Ciąża przeterminowana

Ocena: 2.43/5 Głosów: 8
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Niepokoi cię, że termin porodu już minął, a ty nie czujesz żadnych oznak zbliżającego się rozwiązania? Kiedy ciążę nazywa się przenoszoną? Co robić, gdy dziecko spóźnia się z przyjściem na świat?

Nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy dokładnie nastąpi poród.
Nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy dokładnie nastąpi poród.

Teoretycznie ciąża trwa 40 tygodni. Już podczas pierwszego badania USG lekarz ustala wiek dziecka i datę porodu, m.in. na podstawie daty ostatniej miesiączki i długości cyklów przyszłej mamy. Jednakże niekiedy ciąża przedłuża się, a maluchowi wcale nie spieszy się na świat.

Co to jest ciąża przenoszona?

Gdy mija termin porodu, a kondycja łożyska nie ulega zmianie, ciążę uznaje się za przeterminowaną. Często zdarza się, że w tym czasie łożysko "starzeje się", przestając spełniać swoją rolę, zmniejsza się także ilość płynu owodniowego. Ten stan nazywa się ciążą przenoszoną, która może stanowić zagrożenie dla mającego urodzić się dziecka.

Objawy przenoszenia

Lekarze podają kilka symptomów charakterystycznych dla ciąży przenoszonej:

  • niewydolność łożyska
  • mniejsza ruchliwość dziecka
  • mniejsza ilość wód płodowych oraz ich zagęszczenie spowodowane wydaleniem przez dziecko smółki (tzw. zielone wody płodowe).

Postępowanie w przypadku ciąży przeterminowanej

Już po 40. tygodniu ciąży przyszła mama zgłasza się do swego lekarza, który z kolei kieruje ją na Izbę Przyjęć szpitala, w którym ciąża jest monitorowana co kilka dni. W niektórych szpitalach znajdują się Punkty Konsultacyjne, do których zgłasza się ciężarna, by monitorować stan dziecka - wykonuje się tam zapis kardiotokograficzny (KTG), który ocenia czynność serca dziecka i czynność skurczową macicy, badanie wewnętrzne i ewentualnie USG oceniające ilość płynu owodniowego, przepływy krwi oraz stopień dojrzałości łożyska. Jeśli zapis KTG jest prawidłowy, bez zakłóceń, przyszła mama przychodzi za 2-3 dni na kontrolę. Jeśli jednak zapis wykazuje nieprawidłowości, ciężarna zgłasza się na oddział patologii ciąży lub blok porodowy, by przyśpieszyć poród.

Czy przenoszenie ciąży może być groźne?

Kiedy minie termin porodu, ciążę powinno się starannie monitorować. Dziecko nadal rośnie, dlatego jest mu w łonie mamy coraz ciaśniej, może mieć wahania tętna spowodowane trudnościami w oddychaniu. Taka sytuacja bywa dla maluszka stresująca i może on wydalić smółkę do wód płodowych. To jest dla niego niebezpieczne, ponieważ pojawia się ryzyko aspiracji zielonych wód do układu oddechowego.

Co sprawia, że ciąża się przedłuża?

Medycyna nie zna dokładnych przyczyn przenoszenia ciąży. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy dokładnie nastąpi poród. Dlatego termin rozwiązania jest datą orientacyjną i równie dobrze ciąża może zakończyć się dwa tygodnie przed "godziną zero", jak i dwa tygodnie później. Na szczęście współcześni lekarze dysponują dobrym sprzętem i doświadczeniem, dzięki którym są zdolni pewne nieprawidłowości czy zaburzenia zauważyć i w razie konieczności interweniować.

Co po upływie 42. tygodnia ciąży?

Ciąża nie może trwać w nieskończoność i dlatego gdy mijają dwa tygodnie od wyznaczonej daty porodu zwykle ciężarną kieruje się do szpitala. Jeśli nic złego się nie dzieje, wyniki wszystkich badań nie budzą zastrzeżeń, nie warto godzić się na indukcję porodu tylko dlatego, że termin minął. Być może cykle przyszłej mamy były różnej długości albo lekarz pomylił się w obliczeniach, a wywoływanie porodu z powodu wygodnictwa personelu jest niehumanitarne. Poród indukowany często jest trudniejszy i dłuższy, bardziej bolesny. Jeżeli stan dziecka jest dobry, można spróbować domowych, naturalnych sposobów wywołania porodu: więcej ruchu, masowanie brodawek (powoduje wyrzut oksytocyny, hormonu odpowiedzialnego za skurcze macicy), schodzenie ze schodów, więcej seksu (prostaglandyny zawarte w nasieniu powodują skracanie i rozwieranie szyjki macicy).

Jak wyglądają przenoszone dzieci?

Noworodki urodzone z ciąży przenoszonej mają dłuższe od innych dzieci paznokcie, pomarszczoną skórę, która łuszczy się na dłoniach i stopach. Charakterystyczna jest także niewielka ilość mazi płodowej na skórze i mniej odłożonej tkanki tłuszczowej.

Jakie mogą być przyczyny przenoszenia ciąży? Mówi ginekolog:

 

 

Tematy: termin porodu, ciąża przenoszona, wody płodowe, smółka, długość ciąży

Komentarze