Gorączka w ciąży – jak zbić gorączkę w czasie ciąży? Jakie są sposoby?

Stan podgorączkowy i gorączka w ciąży najczęściej wiążą się z przeziębieniem. Aby zbić wysoką temperaturę, warto najpierw skorzystać z domowych sposobów. Jeśli to okaże się nieskuteczne, do dyspozycji pozostają leki przeciwgorączkowe. Najbezpieczniejszy jest paracetamol. Nadmiernie podwyższona temperatura w ciąży wymaga konsultacji z lekarzem.

Jakie są przyczyny gorączki? Czy gorączka w ciąży jest groźna?

Gorączka jest to nieswoisty objaw obronny organizmu w odpowiedzi na różnego rodzaju bodźce. Podwyższona temperatura ciała może być spowodowana różnymi czynnikami:

  • zakaźnymi – wirusami, bakteriami, grzybami;
  • odpowiedzią na alergeny i ciała obce znajdujące się w organizmie;
  • owulacją;
  • nadmiernym wysiłkiem fizycznym.

Temperatura ciała w ciąży ulega wahaniom, co wynika zwykle ze zmian, jakie zachodzą w organizmie kobiety spodziewającej się dziecka. Jednak należy pamiętać, że gorączka w ciąży jest szczególnie niebezpieczna, ze względu na zagrożenie dla rozwijającego się płodu, może doprowadzić do poronienia.

Sprawdź: Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Gorączka w ciąży – jak zbić gorączkę domowymi sposobami?

Podwyższona temperatura w ciąży najczęściej wskazuje na rozwijający się stan zapalny w organizmie, często jest jego pierwszym objawem. Jak już wspomniano wysoka gorączka w ciąży jest niebezpieczna dla rozwijającego się dziecka, dlatego należy jej zapobiegać i starać się jak najszybciej obniżyć temperaturę ciała.

Początkowo jeśli mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym w ciąży lub, kiedy gorączka nie jest bardzo wysoka możemy próbować zbić temperaturę domowymi sposobami. Przede wszystkim należy zacząć od chłodnych okładów, należy pamiętać że nie mogą być to okłady z lodu, a raczej np. zmoczony w zimnej wodzie ręcznik. Jeśli na skórę położymy okłady z lodu, spowodujemy skurcz naczyń, a przez to mniejszy przepływ krwi przez skórę i chłodzenie organizmu będzie nieefektywne. To samo dotyczy chłodnych kąpieli czy chłodnego prysznica, powinna to być woda raczej letnia, która nie powoduje dreszczy i uczucia nadmiernego zimna. Przy niewysokiej zwyżce temperatury w ciąży takie schłodzenie może być wystarczające i nie będzie konieczne podawanie leków.

Przeczytaj też: Paracetamol w ciąży

Paracetamol w ciąży – na podwyższoną temperaturę

Podstawowymi lekami stosowanymi do zbicia podwyższonej temperatury są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), paracetamol oraz metamizol. Paracetamol w ciąży jest uznany za najbezpieczniejszy z nich i stosowany jako lek pierwszego rzutu, jednak zażywając go także należy zachować ostrożność. Przy zbyt dużych dawkach może powodować uszkodzenie wątroby, prowadząc nawet do jej ostrej niewydolności.

Zalecana maksymalna dawka dobowa dla dorosłego wynosi 4 gramy, natomiast coraz częściej zwraca się uwagę, że bezpieczniej jest stosować niższe dawki maksymalne, ok. 3,5 grama. Standardowe leki dostępne bez recepty w aptece (tzw. leki OTC) w jednej tabletce zawierają 500 mg paracetamolu. Nie można zapomnieć, że pod różnymi nazwami handlowymi kryje się ta sama substancja lecznicza i w taki łatwy sposób, używając kilku „różnych” preparatów, można przedawkować lek.

Jak obniżyć gorączkę w ciąży – jakie leki na gorączkę?

