Kiedy ciąża jest zagrożona

Ocena: 2.53/5 Głosów: 6
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Niedawno dowiedziałaś się, że zostaniesz mamą. Jednak twoja radość została przyćmiona diagnozą lekarską: ciąża jest zagrożona. Sprawdź, co to właściwie znaczy i czy możesz coś w tej sytuacji zrobić.

Czasem ciąża zagrożona wymaga hospitalizacji.
Czasem ciąża zagrożona wymaga hospitalizacji.

Ciąża zagrożona to inaczej ciąża wysokiego ryzyka lub patologiczna. Wiąże się to z ryzykiem poronienia, urodzenia dziecka przed terminem, a także dziecka o niskiej wadze urodzeniowej. Oznacza to, że stan zdrowia przyszłej mamy i dziecka stwarza niebezpieczeństwo dla prawidłowego przebiegu ciąży.

Zagrożenia dla ciąży

Nie wszystkie choroby, na jakie zapada ciężarna, stwarzają bezpośrednie ryzyko dla dziecka i niej samej. Jeśli jednak cierpisz na choroby przewlekłe, np. astmę, epilepsję, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze krwi, choroby serca, nerek, wątroby, choroby krwi czy z powodu raka, musisz mieć świadomość, że schorzenia te mogą mieć poważny wpływ na zdrowie rozwijającego się dziecka. Podobnie choroby zakaźne takie jak różyczka, opryszczka, kiła, rzeżączka czy AIDS często wywołują groźne powikłania.

Specjaliści uważają, że niektóre wady genetyczne czy anomalie anatomiczne mogą również zwiększać ryzyko komplikacji podczas ciąży. A więc kobieta mająca zdeformowaną macicę, zrosty na tym organie, torbiele, mięśniaki jest bardziej narażona np. na przedwczesny poród.

Inne niebezpieczeństwa mogące zagrażać przyszłej mamie i jej dziecku to czynniki socjoekonomiczne - picie alkoholu, zażywanie narkotyków czy palenie papierosów to częste powody powstawania wad wrodzonych. Palaczki ryzykują, że ich dzieci urodzą się mniejsze niż inne noworodki. Narażają się także na poronienia i przedwczesne odklejenie łożyska.

Objawy ciąży zagrożonej

Do symptomów zwiastujących niebezpieczeństwo można zaliczyć

Jeśli podobne objawy pojawią się u ciebie, zgłoś się do swojego lekarza prowadzącego ciążę lub najbliższej izby przyjęć szpitala położniczego.

Postępowanie

Jeśli ciąża jest zagrożona poronieniem czy przedwczesnym porodem, zaleca się oszczędzający tryb życia czy leżenie. Zwykle konieczne jest ograniczenie do minimum czynności fizycznych i zawieszenie pracy zawodowej, jeśli jej wykonywanie wymaga ruchu, przemieszczania się. Należy także unikać stresu, choć może to być trudne ze względu na strach o dziecko i utrzymanie ciąży. Spędzanie czasu w pozycji leżącej dla wielu kobiet nie jest sprawą prostą, zwłaszcza jeśli do tej pory były aktywne zawodowo.

Niekiedy trzeba dodatkowo przyszłej mamie podać leki podtrzymujące ciążę oraz preparaty rozkurczowe i zastosować zabieg chirurgiczny, np. w przypadku niewydolności szyjki macicy wzmacnia się ją poprzez zabieg założenia szwu (między 14. a 18. tygodniem ciąży) lub nałożenia na szyjkę specjalnego krążka silikonowego. W większości przypadków udaje się utrzymać ciążę do końca i uniknąć poronienia.

Hospitalizacja

Jeśłi leżenie nie pomaga, stosowane w domu leki nie zatrzymują akcji porodowej, pojawia się obfite krwawienie z dróg rodnych czy ból w dole brzucha, wtedy konieczny jest pobyt w szpitalu. Hospitalizacja polegająca na monitorowaniu stanu dziecka i wdrożeniu odpowiednich środków farmakologicznych pozwala często utrzymać ciążę czy zapobiec przedwczesnemu porodowi.

Sposoby na przetrwanie zagrożonej ciąży

Diagnoza, że ciąża jest zagrożona, nie musi wcale być wyrokiem. Możesz przeżyć ten czas, leżąc w łóżku czy ograniczając inne czynności. Teraz masz okazję zrobić to, na co wcześniej nie miałaś czasu - możesz czytać godzinami, nadrobić zaległości kinowe na domowym ekranie, surfować po internecie, robić zakupy dla dziecka online czy sięgnąć po zapomniane robótki ręczne.

Leżenie w łóżku należy w odpowiedni sposób zorganizować. Jeśli potrzebne ci w ciągu dnia przedmioty zgromadzisz blisko łóżka, nie będziesz musiała wstawać. Przede wszystkim zapewnij sobie wygodę - otocz się poduszkami, ciepłym kocem. Blisko łóżka umieść stolik, na którym będzie można postawić dzbanek z piciem/termos z ciepłą herbatą, przekąski. Pod ręką miej telefon z ładowarką, laptopa i potrzebne lekarstwa.

Żeby uniknąć nudy i zniecierpliwienia codziennością, rano uczesz się i ubierz, zrób dyskretny makijaż. Spróbuj umówić się z fryzjerką w domu - odświeżenie koloru włosów i nowa fryzura dodadzą ci sił i poprawią humor. Zaproś w odwiedziny przyjaciółki, siostrę, sąsiadkę - nie izoluj się od ludzi.

Jeśli jednak poczujesz, że masz już dość leżenia, czytania, doskwiera ci ból pleców i nóg i najbardziej ze wszystkiego chciałabyś już wstać i urodzić, pamiętaj, że ten czas wkrótce się skończy, a ty przytulisz wreszcie swoje długo oczekiwane maleństwo.

Sprawdź, czy dwa tygodnie przed planowanym terminem porodu można wziąć zwolnienie lekarskie.

Tematy: poronienie, poród przedwczesny, opryszczka, ciąża zagrożona, cukrzyca ciążowa, krwawienie w ciąży, niewydolność szyjki macicy, skurcze w ciąży

Komentarze