Upławy w ciąży

Ocena: 3.01/5 Głosów: 10
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Odkąd zaszłaś w ciążę, jesteś zaskoczona ilością upławów? Sprawdź, kiedy wydzielina z dróg rodnych jest naturalnym zjawiskiem, a kiedy niezbędna będzie wizyta u lekarza.

Aby zadbać o higienę intymną, noś bawełnianą bieliznę./ Fot. Shutterstock
Aby zadbać o higienę intymną, noś bawełnianą bieliznę./ Fot. Shutterstock

To nie złudzenie - już niemal od pierwszych tygodni ciąży możesz zaobserwować zwiększoną ilość upławów - bezzapachowej, mlecznobiałej wydzieliny wydobywającej się z pochwy, którą od czasu do czasu znajdujesz na bieliźnie.

Dlaczego nagle jest jej tak dużo? To przede wszystkim efekt działania estrogenów, których poziom znacząco wzrósł, oraz wzmożonego przepływu krwi w okolicach narządów rodnych. Na upławy składa się wydzielina z szyjki macicy, pochwy, złuszczające się komórki ze ścian pochwy i naturalna flora bakteryjna.

Na początku ciąży ujście szyjki macicy zostaje zamknięte tzw. czopem śluzowym, który przez całe dziewięć miesięcy będzie chronił płód przed infekcjami. Prawdopodobnie na krótko przed porodem, w miarę rozszerzania się szyjki macicy, zauważysz - stopniowe lub gwałtowne - odchodzenie czopu śluzowego; upławy mogą wówczas przypominać białko jaja kurzego i będą jeszcze intensywniejsze, być może nawet podbarwione krwią.

 

 Czytaj też: Cytologia w ciąży

 

Jak radzić sobie z upławami?

Nie da się zahamować upławów. Jedyne, co możesz zrobić, to zaopatrzyć się w chłonne wkładki higieniczne lub podpaski. Zapomnij o tamponach, gdyż podnoszą ryzyko rozwinięcia się infekcji.

Niezwykle ważne jest teraz utrzymywanie okolic krocza w czystości. Aby właściwie zadbać o higienę intymną:

  • noś bawełnianą bieliznę
  • podmywaj się w kierunku od pochwy do odbytu
  • unikaj uciskającej bielizny i obcisłych spodni
  • zrezygnuj z perfumowanych wkładek, papieru toaletowego, zapachowych mydeł i płynów do higieny intymnej
  • nie kieruj strumienia wody z prysznica bezpośrednio na okolice pochwy - to może zaburzyć naturalną florę bakteryjną

Kiedy do lekarza?

Skonsultuj się z lekarzem zawsze, gdy tylko będziesz miała jakiekolwiek, najmniejsze nawet wątpliwości co do prawidłowego przebiegu ciąży. Poza tym uważaj na następujące dolegliwości:

Infekcje intymne. Objawem infekcji miejsc intymnych są duże ilości białych, bezzapachowych upławów połączone z nieprzyjemnym uczuciem pieczenia i swędzenia. Zwróć też uwagę na żółte, zielone lub szare upławy o przykrym zapachu, nawet jeśli nie towarzyszy im swędzenie - to również może być sygnał, że doszło do infekcji albo że zaraziłaś się chorobą weneryczną.

Przedwczesny poród. O rozpoczynającym się przedwcześnie porodzie mogą świadczyć obfitsze niż do tej pory upławy, które zauważysz przed rozpoczęciem 37. tygodnia ciąży. Niepokojące są też zmiany w wyglądzie wydzieliny - jeśli nagle stanie się wodnista, nabierze innego koloru albo pojawią się w niej nitki krwi.

 

Sprawdź, jak leczy się bakteryjne zapalenie pochwy w ciąży.

Sprawdź, jakie mogą być przyczyny krwawienia w ciąży.

Tematy: infekcje intymne, czop śluzowy, upławy, upławy w ciąży

Komentarze