7 rzeczy, których nie wiedziałaś o badaniach w ciąży

Ocena: 4.7/5 Głosów: 17
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Przeczytaj – będziesz zdrowsza. Także psychicznie.

Kilka dni przed badaniem poziomu glukozy trzeba szczególnie dbać o zdrową dietę. Fot. Shutterstock
Kilka dni przed badaniem poziomu glukozy trzeba szczególnie dbać o zdrową dietę.
 1. Badanie poziomu TSH i test Pappa nie znalazły się na ministerialnej liście badań zalecanych kobietom w ciąży fizjologicznej. Niestety, bo według konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii  Mirosława Wielgosia ich znaczenie dla zdrowia kobiety ciężarnej i dziecka jest tak duże, że powinny być wykonywane standardowo. Pozostaje nam więc zapłacić za nie dodatkowo.
  Czytaj też: ABC badania tarczycy


 2. Stan zdrowia zębów nie ma wpływu na ciążę i płód? Nic bardziej mylnego. Nieleczona próchnica może być groźna dla dziecka. Dlatego nie rezygnuj z obowiązkowego przeglądu stomatologicznego w ciąży. Niestety aż połowa ciężarnych przez całe 9 miesięcy nie odwiedza dentysty ani razu.
 3. Jeśli ciężarna nie wie, że jest nosicielką wirusa HIV, ryzyko zakażenia dziecka podczas porodu wynosi około 40 proc. Jeśli wie, lekarze mogą podjąć kroki, które zmniejszą ryzyko do 1 proc. Tymczasem szacuje się, że test na HIV wykonuje tylko 30 proc. kobiet w ciąży.
  Sprawdź, ile kosztują badania w ciąży w Polsce.


 4. Ciąży nie musi prowadzić ginekolog. Uprawnienia do tego ma także położna. Jeśli ją wybierzesz, będziesz musiała pójść na dodatkowe 3 wizyty do ginekologa. Położna nie może wypisywać skierowań na badania wykonywane w ramach NFZ. Może je zalecić, ale zapłacić będziesz musiała z własnej kieszeni.
 5. Dzień przed badaniem moczu (robi się je co miesiąc) nie uprawiaj seksu, a tuż przed pobraniem próbki nie ćwicz intensywnie i nie bierz zimnej kąpieli. Wstrzemięźliwość seksualną zachowaj także przed badaniem czystości pochwy, cytologią oraz posiewem z pochwy i odbytu.
  Czytaj też: Cytologia w ciąży


 6. Przez trzy dni przed badaniem stężenia glukozy we krwi jedz regularnie posiłki i zadbaj o odpowiednią ilość węglowodanów w posiłkach. W przeciwnym razie wynik może być niemiarodajny.

 7. W ciąży bardzo wysoka liczba białych ciałek i niski poziom hemoglobiny uznawane są niemal za normę. Dlatego nie martw się, jeśli na kartce z wynikami morfologii, te wartości będą zaznaczone na czerwono. Po porodzie wyniki powinny się poprawić.

 

Czytaj też: 53 najczęściej zadawane pytania o to, co można w ciąży

 

Posłuchaj, co ginekolog mówi na temat przygotowania do ciąży.

Tematy: ciąża, badania w ciąży, próchnica, badanie moczu, TSH

Komentarze