Zabiegi kosmetyczne w ciąży – które można wykonywać, a jakich unikać?

Ciąża to okres, kiedy wbrew pozorom można wykonać większość zabiegów oferowanych w salonach kosmetycznych. Trzeba jednak zachować ostrożność i skrupulatnie przyjrzeć się składnikom wykorzystywanym do pielęgnacji czy stylizacji, ponieważ niektóre z nich mogą działać szkodliwie na płód. Zazwyczaj jednak kosmetolog dobrze wie, co może zaproponować przyszłej mamie. Które zabiegi kosmetyczne są bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i przyszłej mamy? Jakich zaś unikać?

Zabiegi kosmetyczne w ciąży – z których zrezygnować?

W salonie kosmetycznym kobieta w ciąży jest często traktowana z ostrożnością i dystansem. Wizyta w gabinecie kosmetycznym wiąże się niekiedy z niemałym rozczarowaniem, kiedy lista proponowanych zabiegów skraca się.

Rozwijające się dziecko oddzielone jest od matki barierą łożyskową, która – oprócz dostarczania mu niezbędnych substancji – przepuszcza również te szkodliwe. Dlatego w pierwszej należy pomyśleć o wpływie zabiegu na dziecko.

Niekorzystny wpływ na dziecko mają zabiegi, takie jak:

  • depilacja laserowa i ultradźwiękowa,
  • makijaż permanentny,
  • solarium,
  • farbowanie włosów,
  • stylizacja paznokci (przedłużanie żelem lub akrylem),
  • zabiegi związane z wykorzystywaniem wysokiej, średniej i małej częstotliwości prądu,
  • maski z borowiną,
  • eksfoliacja (złuszczanie naskórka) kwasami,
  • zabiegi z dziedziny medycyny estetycznej (wypełniacze, botoks).

Kobiety ciężarne powinny zrezygnować ponadto z zabiegów: wyszczuplających, drenujących i detoksykujących.

Sprawdź jaki kolor oczu będzie miało Twoje dziecko i skorzystaj z naszego kalkulatora koloru oczu!

Laserowa i ultradźwiękowa depilacja w ciąży

Depilacja laserowa polega na emitowaniu wiązki światła lasera i przenikaniu w głąb włosa w celu jego trwałego usunięcia. Promienie lasera mogą powodować trwałe uszkodzenie płodu.

Depilacja ultradźwiękami w ciąży jest również bezwzględnym przeciwwskazaniem dla przyszłych matek. Polega na wprowadzaniu ultradźwiękami enzymów uszkadzających mieszek włosa. Fale ultradźwiękowe powodują skurcz, co może być przyczyną przedwczesnego porodu.

Depilacja w ciąży może być wykonywana za pomocą pasty cukrowej, która zawiera w składzie wyłącznie naturalne składniki – wodę, cukier, sok z cytryny. woda, cukier, sok z cytryny. Jest mniej bolesna, gdyż jest zrywana zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa.

Nadaje się do skór wrażliwych oraz atopowych ze względu na brak substancji konserwujących i zapachowych. Duże stężenie cukru zapobiega namnażaniu się drobnoustrojów co sprawia, że taka pasta do depilacji nie ulega zepsuciu.

Czy istnieje możliwość zaplanowania płci dziecka?

Makijaż permanentny w ciąży

Makijaż permanentny jest formą płytkiego tatuażu, który stosuje się w celu podkreślenia urody bądź korekty niedoskonałości. Mimo że stosowane barwniki są przedmiotem wielu badań, to istnieje ryzyko wystąpienia niepożądanej reakcji organizmu (stan zapalny, reakcje alergiczne).

Taki makijaż w ciąży wykonuje się w miejscowym znieczuleniu, dlatego bierze się pod uwagę możliwość przenikania środków znieczulających.

Makijaż permanentny u ciężarnych jest również przeciwwskazany ze względu na stres towarzyszący podczas zabiegu – podniesiony poziom adrenaliny.

Zwykłe kosmetyki w ciąży można stosować bez większych zastrzeżeń, co stanowi przejściową alternatywę do mikropigmentacji.

Solarium a ciąża

Skóra kobiet w ciąży jest bardziej wrażliwa na promieniowanie. Podczas sesji w solarium w ciąży następuje gwałtowna zmiana temperatury. Dla ciężarnych może oznaczać to możliwość przegrzania i nagły wzrost ciśnienia tętniczego krwi, czego skutkiem może być odklejanie się łożyska i niedotlenienie płodu.