Na wysoką temperaturę w ciąży, poza paracetamolem, dostępne są inne środki. W ciąży trudno mówić o leku stuprocentowo bezpiecznym, który możemy przyjmować bez żadnych konsekwencji. Niestety część leków przyjmowanych przez przyszłe mamy przechodzi przez łożysko i wpływa na rozwijające się dziecko. Dotyczy to również powszechnie stosowanych leków na gorączkę.

Do dyspozycji mamy także inne NLPZ, które mogą być stosowane jedynie w I i II trymestrze, jeśli jest to bezwzględnie konieczne. Najpopularniejszymi i dostępnymi bez recepty są preparaty zawierające: ibuprofen, naproksen czy diklofenak. Jednak należy pamiętać, że choć są to leki, które możemy nabyć bez przepisu lekarza, stosowanie naproksenu czy ibuprofenu w ciąży wiąże się z możliwością wystąpienia wielu niebezpiecznych powikłań. Kobieta ciężarna przed ich zastosowaniem powinna skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Wspomniany metamizol jest w ciąży niezalecany i nie powinien być stosowany przez przyszłe mamy, a także należy unikać przyjmowania go w trakcie karmienia piersią.

Stan podgorączkowy i gorączka w ciąży – kiedy do lekarza?

Wzrost temperatury u młodych, zdrowych do tej pory osób najczęściej spowodowany jest przez rożnego infekcje, podobnie jest u kobiet spodziewających się dziecka. W ciąży najczęściej mamy do czynienia z infekcjami górnych dróg oddechowych, popularnie nazywanych przeziębieniami oraz zakażeniami układu moczowego. W obu przypadkach do charakterystycznych objawów może dołączyć gorączka.

Przeziębienie w ciąży zazwyczaj spowodowane jest przez wirusy, nie wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla kobiety ani dla dziecka, a wystarczające do zwalczenia infekcji będzie odpoczynek, odpowiednio zbilansowana dieta, nawodnienie organizmu i pozostanie przez kilka dni w domu. Jeśli jednak objawy nasilają się lub jest wysoka temperatura w ciąży należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza, którzy rozważy czy należy w tym przypadku zastosować np. antybiotykoterapię.

W przypadku zakażenia układu moczowego (ZUM) najczęściej mamy do czynienia z infekcją bakteryjną. Jeśli kobieta ma pierwsze objawy ZUM: ból i pieczenie w trakcie oddawania moczu czy częste oddawanie małych porcji moczu, powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza w celu wdrożenia odpowiedniej antybiotykoterapii, aby nie doszło do powikłań, w tym do porodu przedwczesnego, czy zakażenia płodu.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Anna Kołodziejska

Anna Kołodziejska

Lekarz

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, z zamiłowaniem rozwijająca swoją wiedzę i umiejętności, szkoląc się do pracy w zawodzie chirurga. Pasjonatka sportu z ogromnym bagażem wiedzy i doświadczenia odnośnie treningu fizycznego, dietetyki, żywienia w sporcie. Multimedalistka takich dyscyplin jak taekwon-do, boks i kickboxing (wielokrotnie powoływana do składu Reprezentacji Kraju, brązowa medalistka Mistrzostw Europy Full Contactu). Hobbystycznie podróżniczka, okazjonalnie podejmująca się pracy w modelingu, autorka książki reportażowej o dwutygodniowej rowerowej wyprawie po Gruzji pt. Gruzja welocypedem.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Stan podgorączkowy w ciąży – jakie są przyczyny, jak długo trwa i kiedy jest groźny?

 

Zabiegi kosmetyczne w ciąży – które można wykonywać, a jakich unikać?

 

Kleszcz w ciąży – co robić, czy usunąć?

 

Potas w ciąży – czy niedobór potasu w ciąży jest groźny? W czym jest potas?

 

Espumisan w ciąży – czy można zażywać?

 

Wahania nastroju w ciąży – przyczyny, objawy, jak pomóc?

 

Swędzenie pochwy w ciąży – przyczyny świądu warg sromowych i sromu

 

Zapalenie oskrzeli w ciąży – objawy, leczenie i domowe sposoby