Wyjazd w góry w ciąży – jak się przygotować?

Brak zdjęcia

mamazone.pl 16 grudnia 2021

Czy możesz jechać w góry w czasie ciąży? W którym trymestrze najlepiej wybrać się na górską wyprawę? Przeczytaj, co zabrać ze sobą i powyżej jakiej wysokości lepiej nie wchodzić.

Kochasz góry. Co roku wyjeżdżałaś na kilka dni, zdobywałaś szczyty, jeździłaś na nartach. Teraz, spodziewając się dziecka, zastanawiasz się, czy nie lepiej zostać na nizinach? Na szczęście nie zawsze jest to konieczne.

1. Chcesz iść w góry? Marsz do ginekologa

Nie tylko przed wyprawą w góry, ale przed każdymi wakacjami czy dalszą podróżą warto odwiedzić lekarza. Pamiętaj, że jeśli nawet na początku ciąży rozmawialiście o tym, że za kilka miesięcy będziesz chciała jechać w Tatry czy Bieszczady i ginekolog nie widział przeciwwskazań, to i tak tuż przed wyjazdem warto się z nim spotkać, by potwierdził, że ciąża przebiega prawidłowo.

2. Jakie góry wybrać?

Dostałaś zielone światło od lekarza i zastanawiasz się, gdzie pojechać? Polskie góry będą dobrym pomysłem. Wszystkie nasze szczyty mają mniej niż 2500 m n.p.m. (najwyższe – Rysy są metr niższe), a to jest wysokość, której lepiej nie przekraczać w ciąży. Oczywiście to nie oznacza, że tuż po przyjeździe możesz od razu wspiąć się tak wysoko, jak ci się zamarzy. Pamiętaj, że organizm każdego człowieka (a tym bardziej ciężarnej) potrzebuje czasu na adaptację do nowych warunków klimatycznych. Musisz więc dać sobie czas, by przyzwyczaić się do klimatu wysokogórskiego (panuje powyżej 1800 m n.p.m).

Oczywiście możesz też pojechać w góry zagranicę, byle nie były zbyt wysokie (to, że wjedziesz kolejką niewiele zmienia) i dzikie (długie, wyludnione szlaki, na których nie ma żadnego schroniska to niezbyt dobry pomysł). Przed wyjazdem sprawdź, gdzie jest najbliższy ośrodek zdrowia.

Przeczytaj również: Jak dbać o zęby w ciąży?

3. Pierwszy trymestr najlepszy czy najgorszy, czyli kiedy jechać w góry

Mogłoby się wydawać, że pierwszy trymestr jest idealny – brzuch jeszcze nie przeszkadza, kilogramów też jeszcze nie przybyło. Tymczasem to wcale nie jest dobry czas na górskie wędrówki. Przybywanie na dużych wysokościach wiąże się z ryzykiem niedotlenienia i poronienia. Poza tym w pierwszym trymestrze wiele kobiet cierpi z powodu mdłości, odczuwa senność lub większe zmęczenie (czytaj jak sobie z nim radzić w ciąży ). Nawet dotarcie do toalety wydaje się wtedy trudne, a co dopiero marsz do schroniska.

Najlepszy jest drugi trymestr, bo w trzecim brzuch może ci już za bardzo ciążyć. Nie wspominając już o końcówce ciąży, ze względu na ryzyko wcześniejszego porodu.

Ginekolog mówi, co może wywołać przedwczesny poród

>4. Wędrowanie czy podziwianie… z dołu, czyli co właściwie można robić w ciąży górach

Na to pytanie znajdziesz odpowiedź dopiero na miejscu. Zacznij powoli, od krótkiego spacerku i zobacz, jak się czujesz. Pamiętaj, że w ciąży nadmierny wysiłek fizyczny nie jest wskazany. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w ciąży należy go zmniejszać, a nie zwiększać. Także ze względu na ryzyko przegrzania organizmu. To znaczy, że jeśli kilka miesięcy temu bardzo aktywna i wysportowana, teraz pewnie będziesz mogła sobie pozwolić na dalsze wędrówki niż kobieta, która prowadziła siedzący tryb życia. Warto jednak tak zaplanować wycieczkę, by w razie czego można ją było skrócić np. schodząc innym szlakiem, zjeżdżając kolejką czy wozem. Dobrze też, by na trasie było jakieś schronisko.

Pomiędzy kolejnymi wycieczkami warto zadbać o odpoczynek. Nie wahaj się zrobić sobie jednodniowej przerwy. Kusi cię, żeby wykąpać się w basenach termalnych? To dozwolone tylko pod warunkiem, że woda nie jest zbyt gorąca.

Czytaj też: Jak bezpiecznie podróżować w ciąży

5. Co zabrać ze sobą w góry?

Do cudzego plecaka oczywiście :) Pamiętaj, by zawsze iść w towarzystwie i jeśli tylko masz taką możliwość – chodzić bez bagażu. Niby taki plecaczek z wodą wiele nie waży, ale zawsze jest to dodatkowy ciężar. Poza tym... zaraz zaraz, plecaczek z wodą nie wystarczy. Na letnią górską wędrówkę powinnaś zabrać:

  1. Kartę ciąży i dokument potwierdzający twoją tożsamość np. dowód osobisty lub paszport. Dobrze schować je w specjalną nieprzemakalną torebkę na wypadek deszczu.

