Seks w trzecim trymestrze ciąży

Ocena: 2.52/5 Głosów: 6
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Myślisz, że wielki brzuch, zmęczenie i wizja zbliżającego się porodu skutecznie zniechęcą cię do zbliżeń w ostatnich miesiącach ciąży? Wcale nie musi tak być – seksem możesz cieszyć się także w trzecim trymestrze!

Pod koniec ciąży nie musisz rezygnować z seksu.
Pod koniec ciąży nie musisz rezygnować z seksu.

Obawiasz się, że seks pod koniec ciąży może zaszkodzić dziecku? Czujesz się ociężała i nieatrakcyjna? Jesteś przekonana, że partner też cię tak postrzega? Nic bardziej błędnego! Seks w ostatnim trymestrze ciąży może być nie tylko przyjemny, ale i… korzystny dla twojego zdrowia i samopoczucia. A twój mężczyzna… przekonaj się, jak bardzo możesz podobać mu się z brzuszkiem!

Kochaj się bezpiecznie

Być może to jedna z najważniejszych dla ciebie informacji - seks nie zaszkodzi dziecku. Jest ono dobrze chronione zarówno przez worek owodniowy, jak i wody płodowe oraz czop śluzowy zamykający ujście szyjki macicy. Przedwczesny poród również ci nie grozi, o ile tylko ciąża przebiega prawidłowo. Owszem, jeśli poród się opóźnia, lekarz może zasugerować parze, by poprzez odbycie stosunku seksualnego spróbowała go przyspieszyć - pamiętaj jednak, że szyjka macicy, która pod wpływem zawartych w nasieniu prostaglandyn szybciej dojrzewa, zaczyna być na nie wrażliwa dopiero po 38. tygodniu ciąży.

Przeżycie przez ciebie orgazmu również nie powinno być powodem do obaw o bezpieczeństwo maleństwa. To, co ty odczuwasz jako satysfakcję seksualną, ono odbiera jako delikatne i całkiem przyjemne bujanie. Zapomnij o wstydzie, dziecko naprawdę lubi, kiedy jego rodzice cieszą się swoją bliskością.

Jedyne, na co warto zwrócić uwagę, to unikanie podczas seksu zachowań agresywnych, mogących doprowadzić do uderzenia, upadku bądź innego urazu fizycznego. Wątpliwe jednak, abyś - cięższa o kilkanaście kilogramów i z coraz większym brzuszkiem - miała ochotę na podobne łóżkowe eksperymenty.

Co zyskujesz?

Seks uczyni cię… szczęśliwszą. Nie wierzysz? Jeżeli cierpisz na uprzykrzające życie ciążowe dolegliwości, skurcze mięśni czy bóle pleców, pełne czułości zbliżenia z ukochaną osobą pomogą ci się rozluźnić i zrelaksować. Zauważyłaś też pewnie, że teraz, gdy termin porodu jest coraz bliżej, pragniesz otrzymywać więcej troski, marzysz o tym, by partner okazywał ci akceptację i zapewniał poczucie bezpieczeństwa. To właśnie wasza sypialnia może być miejscem, gdzie te marzenia się spełnią.

Wzajemne zainteresowanie i zaspokajanie potrzeb, także tych fizycznych, pomoże wam też umocnić wasz związek. Dbajcie o pogłębianie bliskości, starajcie się - również dzięki satysfakcjonującym zbliżeniom - budować silną więź. To ważne, bo już niedługo, kiedy zostaniecie rodzicami, nie tylko nie będziecie mieć tyle czasu i siły na seks, co teraz. Na ten trudny okres przyda się także solidna podstawa - mocny, pewny związek, dzięki któremu łatwiej przetrwacie początki rodzicielstwa.

Jak to robić?

Najlepiej sprawdzą się pozycje, w których partner nie będzie uciskał twojego brzucha, a ty zyskasz kontrolę nad głębokością i szybkością penetracji. Wypróbuj leżenie na boku (ty leżysz na boku, twój partner jest za tobą; możesz podłożyć sobie pod brzuch poduszkę) albo pozycję na jeźdźca (wariant "twarzą w twarz" oraz "od tyłu"). Przyjemna może się też okazać typowa pozycja "od tyłu", czyli taka, gdy ty klęczysz i podpierasz się na dłoniach lub łokciach - takie ułożenie ciała zapewni ci wygodę. Zdecydowanie unikaj pozycji klasycznej, w której i brzuch, i obrzmiałe piersi byłyby narażone na urazy.

Nie zapominajcie także o innych formach zbliżeń i zwykłych pieszczotach. Delikatne pocałunki, głaskanie, przytulanie się, subtelny dotyk albo masaż na pewno sprawi ci wiele radości. A może właśnie teraz, w ostatnich miesiącach ciąży, staniesz się wielbicielką seksu oralnego?

Kiedy zrezygnować z seksu?

Nieskrępowanie w sypialni i korzystanie z miłosnych uciech do woli nie dotyczy jednak wszystkich. Są sytuacje, w których trzeba zrezygnować z aktywności seksualnej w czasie ciąży dla dobra i zdrowia własnego oraz dziecka. Kiedy będziesz musiała powstrzymać się od zbliżeń?

Tematy: seks, seks w ciąży, poród przedwczesny, krwawienie w ciąży, infekcje intymne, pozycje seksualne

Komentarze