Gospodarka hormonalna w ciąży
Magdalena DrabChociaż działanie hormonów jest ci doskonale znane, w czasie ciąży ich wpływ odczujesz ze wzmożoną siłą.
Chociaż działanie hormonów jest ci doskonale znane, w czasie ciąży ich wpływ odczujesz ze wzmożoną siłą.
Na twoje samopoczucie i wygląd największy wpływ mają teraz hormony.
Moment zapłodnienia to początek hormonalnej zawieruchy - już w pierwszych tygodniach ciąży możesz odczuwać jej skutki.
Gonadotropina kosmówkowa (hCG) - zaczyna się wydzielać ok. 7-10 dni po zapłodnieniu, wstrzymuje okres, wywołuje nudności. To właśnie ten hormon wykrywają domowe testy ciążowe.
Progesteron - wytwarzany przez tzw. ciałko żółte po jajeczkowaniu, w ciąży odpowiada za utrzymywanie się podwyższonej temperatury ciała, a także za większość nieprzyjemnych dolegliwości: zmęczenie, zawroty głowy, rozluźnienie mięśni układu pokarmowego (stąd zgaga, zaparcia), zatrzymywanie wody (obrzęki), rozszerzanie żył (żylaki), przygotowywanie piersi do laktacji (tkliwość, ból), wzmożenie aktywności gruczołów łojowych (wypryski, przetłuszczająca się skóra i włosy), dzięki niemu śluzówka macicy jest gotowa do zagnieżdżenia się zapłodnionego jajeczka; progesteron podtrzymuje ciążę, zapobiega skurczom macicy.
Estrogeny - hormony kobiecości pomagają utrzymać ciążę, pod ich wpływem zyskujesz pełniejsze kształty, włosy stają się gęstsze, a skóra gładsza; estrogeny odpowiadają za powiększanie się macicy i rozwój kanalików mlekowych w piersiach, wpływają też na psychikę - wzbudzają instynkt wicia gniazda.
Prolaktyna - zmniejsza twoje zainteresowanie seksem, pomaga skupić uwagę na rozwijającym się dziecku.
Melanotropina - odpowiada za ciemnienie brodawek, pieprzyków i tworzenie się ciemnej, pionowej linii poniżej pępka, zwiększa też skłonność do powstawania przebarwień na skórze.
Początkowe dolegliwości powoli mijają, a ty czujesz przypływ energii!
Relaksyna - powoduje rozluźnianie się stawów i więzadeł - dzięki temu macica może bez przeszkód się powiększać, a kanał rodny jest lepiej przygotowany do porodu. Możesz zauważyć, że urosły ci stopy - stare buty okażą się za małe.
Kortyzol - dodaje ci energii.
Twoje ciało przygotowuje się do porodu.
Oksytocyna - wywołuje skurcze macicy, która uwrażliwia się na jej działanie dopiero podczas porodu; dzięki niej zaraz po narodzinach między tobą a dzieckiem wytworzy się szczególna więź.
Adrenalina - wywołuje emocje takie jak złość, lęk, które mobilizują cię i dodają siły w czasie porodu.
Endorfiny - sprawiają, że zaraz po porodzie czujesz wszechogarniającą radość.
Hormony umożliwiają ci karmienie dziecka piersią, a także pomagają wrócić do formy.
Spadek poziomu progesteronu i estrogenów - może być odpowiedzialny za gorsze samopoczucie i objawy depresji poporodowej.
Prolaktyna - wzmaga produkcję pokarmu, jej wysokie stężenie hamuje owulację; hormon ten pomaga też znieść trudne początki macierzyństwa, dobrze wpływa na relację matki z dzieckiem.
Oksytocyna - umożliwia obkurczanie się macicy, sprawia, że odczuwasz przyjemność podczas karmienia piersią.
Komentarze