Jak papierosy szkodzą ciąży

Ocena: 4.82/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Niewiele jest rzeczy groźniejszych dla życia i zdrowia dziecka niż palenie papierosów przez matkę w czasie ciąży. Nie rozstając się z nałogiem na dziewięć miesięcy, narażasz dziecko na nieodwracalne zmiany rozwojowe, a nawet śmierć.

Palenie papierosów to śmiertelne zagrożenie dla twojego dziecka.
Palenie papierosów to śmiertelne zagrożenie dla twojego dziecka.

Czy wiesz, że nawet poważne choroby i komplikacje zaburzające prawidłowy przebieg ciąży, jak cukrzyca czy nadciśnienie, nie są dla płodu tak niebezpieczne jak papierosowy dym, który wciągasz do płuc? W dodatku nie istnieje lek, za pomocą którego możliwe byłoby odwrócenie fatalnych skutków palenia, dziecko zostaje wystawione na bezpośrednie działanie tysięcy trujących substancji i tylko rzucenie nałogu może je uchronić.

Trucizna zamiast tlenu

Wyobraź sobie, że gdy zaciągasz się dymem, ponad 4 tysiące śmiertelnie trujących chemikaliów, w tym co najmniej 50 rakotwórczych, jak ołów czy cyjanek, przedostaje się do twojej krwi, a następnie przenika przez łożysko do krwiobiegu dziecka. Twoja krew jest dla niego jedynym źródłem tlenu i składników odżywczych - to mniej więcej tak, jakbyś dosypała cyjanku do posiłku dziecka.

Za większość zaburzeń spowodowanych paleniem odpowiadają nikotyna i tlenek węgla, które drastycznie ograniczają ilość tlenu dostarczanego dziecku. W wyniku zwężania się naczyń krwionośnych w twoim organizmie mniej tlenu dociera do płodu, dziecko zostaje zmuszone do oddychania z wysiłkiem, jak przez zbyt wąską rurkę. A stąd już krótka droga do przedwczesnego porodu, poronienia, urodzenia martwego dziecka albo noworodka ważącego nawet o 300-400 g mniej niż wynosi norma.

Mały palacz

Nie łudź się, że mniejsza liczba wypalanych papierosów działa na twoją i dziecka korzyść, różnica między trzema "dymkami" w wersji light a całą paczką zużytą w ciągu doby - owszem - istnieje, ale jest minimalna. Tak naprawdę nawet jeden czy dwa papierosy wystarczą, by twoje naczynia krwionośne znacznie się zwęziły, odcinając dziecko od dostaw tlenu, a szkodliwe substancje dostały się do jego organizmu. Co się dzieje z dzieckiem, które jest narażane na bierne palenie jeszcze przed urodzeniem?

Zaburzenia wzrostu. Noworodek lżejszy o 200, a nawet 400 g będzie również słabszy i bardziej zagrożony kłopotami ze zdrowiem tuż po urodzeniu oraz w przyszłości. Zdarza się, że dzieci palących matek rodzą się, ważąc mniej niż 2500 g!

Uszkodzenia mózgu. To wady, które mogą ujawnić się nawet po wielu latach - dziecko będzie mieć problemy z pamięcią i koncentracją, będzie gorzej się uczyć i sprawiać trudności wychowawcze. Możliwe, że jego iloraz inteligencji również będzie obniżony.

Niedostatecznie rozwinięte płuca. Nieprzygotowane do samodzielnego oddychania dziecko pierwsze dni życia spędzi podłączone do respiratora, a w dzieciństwie i dorosłym życiu będzie zmagać się z problemami z oddychaniem. Niemowlęta, które biernie paliły jeszcze w łonie matki, częściej chorują na astmę, częściej też umierają w wyniku SIDS (zespół nagłej śmierci łóżeczkowej).

Kiedy i jak rzucić palenie?

Najrozsądniej byłoby przestać palić jeszcze przed zapłodnieniem, już na etapie starań o dziecko, by organizm zdążył oczyścić się z toksyn. Jeśli nie masz na tyle silnej woli albo po prostu "wpadłaś", spróbuj rzucić jak najszybciej - najlepiej tuż po potwierdzeniu, że ciąża trwa.

Pamiętaj, że odpowiednio wczesne rozstanie z nałogiem daje twojemu dziecku szansę na wyrównanie strat i dalsze, prawidłowe już przybieranie na wadze oraz rozwój. Wraz z upływem kolejnych tygodni i miesięcy ciąży ryzyko powstania poważnych komplikacji czy poronienia będzie stale wzrastać, najgorsze dla dziecka są dwa ostatnie miesiące ciąży, podczas których zmusza się je do biernego palenia.

Jeśli postanowisz rzucić palenie:

  • Porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem, zapytaj o rady, rozważ różne metody pozbywania się nałogu, dowiedz się więcej na temat dozwolonych środków farmakologicznych.
  • Poszukaj wsparcia wśród najbliższych, ale także innych osób w podobnej sytuacji (np. na forach internetowych dla przyszłych mam).

 

 

Tematy: poronienie, papierosy, astma, SIDS, palenie w ciąży, poród przedwczesny

Komentarze