10 objawów, które cię zaskoczą

Ocena: 2.06/5 Głosów: 5
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ciąża to zazwyczaj pełen nadziei czas radosnego oczekiwania. Bądź jednak przygotowana także na uciążliwe, czasem zupełnie zaskakujące dolegliwości, z którymi do tej pory nie miałaś żadnych problemów. Co może dokuczać ci w ciąży?

W czasie ciąży możesz spotkać się z dolegliwościami, których wcześniej nie znałaś.
W czasie ciąży możesz spotkać się z dolegliwościami, których wcześniej nie znałaś.

1. Obfite upławy

Wiele kobiet już na samym początku ciąży zauważa zwiększoną ilość bezzapachowej, mlecznobiałej wydzieliny z dróg rodnych. To całkiem naturalny, choć nieco dokuczliwy objaw, efekt działania estrogenów, których poziom gwałtownie wzrasta. Okolice pochwy są teraz lepiej ukrwione, co także może powodować upławy.

2. Zaparcia

Ta przykra dolegliwość dotyka, niestety, większość ciężarnych. Zaparcia wywołuje zwiększony poziom progesteronu, który znacząco spowalnia trawienie. W kolejnych miesiącach ciąży powiększająca się macica będzie naciskać na jelita i odbyt, przez co problem zaparć może się nasilić.

3. Ślinotok

Niektóre kobiety odczuwają zwiększone wydzielanie śliny, zwłaszcza w czasie nieprzyjemnych nudności. Jeśli ta dolegliwość okaże się dla ciebie wyjątkowo nieznośna, poproś lekarza o środki łagodzące ciążowe mdłości, pamiętaj też o właściwych nawykach żywieniowych.

4. Wzdęcia

Już w pierwszych tygodniach ciąży może ci się zacząć… odbijać po jedzeniu. Nie zdziw się też, jeśli będziesz zmuszona rozpinać guzik w spodniach z powodu nawracających wzdęć. To wina progesteronu, który nie dość, że działa spowalniająco na układ trawienny, to jeszcze rozluźnia mięśnie, m.in. układu pokarmowego. Efekt? Gromadzące się gazy, czkawka, wzdęcia… Przygotuj się na takie sensacje zwłaszcza po dużym posiłku.

5. Krwawiące dziąsła

Możliwe, że w ciąży zaczniesz narzekać na bolące, obrzmiałe dziąsła, które dodatkowo będą krwawić podczas szczotkowania zębów. Jak już zapewne wiesz, objętość krwi w twoim organizmie zwiększyła się, ponadto progesteron uwrażliwia dziąsła na działanie bakterii. Z tą dolegliwością boryka się około 50% ciężarnych. Myj zęby dwa razy dziennie, używaj miękkiej szczoteczki, nie zapominaj o regularnych wizytach u dentysty. Po pomoc zgłoś się, jeżeli dziąsła spuchną i zaczną cię boleć.

6. Hemoroidy

Hemoroidy to poszerzone, spuchnięte naczynia krwionośne, usytuowane w okolicach odbytu. Mogą swędzieć, boleć, a nawet wywoływać krwawienia, najczęściej podczas wypróżniania. Wiele kobiet po raz pierwszy styka się z problemem hemoroidów właśnie w ciąży, jednak jeśli wcześniej cierpiałaś na tę przypadłość, w ciąży spodziewaj się nawrotu choroby.

7. Swędząca skóra

Rozciągająca się skóra na rosnącym brzuchu i powiększonych piersiach będzie swędzieć - to pewne. Możliwe, że zaczniesz też intensywniej odczuwać swędzenie wywołane np. alergią czy nadmierną suchością skóry. Aby złagodzić to nieprzyjemne uczucie, unikaj gorących kąpieli i drażniących kosmetyków, noś bawełnianą bieliznę, wypróbuj maseczkę z płatków owsianych. Lekarza powiadom o uciążliwym, nieustającym swędzeniu dużych powierzchni ciała.

8. Infekcje pochwy

Bakterie, które wywołują grzybicze zapalenie pochwy, są stale obecne w drogach rodnych kobiety. W ciąży jednak, pod wpływem podwyższonego poziomu estrogenów, ich liczba gwałtownie wzrasta, zachwiana zostaje naturalna równowaga w środowisku pochwy, stąd większa podatność na infekcje intymne.

9. Krwawienia z nosa

Zauważyłaś niewielkie krwawienie z nosa? To pękają małe naczynia krwionośne, które w ciąży, w wyniku działania hormonów, rozszerzają się. Pękają tym łatwiej, że wzrosła także objętość krwi w twoich żyłach, a co za tym idzie - ciśnienie.

10. Obrzęki

Organizm kobiety w ciąży gromadzi i zatrzymuje więcej wody, dlatego przygotuj się na obrzęki nóg, kostek i stóp, czasem także rąk. Staraj się jak najczęściej ruszać, trzymać stopy na podwyższeniu, wybieraj wygodne buty i pij dużo wody. Obrzęki na twarzy, w okolicach oczu albo wyraźnie większy obrzęk jednej tylko części ciała wymaga natychmiastowej konsultacji lekarza.

Jakie powinnaś mieć ciśnienie krwi w ciąży? Mówi ginekolog:

 

Tematy: zaparcia, hemoroidy, upławy w ciąży, wzdęcia w ciąży, obrzęki w ciąży

Komentarze