Zmęczona jak w ciąży

Ocena: 1.41/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wszechogarniające zmęczenie i obezwładniająca senność to zmora większości początkujących ciężarnych. Nie da się całkowicie im zapobiec, ale jeśli tylko poznasz kilka prostych sposobów na złagodzenie dolegliwości, łatwiej ci będzie przetrwać ten trudny czas.

Zmęczenie w ciąży bywa nie do pokonania.
Zmęczenie w ciąży bywa nie do pokonania.

Początek ciąży zwykle wygląda podobnie: nagle zaczynasz odczuwać nieodpartą chęć zdrzemnięcia się w środku dnia, zasypiasz niemal na stojąco, a wieczorami nie jesteś w stanie dotrwać do dobranocki. Nieustannie czujesz się tak, jakbyś właśnie skończyła wykonywać wyjątkowo ciężką pracę albo rozpoczynała każdy kolejny dzień po nieprzespanej nocy. Potworne zmęczenie jest właśnie tym uczuciem, które wiele kobiet najlepiej zapamiętuje z pierwszego trymestru ciąży.

Winne twojemu słabemu samopoczuciu są m.in. hormony, a przede wszystkim gwałtowny wzrost poziomu progesteronu. Do tego dochodzą wyczerpujące mdłości i wymioty, które zaczynasz odczuwać około 6. tygodnia ciąży i które trwają zazwyczaj aż do końca trzeciego miesiąca. Niemałe znaczenie ma też twój sen zakłócany teraz częstymi nocnymi pobudkami i ciągłą potrzebą oddawania moczu. No i jeszcze te emocje związane z twoim odmiennym stanem - być może wciąż jeszcze nie ochłonęłaś, a ciągłe rozmyślania o nowej sytuacji, dziecku i roli mamy kosztują cię sporo energii.

Ile to potrwa? Najprawdopodobniej na początku drugiego trymestru odczujesz ulgę. Jeśli tak się nie dzieje, koniecznie zapytaj lekarza o możliwe przyczyny twojego nieustającego zmęczenia - powinien on wykluczyć choroby, takie jak depresja czy anemia.

Niestety, trzeci trymestr znów przypomni ci o dolegliwościach z początku ciąży. Zwiększający się ciężar, jaki musisz dźwigać, trudności ze snem spowodowane coraz większym brzuchem, zgaga, bólami pleców i skurczami nóg oraz - jak wcześniej - częstą potrzebą oddawania moczu, sprawią, że twoje samopoczucie znów ulegnie pogorszeniu. Są nawet kobiety, którym nużąca senność dokucza przez całą ciążę.

Jak sobie pomóc?

Dobrze się odżywiaj. Zdrowa dieta uwzględniająca owoce i warzywa, produkty z pełnego ziarna i te zawierające białko nie tylko zapewni prawidłowy rozwój twojemu dziecku, ale także doda ci energii. Pamiętaj, by unikać szkodliwych przekąsek, jak chipsy czy fast-foody, które osłabią twój organizm.

Słuchaj swojego ciała. Masz ochotę na drzemkę? Połóż się i prześpij. Wprowadź zwyczaj codziennych popołudniowych drzemek, dzięki którym łatwiej się zregenerujesz. I koniecznie chodź wcześniej do łóżka - nie zarywaj nocy!

Ustal nowy plan działania. Dowiedz się, czy możesz kończyć pracę wcześniej, część pracy wykonuj w domu, a jeśli masz taką możliwość, rób sobie od czasu do czasu dzień wolny, który poświęcisz w całości na odpoczynek. Zapomnij o obowiązkach domowych, które do tej pory spoczywały na twoich barkach - przynajmniej część z nich mogą przejąć pozostali domownicy, przyjaciele albo rodzina.

Bądź aktywna. Nie polecamy forsownych ćwiczeń, ale nawet wtedy, gdy wydaje ci się, że nie masz siły na wieczorny prysznic, pomóc ci może np. krótki spacer na świeżym powietrzu. Umiarkowana aktywność pomoże ci pozostać w dobrej formie i wzmocni twój organizm.

O tym, jak powinna wyglądać prawidłowa dieta w ciąży, mówi dietetyk, Ewa Ceborska:

 

 

Tematy: dieta, depresja, dieta w ciąży, nudności w ciąży, zmęczenie w ciąży

Komentarze