Dolegliwości początkujących ciężarnych

Ocena: 5/5 Głosów: 17
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zamiast cieszyć się pierwszym trymestrem, ty narzekasz na ból głowy, zmęczenie, nudności... Ciążowe dolegliwości potrafią dać się nieźle we znaki. Aby nie były zbyt uciążliwe, wykorzystaj nasze sposoby.

Ból głowy w ciąży może być spowodowany niedoborem żelaza.
Ból głowy w ciąży może być spowodowany niedoborem żelaza.

Te okropne mdłości

Od rana atakują cię mdłości, a czasem męczą wymioty?  Powoduje je podwyższony poziom HCG - gonadotropiny kosmówkowej, pomagającej utrzymać płód do czasu rozwinięcia się łożyska. Niestety, nie uda ci się ich uniknąć. Możesz jedynie postarać się je zmniejszyć. Jak? Rano, jeszcze przed wstaniem z łóżka, zjedz coś lekkiego (np. jajko na twardo, kromkę chleba, biszkopta, banana), wypij wodę lub sok z jabłek. Nie spiesz się, im dłużej będziesz celebrowała pobudkę, tym większa szansa, że dzień rozpoczniesz bez sensacji żołądkowych. Dobrze byłoby gdybyś po posiłku poleżała przynajmniej pół godziny.

Podczas dnia zwracaj uwagę na to, co ląduje na twoim talerzu. Powinny to być wyłącznie lekkostrawne posiłki, najlepiej w małych ilościach, za to częściej niż zazwyczaj (pusty żołądek może nasilić nudności). Unikaj słodyczy, tłustych i smażonych potraw. Do herbaty możesz dodawać sproszkowanego imbiru, który ma działanie przeciwwymiotne. Możesz nosić w torebce korzeń imbiru i kiedy poczujesz nudności, powąchaj go. Podobnie działa aromat cytryny. Jeśli cierpisz na wymioty, pamiętaj o uzupełnianiu straconych płynów - pij jak najwięcej, zwłaszcza niegazowanej, nisko zmineralizowanej wody. Choć w aptece znajdziesz dużo preparatów przeciwwymiotnych, one nie są dla ciebie. Nie powinnaś stosować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem.

Skąd się biorą nudności? O ciążowych mdłościach mówi ginekolog:


Nieprzyjemna zgaga

Oprócz nudności możesz mieć zgagę. Niektórym mamom doskwiera ona dopiero na finiszu ciąży. Ale bywa też tak, że pojawia się w pierwszym trymestrze i nie odpuszcza do porodu. To sprawka progesteronu, który rozluźnia mięsień okrężny zamykający ujście przełyku do żołądka. Właśnie przez tę niedomkniętą szparę przedostaje się kwaśna, częściowo strawiona treść żołądka. Możesz spróbować zaradzić temu bolesnemu pieczeniu w przełyku. Przede wszystkim nie jedz dużych porcji, lepiej jedz często miniposiłki. Ogranicz pikantne potrawy, zrezygnuj z ostrych przypraw. Jako że zgaga atakuje najmocniej, gdy kładziesz się do łóżka, pod głowę podłóż dodatkową poduszkę. Nie chodź spać z pustym żołądkiem. Warto wypić szklankę mleka, zjeść banana i garść migdałów - wielu mamom to pomaga.

Męczące zaparcia

U wielu kobiet już na początku ciąży pojawiają się zaparcia. Zmiany hormonalne osłabiają pracę jelit. Poza tym proces trawienia jest teraz dłuższy, co utrudnia usuwanie gazów. Staraj się jeść jak najwięcej produktów zawierających błonnik (np. świeże warzywa i owoce, muesli, chleb pełnoziarnisty), który usprawnia pracę żołądka. Pij minimum 8-10 szklanek płynów na dobę. Unikaj czekolady, kawy, herbaty i innych produktów wzmagających zaparcia. Ruszaj się - aktywność poprawia perystaltykę jelit.

Spać, spać, spać

Bez względu na porę dnia możesz czuć się zmęczona i senna. Gdybyś nie miała brzuszka, pewnie sięgnęłabyś po mocne espresso, które migiem postawiłoby cię na nogi. A tak, pozostaje ci jedynie poddać się zmęczeniu i po prostu położyć do łóżka. Tak naprawdę wystarczy krótka, 15-30-minutowa drzemka, byś odzyskała siły. Staraj się jak najwięcej spacerować i być aktywna. Dobrze robi świeże powietrze - jeśli padasz na nos, a masz coś pilnego do zrobienia, wyjdź na chwilę na dwór albo przewietrz mieszkanie.

Boli głowa...

Wiele ciężarnych uskarża się na ból głowy. Może być on spowodowany niedoborem żelaza. W ciąży zapotrzebowanie na ten pierwiastek wzrasta, gdyż rozwijające się dziecko zużywa zapasy zgromadzone przez organizm mamy. Jeśli masz anemię, lekarz łatwo ją wykryje, analizując twoje comiesięczne badanie krwi. Przepisze wtedy żelazo w tabletkach. Sama zaś staraj się jeść chude, czerwone mięso, bakalie i rośliny strączkowe. Aby ułatwić przyswajanie żelaza z diety, wzbogać swój jadłospis w produkty zawierające witaminę C - pij świeżo wyciskane soki z cytrusów, jedz owoce i warzywa.

Czasem bóle głowy spowodowane są przemęczeniem, stresem, długim przebywaniem w jaskrawym świetle lub w hałasie. Najlepszym lekarstwem będzie unikanie tych czynników oraz odpoczynek.

Jeśli ból głowy jest bardzo dokuczliwy, możesz wziąć preparat zawierający paracetamol (np. Apap, Panadol). Jest on bezpieczny dla ciężarnej i dziecka.

Ważne!

Jeśli cierpisz na jakąś ciążową dolegliwość, koniecznie powiedz o tym ginekologowi prowadzącemu ciążę. Lekarz stwierdzi, czy jest ona w normie i nie zwiastuje problemów ze zdrowiem, które należy leczyć.

 

 

Tematy: zaparcia, nudności, dolegliwości w ciąży, zmęczenie w ciąży, mdłości

Komentarze