  2. Leki (jeśli twój ginekolog ci coś zapisał albo zalecił np. środki rozkurczowe na wypadek skurczów czy tabletki przeciwbólowe), plastry opatrunkowe i opaskę uciskową (kostkę można sobie skręcić nawet w szerokiej dolinie, którą jeżdżą samochody).

  3. Dobre buty. Co to znaczy? No właśnie – tutaj zdania są podzielone. Pewnie nie raz czytałaś, że w góry warto iść tylko w ciężkich butach trekkingowych o dobrej podeszwie. To na pewno dobry wybór, ale są też zwolennicy butów sportowych typu adidasy, czy nawet sportowych sandałów (nadają się przede wszystkim na lekkie trasy, pokonywane w pogodne dni). Wybór zależy więc w dużej mierze od twoich wcześniejszych doświadczeń. Oczywiście zwykłym sandałkom, balerinkom, klapkom i kaloszom mówimy NIE. Nawet jeśli chcesz tylko wjechać kolejką linową albo wyciągiem krzesełkowym. Potem okaże się, że problemem jest spacer wokół schroniska na szczycie, bo ścieżki są oblodzone (możesz się tego spodziewać np. na Kasprowym Wierchu).

  4. Coś do picia! Obojętnie czy idziesz na krótko czy na długo, czy na trasie jest pięć schronisk i strumyczków czy nie ma nic – wodę weź ze sobą. Jeśli jest zimno, możesz też zapakować mały termosik z herbatą.

  5. Coś słodkiego. Najlepiej gorzką czekoladę. Ona da ci zastrzyk energii.

  6. Coś do jedzenia – może być kanapka, jabłko, orzechy.

  7. Kurtkę lub pelerynę przeciwdeszczową. Pamiętaj, pogoda w górach zmienia się bardzo szybko.

  8. Krem przeciwsłoneczny. Na wycieczki w góry w ciąży najlepszy będzie filtr 50.

  9. Czapkę z daszkiem i okulary przeciwsłoneczne.

  10. Naładowany telefon (po brzegi!). Jeśli masz smartfona, koniecznie ściągnij odpowiednie aplikacje. Nie tylko te z mapami, szlakami i zabytkami do zwiedzenia, ale też ratunkowe (jak np. aplikacja Ratunek) dzięki którym szybciej dotrze do ciebie pomoc.
  11. Mapę. Telefon niby naładowany, ale wiesz jak bywa…

  12. Kije trekkingowe. Nie odrzucaj ich pochopnie, nawet jeśli wcześniej świetnie radziłaś sobie bez nich. Odciążają kręgosłup orz stawy kolanowe, skokowe i biodrowe.

Sprawdź, jak dbać o kręgosłup w ciąży

O czym powinnaś pamiętać wybierając się w góry (nie tylko) w ciąży

  1. Ubierz się na cebulkę. Optymalnym rozwiązaniem na lato jest: t-shirt, lekki polar lub bluza dresowa oraz kurtka przeciwdeszczowa (nawet jeśli jest bardzo ciepło, weź te rzeczy ze sobą – schowaj je do plecaka). W dżinsach nie będzie ci zbyt wygodnie. Jeśli nie masz specjalnych spodni trekkingowych (najlepiej z odpinanymi nogawkami) możesz włożyć spodnie do fitnessu.

  2. Wychodząc w góry, nawet na krótką wędrówkę powiedz tym, którzy zostają, gdzie idziesz i o której planujesz wrócić. Zostaw też swój numer telefonu.

  3. Zaczynaj wędrówkę powoli (pani od w-f miała rację mówiąc o tym, że rozgrzewka zawsze jest konieczna). Potem postaraj się znaleźć swój stały rytm. Lepiej jest (także z punktu widzenia twojego organizmu) iść powoli i rzadziej się zatrzymywać niż pędzić i wciąż robić przystanki.

  4. Jeśli źle się poczujesz, zawróć. Oczywiście nie sama. Jeśli idziesz z większą grupą, jedna osoba powinna wrócić z tobą.
  5. Idzie burza? Wracaj!

Czytaj też: Babymoon - nowy trend wśród przyszłych rodziców

Opublikowano: ; aktualizacja: 16.12.2021

Oceń:
4.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

10 kroków do zajścia w ciążę

 

5 przyczyn krwawień w ciąży

 

Jak papierosy szkodzą ciąży

 

Alkohol a ciąża – czy picie alkoholu w ciąży jest całkowicie zabronione?

 

Wakacje w ciąży – jak zaplanować podróż w ciąży? Czy można jechać na wakacje w pierwszym trymestrze ciąży i w trzecim trymestrze ciąży?

 

Ciąża po 30-tce – jakie ryzyko w ciąży po 30.?

 

Bóle brzucha w ciąży – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

 

Ciąża 20-latki