6 rzeczy, z których powinnaś zrezygnować przed badaniami w ciąży

Ocena: 4.2/5 Głosów: 20
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Niektóre są zakazane już trzy dni przed badaniem

Dzień przed badaniem moczu nie powinnaś jeść rabarbaru i buraków, a przed cytologią lepiej zrezygnować z seksu. Fot. Shutterstock.com
Dzień przed badaniem moczu nie powinnaś jeść rabarbaru i buraków, a przed cytologią lepiej zrezygnować z seksu.

Chyba wszystkie wiemy, że morfologia powinna być wykonywana na czczo, ale inne badania, które robimy w ciąży…? Na temat przygotowania do nich wiemy już dużo mniej. Tymczasem niektóre czynności, posiłki, leki i kosmetyki mogą zafałszować wyniki.  Oto, czego lepiej unikać:

Czytaj też: 23 badania, które trzeba zrobić w ciąży i ich interpretacja


1. Seksu 

Najlepiej z niego zrezygnować 2-3 dni przed badaniem czystości pochwy, pobraniem próbki do badania cytologicznego oraz posiewu z pochwy i odbytu (ginekolog pobiera je podczas wizyty) a także dzień przed pobraniem moczu do badania.


2. Płynów do higieny intymnej

Nie używaj ich dzień przed pobraniem próbki na posiew z pochwy i odbytu.

 

3. Ćwiczeń (zwłaszcza intensywnych).

Są niewskazane m.in. tuż przed pobraniem moczu do badania. Z wysiłku fizycznego (oraz mocnej herbaty i kawy) trzeba też zrezygnować tuż przed mierzeniem ciśnienia. Pamiętaj o tym zwłaszcza jeśli masz mierzyć je sama w domu (w gabinecie lekarskim pewnie poproszą, by 10 minut przed badaniem spokojnie posiedzieć).

Posłuchaj, jakie są przeciwwskazania do uprawiania sportu w ciąży.


4. Kąpieli

Dzień przed pobraniem próbki do badania cytologicznego zamiast kąpieli wybierz prysznic, a tuż przed pobraniem próbki moczu zrezygnuj z mycia się w zimnej wodzie.

 

5. Jedzenia

W niektórych przypadkach, konieczny jest całkowity post. W przypadku morfologii powinien trwać co najmniej osiem godzin. Tyle też ma trwać przerwa w jedzeniu przed badaniem stężenia glukozy we krwi (na czczo trzeba przyjść także na test obciążenia glukozą!).

Natomiast jeśli lekarz kazał ci liczyć ruchy dziecka, najlepiej rób to przynajmniej dwie godziny po jedzeniu. W przeciwnym razie możesz pomylić perystaltykę jelit z aktywnością płodu. Chyba, że masz wrażenie, że dziecko od dłuższego czasu jest nieaktywne. W takiej sytuacji zjedzenie czegoś słodkiego tuż przed badaniem może je skłonić do współpracy.


Są też badania, które wymagają wykreślenia z diety konkretnych produktów np. jeśli jutro masz oddać próbkę moczu, dziś nie jedz tego, co mogłoby zabarwić czyli m.in. rabarbaru, buraków, marchwi, jagód (kolor moczu też jest poddawany ocenie). Z kolei przed badaniem na toksoplazmozę lepiej unikać produktów bogatych w tłuszcze.

 

6. Antybiotyków

Te leki niszczą nie tylko bakterie chorobotwórcze, ale też prawidłową florę bakteryjną. Dlatego mogą zafałszować wyniki badania czystości pochwy. Pewnie więc lekarz zdecyduje się przełożyć to badanie na czas po skończeniu antybiotykoterapii. 2-3 dni przed badaniem czystości pochwy powinno się też unikać stosowania leków dopochwowych.

Sprawdź, kiedy wykonuje się te badania

Czytaj też: Ile kosztują badania w ciąży w Polsce?

Tematy: cytologia, badania, badanie krwi, badania w ciąży, morfologia, badanie moczu

Komentarze