Seks w ciąży

Ocena: 4.3/5 Głosów: 12
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zastanawiasz się, jak teraz zmieni się twoje życie seksualne? Nie wiesz, czy seks w ciąży zagraża dziecku i czy twój partner może stracić na ciebie ochotę? Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o seksie w ciąży.

W czasie ciąży twoje życie seksualne może się zmienić.
W czasie ciąży twoje życie seksualne może się zmienić.

Czy seks w ciąży jest bezpieczny?

Większość kobiet, których ciąże przebiegają bez komplikacji, może prowadzić normalne życie seksualne niemalże do dnia porodu. Nie skrzywdzisz dziecka, kochając się w ciąży - płód jest chroniony przez worek owodniowy i mięśnie macicy, a czop śluzowy zamykający ujście szyjki macicy zabezpiecza dziecko przed infekcjami.

Oczywiście, są sytuacje, kiedy powinnaś ograniczyć częstotliwość zbliżeń, zrezygnować z niektórych czynności seksualnych czy pozycji albo na jakiś czas w ogóle zaprzestać kontaktów seksualnych. O wszystkich tych szczególnych okolicznościach poinformuje cię lekarz.

Od czasu, kiedy zaszłam w ciążę, nie mam ochoty na seks. Czy to normalne?

Wzrost lub spadek libido w ciąży to sprawa bardzo indywidualna. Zdarzają się kobiety, których zainteresowanie seksem w tym czasie znacznie wzrosło, ale są i takie, dla których seks w ciąży mógłby nie istnieć. Twoja ochota na miłosne igraszki może się też zmieniać w kolejnych tygodniach i miesiącach ciąży, w zależności od samopoczucia fizycznego i psychicznego.

Pierwszy trymestr to trudny czas, kiedy większości ciężarnych dokucza zmęczenie, zmienność nastrojów, a mdłości i wymioty bywają nie do zniesienia. Jeśli czujesz się wykończona zmianami, jakie zachodzą w twoim ciele, pamiętaj, że zwykle wraz z początkiem drugiego trymestru te uciążliwe dolegliwości ustępują, a libido… gwałtownie wzrasta.

Co może się zmienić w moim życiu seksualnym w czasie ciąży?

Twoje życie seksualne może teraz ulec sporej zmianie, trudno jednak przewidzieć, czy będzie to zmiana na lepsze czy na gorsze. Wiele kobiet chwali sobie seks w ciąży - dostrzega wzrost libido i większą satysfakcję czerpaną ze zbliżeń. Inne z kolei narzekają na kiepskie samopoczucie, mniejsze zainteresowanie seksem i dyskomfort odczuwany w jego trakcie.

Pozytywnie na jakość twojego seksu może wpłynąć:

 • zwiększone ukrwienie okolic pochwy - zapewni ci intensywniejsze doznania,
 • lepsze nawilżenie pochwy - ułatwi stosunek,
 • niektóre kobiety dobrze się czują z powiększonym biustem, a jego wyjątkowa wrażliwość może wzmagać podniecenie.

Życie seksualne mogą natomiast zaburzyć:

 • bóle brzucha w trakcie lub po stosunku,
 • tkliwość i bolesność piersi,
 • złe samopoczucie, zmęczenie, rozdrażnienie.

Ważne, byś o wszystkich swoich odczuciach powiedziała partnerowi, nie zmuszaj się do zbliżeń, jeśli nie masz na nie ochoty, i nie ukrywaj powodów, dla których tak się dzieje. A może masz chęć na inny rodzaj bliskości, seks oralny albo po prostu pocałunki? Z pewnością wspólnie z partnerem znajdziecie sposób, by nawzajem sprawiać sobie przyjemność.

Czy mój partner może nie mieć ochoty na seks?

Nie martw się, większość mężczyzn postrzega swoje ciężarne partnerki jako co najmniej tak samo atrakcyjne jak wcześniej, a czasem nawet jeszcze bardziej pociągające! Jeśli jednak zaniepokoi cię brak chęci na zbliżenia z jego strony, weź pod uwagę następujące powody:

 • obawa o zdrowie dziecka - aby upewnić partnera, że seks absolutnie dziecku nie zagraża, podsuń mu do przeczytania odpowiednie artykuły albo zabierz ze sobą na wizytę do lekarza prowadzącego ciążę.
 • przytłoczenie nowymi obowiązkami - jeśli twój partner nie czuje się pewnie w roli przyszłego taty, staraj się utwierdzać go w przekonaniu, że wspólnie świetnie poradzicie sobie jako rodzice. Przyszły ojciec także ma prawo, podobnie jak ty, obawiać się zmian, jakie dzieją się teraz w waszym życiu. Pamiętaj, że nic tak nie usuwa napięcia pomiędzy partnerami, jak szczera rozmowa i nastawienie na obopólne dobro.

Czy mój partner może mnie pieścić oralnie?

Nie ma przeciwwskazań, aby twój partner pieścił cię oralnie, pod warunkiem, że nie cierpi na żadne stany zapalne w obrębie jamy ustnej ani nie ma aktywnej postaci opryszczki. W trzecim trymestrze ciąży zrezygnujcie z seksu oralnego, jeżeli ojciec dziecka kiedykolwiek chorował na opryszczkę (nawet jeśli teraz nie ma jej objawów).

Jeśli nie wiesz, czy twój partner jest nosicielem wirusa HIV, dla bezpieczeństwa zróbcie stosowne badanie.

Jakie pozycje będą dla mnie najwygodniejsze?

Masz już spory brzuszek i nie wiesz, jaka pozycja seksualna będzie dla ciebie najlepsza? Poeksperymentuj! Poszukiwanie tej najwygodniejszej też może być świetną zabawą. Oto propozycje:

 • na jeźdźca - twój brzuch nie jest w żaden sposób obciążony, a ty możesz kontrolować szybkość ruchów i głębokość penetracji,
 • na siedząco, kiedy on siedzi na krześle,
 • na łyżeczki (na boku, ty tyłem do niego) - płytsza penetracja i powolne ruchy będą dla ciebie bardziej komfortowe w późniejszych miesiącach ciąży,
 • na leżąco (połóż się na brzegu łóżka ze zgiętymi kolanami i stopami opartymi o krawędź materaca, partner stoi przed tobą),
 • od tyłu - klęczysz, podpierając się łokciami, partner klęczy za tobą.

 

Zobacz najlepsze pozycje seksualne na czas ciąży z komentarzem ginekologa:


Kiedy powinnam zgłosić się do lekarza?

O jakichkolwiek wątpliwościach związanych z seksem w ciąży powiedz swojemu lekarzowi - nie krępuj się, dobry specjalista na pewno udzieli ci wyczerpujących odpowiedzi. Jeżeli lekarz zabroni ci uprawiać seks w ciąży, postaraj się, by dobrze wytłumaczył ci powody tego zalecenia i skutki nieprzestrzegania zakazu.

A oto objawy, które powinny cię skłonić do jak najszybszej wizyty lekarskiej:

Tematy: seks, pozycje seksualne, poród przedwczesny, seks w ciąży, krwawienie w ciąży, czop śluzowy

Komentarze