Zachwiania hormonalne u kobiet w ciąży mogą być przyczyną pojawiania się plam i przebarwień na skórze (ostuda ciężarnych), które są bardzo trudne do usunięcia.

Farbowanie włosów w ciąży – w którym trymestrze?

W okresie ciąży włosy są mocne, gęste i szybko rosną – jest to wynik wzrostu poziomu estrogenów. Pielęgnacja włosów u ciężarnej nie różni się znacznie od tej sprzed ciąży. Należy jedynie rozsądnie wybierać kosmetyki do stylizacji. W przypadku chęci bardziej radykalnych zmian w wyglądzie, należy uprzedzić fryzjera już o samym podejrzeniu ciąży.

Należy unikać farbowania włosów w pierwszym trymestrze ciąży. Jest to okres powiększonego ryzyka a taka stylizacja fryzjerska wiąże się z wdychaniem związków chemicznych zawartych w farbie. Istnieje również obawa o możliwość przenikania substancji.

Od drugiego trymestru farbowanie nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem – należy jedynie wybierać farby bez dodatku amoniaku. Warto wziąć pod uwagę, że, ze względu na zmienione funkcjonowanie układu hormonalnego, kolor położonej farby może różnić się nieco od oczekiwanego.

Stylizacja i malowanie paznokci w ciąży

Samo malowanie paznokci nie jest szkodliwe dla kobiet w ciąży i rozwijającego się dziecka. Płytka paznokciowa stanowi dość szczelny materiał, który chroni przed przenikaniem substancji chemicznych w głąb organizmu.

Hybryda w ciąży może być wykonywana. Warto jednak pamiętać, aby nie decydować się na ten zabieg bezpośrednio przed porodem lub gdy występuje zagrożenie ciąży.

Metody przedłużania paznokci, takie jak akryl i żel, są przeciwwskazane ze względu na brak możliwości ich szybkiego usunięcia na sali porodowej, ale także ze względu na wydzielany podczas przedłużania bardzo intensywny i przykry zapach, który drażni błony śluzowe oraz może powodować mdłości.

Stylistki paznokci zawodowo zajmujące się przedłużaniem paznokci powinny zrezygnować w tym w czasie ciąży z wykonywanej pracy.

Peeling w ciąży

Ze względu na możliwość przenikania substancji aktywnych peelingów nie każdy można stosować u kobiet w ciąży. Peelingu chemiczne w postaci: kwasów AHA (alfa-hydroksykwasy), BHA (beta-hydroksykwasy) oraz PHA (poli-hydroksykwasy) zbyt silnie penetrują w głąb warstw naskórka. Chociaż nie ma żadnych badań przeprowadzanych na kobietach w ciąży, ze względu na bezpieczeństwo płodu, nie wykonuje się eksfoliacji.

Usunięcie martwego naskórka może być wykonywane za pomocą domowych peelingów. W tym celu należy zmieszać drobno zmielone płatki owsiane z dodatkiem ciepłej wody, miodu i soku z cytryny. Przygotowana mieszanka nie tylko zlikwiduje martwą warstwę rogową, ale również zadziała rozjaśniająco oraz nawilżająco (miód zawiera glukonolakton, który ma silne działanie nawilżające).

Tak odświeżona skóra jest przygotowania na lepsze wchłanianie składników aktywnych zawartych w maseczkach bądź kremach. Taki domowy peeling należy przeprowadzać bardzo delikatnie, aby nie podrażnić wrażliwej skóry.

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Depilacja w ciąży – pastą cukrową, woskiem, laserem czy depilatorem?

 

Czy bliźnięta dwujajowe mogą mieć dwóch różnych ojców?

 

Kinesiotaping w ciąży – sposób na bóle i obrzęki

 

Czkawka u płodu – przyczyny, objawy, postępowanie, kiedy występuje?

 

Ospa w ciąży – w I, II, III trymestrze – objawy, leczenie, powikłania

 

Chlamydia w ciąży (chlamydioza) – przyczyny, objawy, leczenie chlamydia trachomatis

 

Jak bezpiecznie dbać o urodę w ciąży?

 

Twardy brzuch w ciąży – jakie są przyczyny i co oznacza twardnienie brzucha w ciąży?