Najczęstsze przyczyny poronień

Ocena: 3.1/5 Głosów: 3
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Chociaż trudno się z tym pogodzić, mamy niewielki wpływ na to, czy dojdzie do poronienia. Znamy jednak czynniki ryzyka mogące prowadzić do utraty ciąży – warto je znać.

Ryzyko poronienia wzrasta wraz z wiekiem kobiety, ale także mężczyzny - ojca dziecka.
Ryzyko poronienia wzrasta wraz z wiekiem kobiety, ale także mężczyzny - ojca dziecka.

Poronienia, do jakich dochodzi w pierwszym trymestrze ciąży, w 50-70% spowodowane są nieprawidłowościami chromosomalnymi w zapłodnionej komórce jajowej. Może się np. zdarzyć, że komórka jajowa lub plemnik posiadają wadliwą liczbę chromosomów, przez co zarodek nie może rozwijać się prawidłowo.

Do poronienia może również dojść w wyniku zaburzeń we wczesnym rozwoju zarodka, np. kiedy nieprawidłowo zagnieździ się on w ścianie macicy. Po implantacji zaczątek łożyska zaczyna produkować hormon ciążowy hCG, możesz więc uzyskać pozytywny wynik testu ciążowego i odczuć pierwsze objawy ciąży (bolesność piersi, zmęczenie, nudności). Z powodu zaburzeń chromosomalnych jednak na pewnym etapie dalszy rozwój zarodka staje się niemożliwy i obumiera on, zanim zacznie bić serce.

Czytaj też: Co może sprawić, że będę bardziej narażona na poronienie?

Około 6. tygodnia ciąży podczas badania USG można już zobaczyć pulsujące serduszko - od tego momentu ryzyko poronienia znacznie spada.

Zazwyczaj jednak dokładne przyczyny poronienia nie są znane; nawet gdy po 2 lub 3 kolejnych poronieniach lekarz zleci ci przeprowadzenie specjalistycznych badań, prawdopodobnie nie otrzymasz jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego poroniłaś.

Posłuchaj, co ginekolog mówi na temat przyczyn poronienia.

Czytaj też: 10 przyczyn poronień


Co może zwiększyć ryzyko poronienia?

Poronić może każda kobieta, niektóre jednak są bardziej narażone na utratę ciąży. Oto najczęstsze czynniki ryzyka:

Wiek. Im kobieta jest starsza, tym większe prawdopodobieństwo, że zapłodniona komórka jajowa będzie miała wady chromosomalne. Ryzyko poronienia przez kobietę 40-letnią jest niemal dwa razy wyższe niż w przypadku 20-latki.

Historia poronień. Ryzyko poronienia wzrasta, jeśli poroniłaś już 2 lub więcej razy.

Choroby przewlekłe. Cukrzyca, choroby krwi, zaburzenia hormonalne (np. Zespół Policystycznych Jajników) mogą sprzyjać poronieniu.

Wady w budowie macicy, np. niewydolność szyjki macicy (kiedy szyjka macicy jest wyjątkowo krótka) mogą utrudniać donoszenie ciąży.

Problemy genetyczne. Jeśli w twojej lub partnera rodzinie występowały choroby genetyczne albo urodziłaś już dziecko z wadą genetyczną, ryzyko, że poronisz, jest większe.

Niektóre infekcje. Badania wykazały, że ryzyko poronienia wzrasta, jeśli chorujesz na świnkę, różyczkę, odrę, cytomegalię, HIV.

Alkohol, tytoń, narkotyki. Picie dużej ilości alkoholu, palenie papierosów oraz używanie narkotyków takich jak kokaina, ecstasy dramatycznie zwiększa ryzyko poronienia. Co więcej, dowiedziono, że także wypijanie 4 lub więcej filiżanek kawy dziennie może przyczynić się do utraty ciąży.

Niektóre leki. Przyjmowanie każdego leku trzeba skonsultować z lekarzem, nawet w okresie, gdy dopiero starasz się o dziecko. Niektóre leki mogą być niebezpieczne dla płodu.

Kontakt z substancjami toksycznymi. Unikaj kontaktu z takimi groźnymi substancjami jak: ołów, arsen, chemikaliami jak: formaldehyd, benzen, tlenek etylenu, uważaj też na promieniowanie i środki znieczulające.

Ciąża po porodzie. Jeśli zajdziesz w kolejną ciążę w ciągu trzech miesięcy po urodzeniu dziecka, jest duże ryzyko, że poronisz.

Czynniki związane z ojcem dziecka. Badania potwierdziły, że ryzyko poronienia wzrasta wraz z wiekiem ojca dziecka. Gorsza jakość spermy, a także uszkodzenia plemników powstałe w wyniku działania substancji toksycznych, na jakie wystawiony jest mężczyzna, mogą sprzyjać poronieniu.

Czytaj też: Poronienie - co musisz wiedzieć

Tematy: poronienie, PCO, cukrzyca

Komentarze