych. Jeśli jednak badanie USG między 7. a 12 tygodniem ciąży zarejestruje prawidłowe bicie serca płodu, ryzyko poronienia spada do zaledwie kilku procent.

Infekcja. Czasem krwawienie nie wiąże się bezpośrednio z ciążą, ale jest spowodowane infekcja grzybicza lub bakteryjna pochwy, nadżerką na szyjce macicy, polipem. Plamienia możesz wówczas zaobserwować po stosunku seksualnym lub innym mechanicznym podrażnieniu zakażonych miejsc. Pamiętaj, że infekcje pochwy w ciąży można w bezpieczny sposób leczyć. Jeśli nadżerka lub polip są małe, lekarz zaleci jedynie obserwację.

Problemy z łożyskiem lub przedwczesny poród. Krwawienie w drugim lub trzecim trymestrze ciąży może oznaczać:

  • odklejenie się łożyska. Krwawienie jest wtedy silne, towarzyszą mu bóle brzucha. W takim przypadku będziesz musiała pozostać w szpitalu, być może lekarz zdecyduje o natychmiastowym cięciu cesarskim.
  • łożysko przodujące, czyli zasłaniające częściowo lub całkowicie ujście szyjki macicy. Krwawienie jest intensywne, ale zazwyczaj bezbolesne. Prawdopodobnie niezbędne będzie cesarskie cięcie.
  • przedwczesny poród (między 20. a 37 tygodniem ciąży). Przedwczesną czynność skurczową macicy zwykle zatrzymuje się farmakologicznie. Jeśli poród zacznie się po 34 tygodniu ciąży, lekarz prawdopodobnie pozwoli ci urodzić.

Poród. Na kilka tygodni lub nawet godzin przed porodem (zazwyczaj po 37 tygodniu ciąży) zauważysz podbarwione krwią upławy - to odchodzi czop śluzowy, który przez całą ciążę zatykał wejście do macicy i chronił płód przed infekcjami. Kiedy szyjka macicy zaczyna rozszerzać się i skracać, to znak, że poród tuż-tuż. Każde inne krwawienie lub odejście czopa śluzowego przed 37. tygodniem ciąży koniecznie zgłoś lekarzowi.

Na co zwrócić uwagę

Aby lekarzowi łatwiej było ustalić przyczynę krwawienia oraz to, jak bardzo jest groźne, zwróć uwagę na:

  • długość i intensywność krwawień lub plamień,
  • kolor krwi,
  • ból, jaki towarzyszy krwawieniu,
  • czy w krwi widoczne są skrzepy.

Jak odchodzi czop śluzowy i jak rozpoznać, że czop śluzowy wypadł? Tłumaczy położna:

 

 

Tematy: ciąża pozamaciczna, poronienie, infekcje intymne, łożysko przodujące, krwawienie w ciąży, czop śluzowy, implantacja

Komentarze