Zapinanie pasów w ciąży

Wątpliwości dotyczące zapinania pasów bezpieczeństwa przez ciężarne wydają się uzasadnione. Kobiety obawiają się, że w razie gwałtownego hamowania czy kolizji nadmierny ucisk na okolice brzucha poważnie zaszkodzi dziecku. Okazuje się jednak, że to rezygnacja z ochrony w postaci pasów może być o wiele groźniejsza – zarówno dla matki, jak i dla rozwijającego się płodu.

Pasy w ciąży – czy to bezpieczne dla dziecka?

Korzystanie przez kobiety z samochodu w czasie ciąży, zarówno jako pasażer, jak i jako kierowca, jest w Polsce dość powszechne. Równie powszechne jest, niestety, przekonanie, że kobieta w ciąży może zrezygnować z zapinania pasów bezpieczeństwa.

Wiele przyszłych matek zadaje sobie pytanie, czy jazda w pasach w ciąży jest bezpieczna dla dziecka. Wypadki samochodowe są częstą przyczyną obrażeń ciała i śmiertelności zarówno płodu i ciężarnej. Okazuje się, że odpowiednie zapinanie pasów, nie tylko nie jest niebezpieczne dla płodu, ale może uchronić dziecko i matkę przed groźnymi konsekwencjami wypadku.

Pasy bezpieczeństwa w ciąży należy zapinać zarówno będąc kierowcą jak i pasażerem. Nawet na tylnym siedzeniu nie można o nich zapominać. To najlepszy sposób ochrony przed groźnymi skutkami kolizji drogowej.

Co grozi ciężarnej, która nie zapina pasów?

Wypadki komunikacyjne są najczęstszą przyczyną urazów w czasie ciąży. Na stopień ciężkości uszczerbku w czasie wypadku komunikacyjnego, ma wpływ jego nasilenie, pozycja kobiety w czasie zdarzenia, a także zastosowanie pasów bezpieczeństwa.

W czasie wypadku może dojść do odklejenia łożyska, pęknięcia macicy czy złamań kości miednicy. Wypadek samochodowy może doprowadzić u ciężarnej do krwawienia z dróg rodnych, przedwczesnego rozpoczęcia porodu czy nawet poronienia.

Udowodniono, że zapinanie pasów w ciąży dwukrotnie zmniejsza ryzyko tych powikłań. U kobiet, które rezygnują z takiego zabezpieczenia, wypadek komunikacyjny dużo częściej powoduje śmierć płodu. Często dochodzi do oddzielenia się łożyska od macicy, które odpowiada za dostarczenie dziecku tlenu, co jest szczególnie groźne dla jego życia. Pękniecie macicy zdarza się rzadziej, głównie w wyniku gwałtownego hamowania, ale jest stanem równie niebezpiecznym. Odpowiednio założone pasy w ciąży, mogą pomóc w uniknięciu tych negatywnych skutków wypadku.

Jak zapinać pasy bezpieczeństwa w ciąży?

Podczas podróży samochodem w ciąży szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednie zapięcie pasów bezpieczeństwa. Należy zadbać, aby nie były zbyt luźne, a odpowiednio napięte. Dolny pas powinien przebiegać pod brzuchem, natomiast górny, skośnie pomiędzy piersiami. Pas dolny nie może uciskać brzucha.

Kobiety, które mają wątpliwości co do prawidłowego zapięcia pasów, mogą zaopatrzyć się w specjalne pasy dla kobiet w ciąży. Jest możliwość zakupienia specjalnego adaptera. Adapter do pasów dla ciężarnych ma za zadanie utrzymywać dolny pas w odpowiednim ułożeniu poniżej brzucha ciężarnej. Koszt takiego adaptera to ok. 200 zł.

Co z pasami w zaawansowanej ciąży? Co mówią przepisy?

Obowiązujący w Polsce art. 39. pkt 2.2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, zwalnia kobietę w zaawansowanej ciąży z obowiązku zapinania pasów. Jazda bez pasów w ciąży, zwłaszcza zaawansowanej, jest na pewno o wiele wygodniejsza, ale i bardziej niebezpieczna. Skutki niezapięcia pasów w czasie wypadku mogą być bardzo poważne. Podczas jazdy bez pasów bezpieczeństwa w czasie gwałtownego hamowania może dojść do pęknięcia macicy czy oddzielenia się łożyska, co stwarza zagrożenie życia także dla matki. Dlatego zdecydowanie zaleca się zapinanie pasów w ciąży. Warunkiem koniecznym jest odpowiednie ich zapięcie.

Podróżowanie samochodem w ciąży – o czym pamiętać?

Jeśli nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań jazda samochodem w ciąży, zarówno jako kierowca, jak i jako pasażer, jest względnie bezpieczna. Dłuższa podróż może jednak sprawiać pewne dolegliwości ciężarnej. Dla wygody w czasie wielogodzinnej podróży najlepiej ubrać się w wygodną przewiewna odzież oraz zadbać o odpowiednie nawodnienie (najlepiej wziąć ze sobą butelkę niegazowanej wody mineralnej). Koniecznie należy pamiętać o właściwym zapięciu pasów bezpieczeństwa.

Długotrwałe unieruchomienie w czasie wielogodzinnej podróży może u ciężarnych zwiększać ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej. Ważne jest w tym przypadku zastosowanie odpowiedniej profilaktyki, aby zapobiec groźnym skutkom choroby. Należy pamiętać, ze zatorowość płucna często dotyka kobiet w ciąży i może nawet być przyczyną zagrożenia życia. Oprócz przewiewnej odzieży (lekarz może też zadecydować o zastosowaniu specjalnych pończoch uciskowych) i właściwego nawodnienia, należy unikać picia napojów zawierających kofeinę, a w czasie podróży starać się napinać mięśnie podudzi czy zginać palce.

Bardzo korzystne, w przypadku podróży samochodem jest też robienie przystanków, po pokonaniu krótkich odcinków trasy, na wyjście z samochodu i pospacerowanie przez chwilę.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Magdalena Rolek

lekarz

Studentka ostatniego roku Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Działa w kole naukowym przy Katedrze i Klinice Pediatrii ŚUM. Współautorka prac prezentowanych na wielu konferencjach. Szczególnie interesuje się endokrynologią oraz neurologią wieku rozwojowego.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Zespół HELLP w ciąży – przyczyny, objawy, postępowanie

 

Kinesiotaping w ciąży – sposób na bóle i obrzęki

 

KTG – na czym polega?

 

Co można pić, a czego nie wolno pić w ciąży?

 

Zawroty głowy w ciąży – jakie są przyczyny? Jak sobie radzić, gdy kręci się w głowie?

 

Co na ból kręgosłupa w ciąży?

 

Hipotrofia płodu – przyczyny, diagnostyka, leczenie, rozwój dziecka hipotroficznego

 

Zespół FAS – co to jest, jakie są objawy, jak wykryć i leczyć?