Anemia w ciąży

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

W ciąży jesteś szczególnie narażona na niedobór żelaza i kwasu foliowego, które prowadzą do groźnej anemii. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o niedokrwistości w ciąży.

Często u ciężarnych występuje zaburzenie wchłaniania żelaza związane z nudnościami, wymiotami, brakiem łaknienia.
Często u ciężarnych występuje zaburzenie wchłaniania żelaza związane z nudnościami, wymiotami, brakiem łaknienia.

Zgodnie z definicją rekomendowaną przez Center for Disease Control and Prevention niedokrwistość występuje w sytuacji, gdy stężenie hemoglobiny (Hb) lub wartość hematokrytu (Ht) znajdują się poniżej piątego centyla rozkładu wartości Hb lub Ht w populacji zdrowej dla danego okresu ciąży. Wartości te w I trymestrze ciąży wynoszą odpowiednio 11g/dl (Hb) i 33% (Ht), 10,5 g/dl i 32% w II trymestrze oraz poniżej 11g/dl i 33% w III trymestrze.

W okresie ciąży całkowita liczba krwinek czerwonych wzrasta o 15-20%. Równocześnie zwiększa się objętość osocza, średnio o 40-50%. Wzrost objętości osocza jest nieproporcjonalnie większy od wzrostu liczby elementów morfotycznych, dlatego na skutek rozcieńczenia dochodzi do względnego spadku stężenia hemoglobiny i obniżenia poziomu hematokrytu.

Skąd się bierze anemia?

Najczęstszą przyczyną niedokrwistości u ciężarnych jest wyczerpanie rezerw żelaza (71%) i kwasu foliowego (22%). Niedobór żelaza wynika głównie ze wzrostu zapotrzebowania z 1-2 mg dziennie u nieciężarnej kobiety do 4 mg w II trymestrze i 6 mg w III trymestrze ciąży. Zwiększone zapotrzebowanie na żelazo u kobiet w ciąży tylko częściowo jest rekompensowane zwiększonym wchłanianiem żelaza z przewodu pokarmowego. Często u ciężarnych występuje zaburzenie wchłaniania żelaza związane z nudnościami, wymiotami, brakiem łaknienia i zaburzeniami dyspeptycznymi.

Czy to anemia?

Objawy niedokrwistości rozwijają się powoli. Początkowo pojawia się ogólne osłabienie, senność, bóle i zawroty głowy, następnie łatwe męczenie się przy niewielkim wysiłku, skurcze mięśni nóg i uczucie szybkiego bicia serca. Na wczesne rozpoznanie niedoboru żelaza, jeszcze przed pojawieniem się zmian w morfologii krwi, pozwala pomiar stężenia ferrytyny we krwi. Obniżenie stężenia ferrytyny przy prawidłowym poziomie żelaza wskazuje na niedokrwistość u ciężarnej kobiety.

Jak leczyć niedokrwistość?

Podstawowym postępowaniem w niedokrwistości kobiet ciężarnych jest zapobieganie jej powstawaniu. Najistotniejszą rolę w profilaktyce odgrywa odpowiednia dieta. Źródłem łatwo przyswajalnego żelaza jest chude mięso czerwone (wołowina, cielęcina), wątroba, tuńczyk, jaja, mleko i sery. Zalecane są również produkty pochodzenia roślinnego, chociaż to żelazo jest trudniej przyswajalne. Bogate w ten pierwiastek są zwłaszcza morele (suszone), rodzynki, jabłka, orzechy, fasola i kapusta.

W leczeniu niedokrwistości oprócz diety bogatej w żelazo stosuje się też preparaty żelaza w dawce co najmniej 60 mg/dobę. Preparaty powinny być przyjmowane rano na czczo lub przed snem.

Ważny kwas foliowy

Podobne objawy, jak w niedokrwistości z niedoboru żelaza, występują w niedokrwistości z niedoboru kwasu foliowego. W tym przypadku zapobiegawczo wystarcza dieta bogata w jarzyny niegotowane, grzyby i stosowanie gotowych preparatów kwasu foliowego w ilości 5 mg/dobę.

Wszystkie ciężarne muszą mieć okresowo kontrolowaną morfologię krwi obwodowej. Utrzymująca się niewyrównana niedokrwistość u kobiet w ciąży może powodować zaburzenia czynności skurczowej macicy i przedłużanie się porodu. Predysponuje również do porodów przedwczesnych, masywnego krwawienia po porodzie, zakażeń połogowych i schorzeń zakrzepowo-zatorowych.

Tematy: kwas foliowy, anemia, poród przedwczesny, badania w ciąży, anemia w ciąży

Komentarze