Poronienie – co musisz wiedzieć

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Nie da się przewidzieć, kiedy i dlaczego dojdzie do poronienia. Warto jednak wiedzieć, jak przebiega i jak uchronić się przed jego groźnymi konsekwencjami.

Jedno poronienie nie sprawia, że w następnej ciąży będziesz bardziej narażona na jej utratę.
Jedno poronienie nie sprawia, że w następnej ciąży będziesz bardziej narażona na jej utratę.

Aż 15-20% potwierdzonych ciąż kończy się poronieniem, w większości przypadków do poronienia dochodzi w pierwszych 12 tygodniach ciąży.

Co to znaczy, że doszło do wczesnego poronienia?

Wczesne poronienie to naprawianie błędu natury - twój organizm pozbywa się zarodka, który nie mógł się rozwijać. O wczesnym poronieniu mówi się, kiedy zapłodniona komórka jajowa dociera do jamy macicy, zagnieżdża się w jej ściance, ale powstały embrion przestaje się rozwijać. Ponieważ zaczątek łożyska zdążył już zacząć produkcję hormonu ciążowego hCG, możesz otrzymać pozytywny wynik testu ciążowego, a także odczuwać pierwsze symptomy ciąży: zmęczenie, bolesność piersi, nudności. Po poronieniu wszystkie te objawy nagle ustępują.

Czytaj też: Co to jest wczesne poronienie?


Co robić, gdy pojawią się oznaki poronienia?

Jeśli poczujesz bolesne skurcze w dole brzucha i zauważysz krwawienie z pochwy, natychmiast udaj się do lekarza. Powinien on przeprowadzić badanie USG, na podstawie którego stwierdzi, czy ciąża wciąż się rozwija. Możliwe, że to fałszywy alarm - wówczas dostaniesz leki rozkurczowe i zalecenie, by jak najwięcej odpoczywać i powstrzymać się od współżycia.

Czytaj też: Objawy poronienia


Co się stanie, jeśli dojdzie u mnie do poronienia?

Na początku możesz zauważyć delikatne plamienie z pochwy (czerwono-brązowe), choć nie zawsze ono występuje. Potem, wraz ze spadkiem poziomu hormonów ciążowych, poczujesz skurcze w podbrzuszu, zaczniesz krwawić. Wczesne poronienie zazwyczaj nie wymaga łyżeczkowania macicy - tkanki jaja płodowego zostają w całości wydalone. Zawsze jednak konieczna jest wizyta u lekarza.

W przypadku późniejszego poronienia (po 7. tygodniu ciąży) może się zdarzyć, że część tkanek zostanie w macicy - wtedy niezbędne jest jej wyłyżeczkowanie. To obowiązkowy zabieg, jego zaniechanie może doprowadzić do bardzo niebezpiecznego zakażenia lub krwotoku.

Stratę dziecka po 20. tygodniu ciąży nazywa się już porodem martwego płodu.

 

Posluchaj, co ginekolog mówi na temat postępowania w przypadku poronienia.

 Czytaj też: Najczęstsze przyczyny poronień


Kiedy po poronieniu mogę znów starać się o dziecko?

Prawdopodobnie w ciągu 4-6 tygodni po poronieniu wystąpi okres. Niektórzy lekarze twierdzą, że można starać się o kolejną ciążę już po tej pierwszej miesiączce, inni zalecają wstrzymanie się do następnego cyklu. Możliwe jednak, że do owulacji dojdzie u ciebie już 2 tygodnie po poronieniu - powinnaś w tym czasie używać środków antykoncepcyjnych.

Mimo że dość szybko będziesz gotowa fizycznie do kolejnej ciąży, uporanie się z urazem psychicznym może zająć ci więcej czasu. Zdarza się, że kobieta potrzebuje miesięcy, by pogodzić się ze stratą i bez strachu ponownie starać się o poczęcie.

Czytaj też: Poroniłam we wczesnej ciąży. Kiedy mogę znów zacząć starania o dziecko?


Czy po przebytym poronieniu będę bardziej narażona na poronienie w kolejnej ciąży?

Nie obawiaj się - jedno poronienie nie sprawia, że w następnej ciąży ryzyko jej utraty będzie wyższe. Pojedyncze poronienie nie świadczy również o żadnych zaburzeniach w funkcjonowaniu organizmu, zarówno twojego, jak i partnera. Niepokój powinny wzbudzić dopiero następujące po sobie 2, 3 lub więcej poronień - lekarz zleci wtedy specjalistyczne badania krwi oraz testy genetyczne.

Czytaj też: Co może sprawić, że będę bardziej narażona na poronienie?

Tematy: antykoncepcja, poronienie

Komentarze