Pytania o opryszczkę w ciąży

Ocena: 1.87/5 Głosów: 4
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Czujesz pieczenie i swędzenie na wardze? To może być opryszczka, jedna z najpowszechniejszych wirusowych chorób zakaźnych. Można ją leczyć, jednak nadal pozostaje niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Jak się przed nią uchronić? Jakie są sposoby leczenia opryszczki?

Jeśli podejrzewasz, że zaraziłaś się wirusem opryszczki, koniecznie porozmawiaj z lekarzem.
Jeśli podejrzewasz, że zaraziłaś się wirusem opryszczki, koniecznie porozmawiaj z lekarzem.

Co powoduje opryszczkę?

 

Wywołuję ją wirus HSV (Herpes Simplex Virus), który występuje w dwóch odmianach: HSV1 i HSV2. Pierwszy najczęściej atakuje błony śluzowe jamy ustnej oraz skórę twarzy, natomiast HSV2 rozprzestrzenia się przez błony śluzowe, skórę narządów płciowych i odbytu. Zdarza się jednak, że obie odmiany wirusa mogą być przyczyną opryszczki narządów płciowych, która stwarza realne zagrożenie dla kobiet w ciąży.

Jak dziecko może zarazić się wirusem opryszczki?

 

Znanych jest kilka sposobów zarażenia dziecka opryszczką:

  • w czasie ciąży - wirus przenosi się przez łożysko lub wstępująco przedostaje się z pochwy do szyjki macicy,
  • w czasie porodu - dziecko przechodząc przez kanał rodny matki, styka się wydzieliną pochwową zakażoną HSV,
  • w czasie opieki nad dzieckiem - wirusa mogą przenieść na ustach, rękach rodzice czy opiekunowie dziecka.

Pamiętaj! Wirus opryszczki jest dla dziecka bardzo niebezpieczny. Jeśli nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie, dziecku grozi nawet śmierć - ponad połowa noworodków umiera w wyniku braku odpowiedniej kuracji.

Czym grozi zarażenie się opryszczką, gdy kobieta jest w ciąży?

 

Pierwszy trymestr jest szczególnie ważny dla rozwoju dziecka ze względu na kształtowanie się wszystkich narządów i kończyn dziecka. Zarażenie się HSV grozi poronieniem lub wadami rozwojowymi płodu. Kontakt z wirusem w trzecim trymestrze może spowodować przedwczesny poród.

Jak są objawy opryszczki?

 

Zwykle choroba rozwija się od dwóch do dwunastu dni - to także czas, gdy pojawiają się pierwsze objawy. Przy pierwszym zakażeniu utrzymują się one do trzech tygodni, natomiast kolejne infekcje mają zdecydowanie łagodniejszy przebieg i trwają krócej. Jednak u 80% chorych widoczne symptomy nie występują. Zakażenie bezobjawowe może mieć charakter przewlekły - zdarza się, że wtedy dochodzi do okresowego wydzielania wirusów ze śliną, łzami czy wydzieliną pochwową, z cewki moczowej czy z nasienia mężczyzny. Dlatego jeśli podejrzewasz, że mogłaś zarazić się opryszczką, koniecznie porozmawiaj o tym ze swoim ginekologiem.

Typowe objawy świadczące o zarażeniu wirusem HSV to:

  • Bolesne pieczenie
  • Uporczywe swędzenie
  • Nadwrażliwość skóry
  • Pojawienie się pęcherzyków, wypełnionych płynem surowiczym
  • Bolesne owrzodzenia na narządach płciowych - wargach sromowych, pochwie, szyjce macicy i cewce moczowej.

Czasem pojawia się gorączka, ból głowy i mięśni, ogólne złe samopoczucie oraz ból przy oddawaniu moczu. Zdarza się, że następuje powiększenie węzłów chłonnych.

Jak leczy się opryszczkę?

 

Zachorowanie na opryszczkę w czasie ciąży wymaga konsultacji lekarskiej ze względu na duże ryzyko zarażenia dziecka. Leczenie trzeba rozpocząć szybko - w ten sposób uda się zahamować dalszy wysiew zmian skórnych oraz uniknie się powikłań. Najczęściej stosuje się acyklowir, niekiedy żele, maści i plastry, jednak ich skuteczność jest poddawana przez specjalistów pod wątpliwość. Preparaty te działają miejscowo i mimo że łagodzą objawy zakażenia, to nie zapobiegają nawrotom i nie osłabiają wirusa atakującego organizm.

Jeśli zmiany opryszczkowe pojawiły się na narządach płciowych w trzecim trymestrze, być może ciąża zakończy się cesarskim cięciem, by uniknąć zakażenia dziecka. Ostateczną decyzję co do sposobu urodzenia dziecka podejmie lekarz prowadzący twoją ciążę.

Pamiętaj, by nie stosować żadnych lekarstw na własną rękę - kuracja musi przebiegać zawsze pod kontrolą lekarza ginekologa.

Czy opryszczka będzie nawracać?

 

Niestety, tak. Schorzenie może ponownie pojawiać się w momentach osłabienia organizmu, przeziębienia, podczas stresu, miesiączki oraz po zabiegach kosmetycznych i dermatologicznych, np. po peelingach, makijażu permanentnym czy promieniowaniu UV.

Tematy: opryszczka, wirus HSV, opryszczka w ciąży, cesarskie cięcie

Komentarze