Wyjazd w góry w ciąży
Czy możesz jechać w góry w czasie ciąży? W którym trymestrze najlepiej wybrać się na górską wyprawę? Przeczytaj, co zabrać ze sobą i powyżej jakiej wysokości lepiej nie wchodzić.
Czy możesz jechać w góry w czasie ciąży? W którym trymestrze najlepiej wybrać się na górską wyprawę? Przeczytaj, co zabrać ze sobą i powyżej jakiej wysokości lepiej nie wchodzić.
Na wyjazd w góry najlepszy jest drugi trymestr ciąży.
Kochasz góry. Co roku wyjeżdżałaś na kilka dni, zdobywałaś szczyty, jeździłaś na nartach. Teraz, spodziewając się dziecka, zastanawiasz się, czy nie lepiej zostać na nizinach? Na szczęście nie zawsze jest to konieczne.
Nie tylko przed wyprawą w góry, ale przed każdymi wakacjami czy dalszą podróżą warto odwiedzić lekarza. Pamiętaj, że jeśli nawet na początku ciąży rozmawialiście o tym, że za kilka miesięcy będziesz chciała jechać w Tatry czy Bieszczady i ginekolog nie widział przeciwwskazań, to i tak tuż przed wyjazdem warto się z nim spotkać, by potwierdził, że ciąża przebiega prawidłowo.
Sprawdź, czy na zwolnieniu lekarskim możesz jechać na wakacje
Dostałaś zielone światło od lekarza i zastanawiasz się, gdzie pojechać? Polskie góry będą dobrym pomysłem. Wszystkie nasze szczyty mają mniej niż 2500 m n.p.m. (najwyższe – Rysy są metr niższe), a to jest wysokość, której lepiej nie przekraczać w ciąży. Oczywiście to nie oznacza, że tuż po przyjeździe możesz od razu wspiąć się tak wysoko, jak ci się zamarzy. Pamiętaj, że organizm każdego człowieka (a tym bardziej ciężarnej) potrzebuje czasu na adaptację do nowych warunków klimatycznych. Musisz więc dać sobie czas, by przyzwyczaić się do klimatu wysokogórskiego (panuje powyżej 1800 m n.p.m).
Oczywiście możesz też pojechać w góry zagranicę, byle nie były zbyt wysokie (to, że wjedziesz kolejką niewiele zmienia) i dzikie (długie, wyludnione szlaki, na których nie ma żadnego schroniska to niezbyt dobry pomysł). Przed wyjazdem sprawdź, gdzie jest najbliższy ośrodek zdrowia.
Mogłoby się wydawać, że pierwszy trymestr jest idealny – brzuch jeszcze nie przeszkadza, kilogramów też jeszcze nie przybyło. Tymczasem to wcale nie jest dobry czas na górskie wędrówki. Przybywanie na dużych wysokościach wiąże się z ryzykiem niedotlenienia i poronienia. Poza tym w pierwszym trymestrze wiele kobiet cierpi z powodu mdłości, odczuwa senność lub większe zmęczenie (czytaj jak sobie z nim radzić w ciąży). Nawet dotarcie do toalety wydaje się wtedy trudne, a co dopiero marsz do schroniska.
Najlepszy jest drugi trymestr, bo w trzecim brzuch może ci już za bardzo ciążyć. Nie wspominając już o końcówce ciąży, ze względu na ryzyko wcześniejszego porodu.
Ginekolog mówi, co może wywołać przedwczesny poród
Na to pytanie znajdziesz odpowiedź dopiero na miejscu. Zacznij powoli, od krótkiego spacerku i zobacz, jak się czujesz. Pamiętaj, że w ciąży nadmierny wysiłek fizyczny nie jest wskazany. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w ciąży należy go zmniejszać, a nie zwiększać. Także ze względu na ryzyko przegrzania organizmu. To znaczy, że jeśli kilka miesięcy temu bardzo aktywna i wysportowana, teraz pewnie będziesz mogła sobie pozwolić na dalsze wędrówki niż kobieta, która prowadziła siedzący tryb życia. Warto jednak tak zaplanować wycieczkę, by w razie czego można ją było skrócić np. schodząc innym szlakiem, zjeżdżając kolejką czy wozem. Dobrze też, by na trasie było jakieś schronisko.
Pomiędzy kolejnymi wycieczkami warto zadbać o odpoczynek. Nie wahaj się zrobić sobie jednodniowej przerwy. Kusi cię, żeby wykąpać się w basenach termalnych? To dozwolone tylko pod warunkiem, że woda nie jest zbyt gorąca.
Czytaj też: Jak bezpiecznie podróżować w ciąży
Do cudzego plecaka oczywiście :) Pamiętaj, by zawsze iść w towarzystwie i jeśli tylko masz taką możliwość – chodzić bez bagażu. Niby taki plecaczek z wodą wiele nie waży, ale zawsze jest to dodatkowy ciężar. Poza tym... zaraz zaraz, plecaczek z wodą nie wystarczy. Na letnią górską wędrówkę powinnaś zabrać:
Sprawdź, jak dbać o kręgosłup w ciąży
Czytaj też: Babymoon - nowy trend wśród przyszłych rodziców
Komentarze