5 niezwykłych ciążowych objawów

Ocena: 3.97/5 Głosów: 16
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wszystkie kobiety słyszały o dokuczliwych mdłościach, zgadze czy obrzmieniu piersi w czasie ciąży. Rzadziej mówi się o równie powszechnych, a jednocześnie zadziwiających dolegliwościach, z którymi już wkrótce możesz się zetknąć. Sprawdź, na co powinnaś się przygotować!

W ciąży możesz się spotkać z całkiem niespodziewanymi dolegliwościami.
W ciąży możesz się spotkać z całkiem niespodziewanymi dolegliwościami.

Pica - osobliwe zachcianki

Kiszone ogórki z czekoladą, śledzie i lody z bitą śmietaną - na takie zachcianki szykuje się niemal każda przyszła mama. Ale czy wiesz, że w ciąży możesz nagle poczuć nieodpartą chęć zjedzenia… czegoś zupełnie niejadalnego? Nie zdziw się, jeśli nieoczekiwanie odkryjesz, że chętnie posmakowałabyś kredy, ziemi albo mydła. Te nietypowe zachcianki to tzw. pica, którą naukowcy łączą z zapotrzebowaniem organizmu ciężarnej na określone składniki mineralne (np. ochota na kredę może oznaczać niedobór wapnia). Istnieje również teoria, że pica częściej występuje u kobiet, które w ciąży zmagają się ze zbyt niskim poziomem żelaza lub chorują na anemię.

Ślinotok, czyli dyskretne spluwanie

Większa niż zazwyczaj ilość śliny w ustach może być przypadłością krępującą i uciążliwą, niektóre ciężarne kobiety zmuszone są wręcz do wypluwania od czasu do czasu nadmiaru śliny. Niestety, to dość częsta dolegliwość, zwłaszcza we wczesnych tygodniach ciąży. Przyczyny wzmożonej pracy ślinianek nie są do końca znane, być może ma ona związek z przemianami hormonalnymi i powszechnymi na początku ciąży nudnościami - na ślinotok narzekają przede wszystkim te kobiety, których mdłości są szczególnie męczące i trwają długo. Możliwe, że ślinotok wzmaga również inna ciążowa dolegliwość - zgaga.

Zadyszka

Nagle zaczęło brakować ci tchu? Na płytki, ciężki oddech skarżą się głównie kobiety w bardziej zaawansowanej ciąży, ale już nawet w początkowych jej miesiącach możesz zauważyć, że trudniej ci zaczerpnąć powietrza. To efekt zwiększonego zapotrzebowania na tlen, a wraz z upływem kolejnych tygodni ciąży - ucisku powiększającej się macicy na przeponę. Trudności z oddychaniem wymagają wizyty u lekarza, jeśli cierpisz na astmę lub zachorujesz na zapalenie płuc.

Wiecznie zatkany nos

Ciągle masz uczucie, jakbyś była przeziębiona? Zatkany nos utrudnia ci oddychanie albo nieustannie z niego kapie jak podczas choroby? To problem, z którym boryka się nawet co 4. ciężarna. Co ciekawe, zapchany nos wcale nie musi oznaczać, że złapałaś infekcję albo właśnie zaatakowała cię alergia. Po prostu pod wpływem ciążowych hormonów w nosie pojawia się więcej wydzieliny, a rozszerzające się naczynia krwionośne powodują puchnięcie błon śluzowych. O typowym przeziębieniu świadczą za to dodatkowe objawy, jak gorączka, kaszel, ból gardła czy ból głowy - jeśli się pojawią, pędź do lekarza. Warto też wiedzieć, że ciąża zwiększa podatność na różnego typu alergie, a te, które męczyły cię już wcześniej, mogą stać się teraz bardziej dokuczliwe.

Oszołomienie

Czujesz się roztargniona, otumaniona, a zawroty głowy powodują czasem nawet lekkie zamroczenie? To wina zmian, jakie zachodzą w twoim układzie krążenia, a także wahającego się ciśnienia tętniczego krwi. Ciąża powoduje, że twoje serce zaczyna bić szybciej, zwiększa się znacznie objętość krwi w organizmie, a ciśnienie na początku ciąży spada, by potem stopniowo wzrastać. Na wszystkie te zmiany możesz reagować zawrotami głowy, a nawet omdleniami. Jak sobie pomóc? Staraj się nie wstawać zbyt szybko, zamiast kłaść się na plecach, układaj się na boku (najlepiej lewym), nie przegrzewaj się i nie przemęczaj, nie dopuszczaj do przegłodzenia i pij co najmniej 2 litry płynów dziennie. Uwaga! Silne zawroty głowy mogą sygnalizować anemię - konieczne będą badania krwi. Do lekarza zgłoś się również, jeśli zawrotom towarzyszą zaburzenia widzenia i mowy, drętwienie ciała, bóle głowy albo krwawienia z dróg rodnych.

Tematy: zachcianki, objawy ciąży, ciążowe dolegliwości, pica, zachcianki w ciąży, ślinotok, zawroty głowy

Komentarze