Upławy w ciąży – przyczyny, objawy, sposoby

Wydzielina z pochwy to ważny wyznacznik zdrowia intymnego kobiety ciężarnej. Niepokój budzi wzrost ilości śluzu czy zmiana konsystencji lub koloru upławów w ciąży. Białe, żółte, zielonkawe, obfite czy te o nieprzyjemnym zapachu świadczą o zakażeniach, np. o grzybicy pochwy, infekcji bakteryjnej czy pierwotniakowej (rzęsistek pochwowy). Ciemne, brunatne upławy podbarwione krwią mogą być z kolei objawem poronienia lub przedwczesnego odklejania się łóżyska, choć towarzyszą też odchodzeniu czopa śluzowego. Sposobem na zapobiegnięcie upławom i infekcjom pochwy będzie m.in. właściwa higiena oraz dobór dobrego płynu do higieny intymnej w ciąży.

Wydzielina z pochwy w ciąży – dlaczego jest jej więcej?

Już niemal od pierwszych tygodni ciąży kobieta może zaobserwować zwiększoną ilość wydzieliny z pochwy bezzapachowej, mlecznobiałej.

Dlaczego nagle pojawiają się obfite i wodniste upławy w ciąży? To przede wszystkim efekt działania estrogenów, których poziom znacząco wzrósł, oraz wzmożonego przepływu krwi w okolicach narządów rodnych.

Na upławy składa się wydzielina z szyjki macicy, pochwy, złuszczające się komórki ze ścian pochwy i naturalna flora bakteryjna. To prawidłowa wydzielina z pochwy, która nie powinna budzić niepokoju przyszłej mamy.

Obfite upławy w ciąży – czop śluzowy

Na początku ciąży ujście szyjki macicy zostaje zamknięte tzw. czopem śluzowym, który przez całe dziewięć miesięcy będzie chronił płód przed infekcjami. Prawdopodobnie na krótko przed porodem, w miarę rozszerzania się szyjki macicy, ciężarna zasuważy, stopniowe lub gwałtownem odchodzenie czopu śluzowego.

Wówczas pojawią się obfite upławy przypominające białko jaja kurzego. Bywa że wówczas wydzielina z pochwy podbarwiona jest krwią (pojawią się upławy z krwią w ciąży).

Czytaj też: Cytologia w ciąży

Upławy podczas ciąży – inne przyczyny

Konsystencja i kolor upławów w trakcie ciąży to wyznacznik zdrowia intymnego zdrowia kobiety w ciąży.

Białe upławy w ciąży grzybica pochwy

Jeśli kobieta zauważy białe upławy o konsystencji twarożku (czasem są one "kłaczkowate"), może być to objaw zakażenia grzybiczego pochwy w ciąży. Przyczyną są tu drożdżaki.

U ciężarnej mogą wystąpić też takie objawy grzybicy pochwy w ciąży, jak: zaczerwnienie okolic intymnych, świąd (swędzenie) pochwy oraz pieczenie.

Śmierdzące upławy i nieprzyjemny zapach z pochwy zakażenie bakteryjne

Zakażenie bakteriami beztlenowymi daje z kolei objawy w postaci śmierdzących upławów w ciąży oraz nieprzyjemnego zapachu z pochwy. Nieprawidłowa wydzielina jest wówczas koloru białego i pozostaje jednolita.

Bakteryjne zakażenie pochwy w ciąży może towarzyszyć gorączka.

Sprawdź, jak leczy się bakteryjne zapalenie pochwy w ciąży.

Pieniste i zielone upławy w ciąży rzęsistek pochwowy

Zakażenie rzęsistkiem pochwowym w ciąży objawia się pienistymi, zielonkawymi lub żółto-zielonymi upławami z pochwy.

Infekcja spowodowana przez opisywanego pierwotniaka powoduje czasami zapalenie pęcherza u ciężarnej. Mamy wówczas do czynienia z dodatkowymi objawami białym moczem (ropa) czy bólem i pieczeniem, szczypaniem, bólem cewki moczowej podczas mikcji.

Brązowe upławy z pochwy w ciąży – co to znaczy?

Przyczyną brunatnych upławów mogą być nadżerki szyjki macicy lub polipy. Ciemne plamienie pod koniec ciąży to z kolei możliwy objaw zbliżającego się rozwiązania (wówczas szyjka macicy rozwiera się). Brązowe upławy w ciąży to także wynik uszkodzeń dróg rodnych poiwstałych podczas badania ginekologicznego czy USG wykonywanego przez pochwę.

Fizjologicznym stanem, kiedy występują ciemne upławy w ciąży, jest zagnieżdżenie się zarodka w jamie macicy.

Jakie są przyczyny upławów z krwią w ciąży?

Krwiste upławy w ciąży świadczą niekiedy o poronieniu czy raku szyjki macicy. Możemy mieć też do czynienia z łożyskiem przodującym (łożysko znajduje się zbyt blisko ujścia szyjki macicy) lub jego przedwczesnym odklejaniem się.

Nie zawsze jednak jest to niebezpieczny objaw. Np. gęsta wydzielina z pochwy w ciąży podbarwiona krwią może zwiastować odchodzenie czopa śluzowego. Inną fizjologiczną sytuacją są zmiany hormonalne. Mogą pojawić się niewielkie krwawienia na początku w ciąży w czasie, kiedy normalnie powinna wystąpić miesiączka.

Sprawdź, jakie mogą być inne przyczyny krwawienia w ciąży .

Upławy w ciąży – czy to groźne? Na co zwrócić uwagę? Kiedy do lekarza?

Kobieta powinna przez cały czas obserwować upławy w ciąży i to jak wyglądają. Z lekarzem należy skonsultować się zawsze, gdy tylko pojawią się jakiekolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia intymnego. Jeśli wydzielina z pochwy w ciąży zmieniła kolor lub towarzyszy jej nieprzyjemny zapach, nie należy zwlekać z wizytą u ginekologa i podejmować leczenie domowego.

Wspomniane infekcje intymne w ciąży mogą objawiać się bezwonnymi upławami połączonymi z nieprzyjemnym uczuciem pieczenia i swędzenia. Uwagę należy zwrócić również szare, czy żółte upławy w ciąży o przykrym zapachu, nawet jeśli nie towarzyszy im swędzenie. To również może być sygnał infekcji lub objaw choroby wenerycznej.

O rozpoczynającym się przedwcześnie porodzie mogą świadczyć obfitsze niż do tej pory upławy, które zauważysz przed rozpoczęciem 37 tygodnia ciąży.

Niepokojące są też zmiany w wyglądzie samej wydzieliny pochwowej i śluzu z pochwy w ciąży. Jeśli nagle stanie się wodnista, nabierze innego koloru albo pojawią się w niej nitki krwi.

Wśród rzadszych przyczyn upławów w ciąży wymienia się: chlamydiozę, wodniaki jajowodu czy zapalenia szyjki macicy.

Ciąża – upławy – sposoby i wybór żelu do higieny intymnej

Nie da się zahamować upławów w ciąży. Jedyne, co można zrobić, to zaopatrzyć się w chłonne wkładki higieniczne lub podpaski. Nie wolno jednak używać tamponów, ponieważ podnoszą ryzyko rozwinięcia się infekcji.

Niezwykle ważne jest teraz utrzymywanie okolic krocza w czystości. Aby właściwie zadbać o higienę intymną w ciąży, należy:

  • nosić bawełnianą bieliznę,
  • podmywać się w kierunku od pochwy do odbytu,
  • unikać uciskającej bielizny i obcisłych spodni,
  • zrezygnować z kierowania strumienia wody z prysznica bezpośrednio na okolice pochwy, ponieważ może zaburzyć naturalną florę bakteryjną i pH pochwy.

Należy zrezygnować z perfumowanych wkładek, papieru toaletowego, zapachowych mydeł. Warto postawić z kolei na dobry żel do higieny intymnej w ciąży nie powinien zawierać sztucznych barwników ani parabenów. Dobrze wybierać środki, które nie tylko delikatnie myją i pielęgnują, ale także chronią przed infekcjami i zakażeniami pochwy. Skuteczny płyn do higieny intymnej dla ciężarnych powinien ponadto zawierać kwas mlekowy, działać nawilżająco i łagodzić uczucie dyskomfortu czy obrzmienia okolic intymnych.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Probiotyki ginekologiczne

 

5 przyczyn krwawień w ciąży

 

Wstydliwe dolegliwości w ciąży

 

Infekcje intymne w ciąży – przyczyny, objawy i leczenie infekcji pochwy w ciąży

 

Poród przedwczesny – przyczyny, objawy, jak rozpoznać poród przedwczesny?

 

Pierwsza faza porodu

 

Jak rozwiera się szyjka macicy

 

Upławy