Wczesne objawy ciąży – co możesz czuć po zapłodnieniu?

Kobiety starające się o dziecko bacznie obserwują swoje ciało i wsłuchują się w swój organizm. Doszukują się objawów mogących świadczyć o tym, że się udało i już za kilka miesięcy zostaną mamami. Czy to możliwe, aby zaraz po zapłodnieniu zaobserwować jakiekolwiek jego objawy? Kiedy od momentu poczęcia kobieta może zauważyć symptomy świadczące o tym, że jest w ciąży?

Zapłodnienie – jak wpływa na ciało kobiety ?

Okres płodny w miesięcznym cyklu kobiety trwa zaledwie 72 godziny. Aby doszło do zapłodnienia, to właśnie w tym czasie dojrzała komórka jajowa musi połączyć się z plemnikiem, czyli komórką męską. Sam okres owulacji, czyli jajeczkowania, przebiega w połowie cyklu miesięcznego kobiety, około 14 dni przed dniem spodziewanej miesiączki. Uwolniona z jajnika komórka jajowa wędruje przez jajowody i to właśnie tam może spotkać się, a następnie połączyć, z plemnikiem. Jeśli do połączenia nie dojdzie, komórka obumiera, a po kilkunastu dniach dochodzi do złuszczenia się ścianek macicy i krwawienia miesiączkowego. Jeżeli jednak gameta męska oraz żeńska połączą się w jajowodzie, tworząc zygotę, wówczas możemy mówić o zapłodnieniu.

Przeczytaj też: Kwas foliowy przed poczęciem i w ciąży

Ile dni po zapłodnieniu dochodzi do implantacji zarodka?

Zapłodnione jajeczko przemieszcza się do macicy. Trwa to około 5 do 7 dni, a następnie po około 2 dniach dochodzi do zagnieżdżenia zarodka w macicy. W tym okresie kobieta może zauważyć delikatne krwawienie, jest to tak zwane krwawienie implantacyjne. Młode mamy, zwłaszcza te nieplanujące ciąży, często mylą to krwawienie ze spodziewaną miesiączką, nie zdając sobie sprawy, że właśnie doszło do zapłodnienia. Kiedy embrion zagnieździ się w macicy, dochodzi do szybkiego wzrostu poziomu gonadotropiny kosmówkowej. To właśnie w tym okresie, czyli około 2 tygodnie po zapłodnieniu, przyszła mama może zacząć odczuwać jakiekolwiek objawy ciążowe. A przede wszystkim to właśnie wtedy wykonanie testu ciążowego może pokazać wiarygodny pozytywny wynik. Jeżeli test wykonany w warunkach domowych nie daje jednoznacznego wyniku, można wykonać badanie poziomu HCG z krwi, czyli poziomu gonadotropiny kosmówkowej. To badanie powinno dać odpowiedź, czy doszło do zapłodnienia. Jeżeli jej poziom jest wysoki, to najwyższa pora, aby zacząć zażywać kwas foliowy, odstawić wszelkie używki i umówić się na wizytę u ginekologa.

Czytaj również: 12 powodów braku miesiączki

Ciąża – skąd te zmiany w organizmie przyszłej mamy?

Pierwsze objawy ciąży, zwiastujące, że doszło do zapłodnienia, związane są bezpośrednio ze zmianami hormonalnymi oraz fizjologicznymi w obrębie ciała kobiety. Mięsień macicy systematycznie powiększa się, proporcjonalnie do rosnącego płodu. Gospodarka hormonalna natomiast przechodzi prawdziwą rewolucję. Niektóre hormony takie jak progesteron znacznie zwiększają swoją aktywność, inne z kolei zmniejszają. Do hormonów, których poziom zmienia się po zapłodnieniu, zaliczamy między innymi wspomniany wcześniej progesteron, a także estrogen, prolaktynę, androgeny, oraz gonadotropinę kosmówkową. Zmiany hormonalne z kolei wywołują huśtawkę nastrojów i samopoczucia ciężarnej, a nawet zmiany w kondycji skóry, włosów czy paznokci.

Przeczytaj również: DHA w ciąży – jak działa i w czym jest kwas DHA?

Wczesne objawy ciąży

Jeżeli chodzi o objawy, które mogą sugerować zajście w ciążę , to do tych najwcześniej pojawiających się zaliczymy oczywiście brak miesiączki. Ponadto już od pierwszych dni ciąży w organizmie kobiety dochodzi do olbrzymich zmian hormonalnych, wzrasta poziom progesteronu, niezbędnego do utrzymania ciąży. Wyższy poziom progesteronu powoduje natomiast między innymi takie objawy jak:

  • uczucie zmęczenia;
  • osłabienie;
  • senność;
  • spowolnienie trawienia;
  • nudności i wymioty (tak zwane poranne mdłości).

Objawy te często mylone są z objawami zatrucia pokarmowego lub grypy jelitowej. Co więcej, zmiany hormonalne w tym właśnie przede wszystkim wysoki poziom progesteronu wpływa na huśtawki emocjonalne, obniżenie nastroju, ale tez może wywoływać stany podgorączkowe, dreszcze oraz ogólne uczucie rozbicia, takie jak na początku infekcji. Złe samopoczucie i dolegliwości żołądkowe takie jak poranne mdłości zwykle trwają do końca pierwszego trymestru (13. tydzień ciąży), jednak u niektórych kobiet w ciąży utrzymują się one nawet przez cały czas jej trwania. Podobnie w przypadku zmęczenia i senności, w większości przypadków wraz z wejściem w drugi trymestr kobieta odzyskuje wigor i siły witalne, co związane jest też z ustabilizowaniem się poziomu progesteronu.

Czytaj również: Wszystko o ciążowych nudnościach

Pierwsze objawy ciąży

Kobiety, które regularnie obserwują swój organizm i prowadzą tak zwany kalendarzyk menstruacyjny, mogą już na jego podstawie zaobserwować pierwsze objawy ciąży, związane z podniesieniem temperatury ciała, mierzonej w pochwie, a także zmienioną ilość oraz konsystencję śluzu . Po zapłodnieniu temperatura w pochwie mierzona rano po przebudzeniu może utrzymywać się przez kilka dni o kilka kresek wyższa niż zwykle w tym okresie cyklu. Ponadto w pierwszych tygodniach ciąży zmienia się też konsystencja oraz kolor wydzieliny z pochwy. Na początku można zaobserwować zwiększoną ilość białej wydzieliny. Dodatkowo w pierwszych tygodniach zwiększa się też ukrwienie naczyń krwionośnych warg sromowych, przez co mogą się one stać sinopurpurowe i nabrzmiałe. Niektóre kobiety już od początku ciąży zauważają częstsze oddawanie moczu, co związane jest z powiększającą się macicą, która uciska na pęcherz. Czujność mogą też wzbudzić ból piersi, zwiększenie masy ciała, zawroty głowy, a także wrażliwość na zapachy i smaki. Niektóre ciężarne wspominają, że jednym z pierwszych objawów ciąży było pojawienie się metalicznego posmaku w ustach, wstręt do dotychczas lubianych potraw i napojów np. kawy, lub typowe „zachcianki”, które nigdy wcześniej nie miały miejsca. Wymienione wczesne objawy ciąży nie muszą dotyczyć każdej kobiety. Większość kobiet może jednak wymienić co najmniej kilka z nich jako wczesne objawy zwiastujące ciążę.

Przeczytaj też: Kłucie w pochwie w ciąży

Nietypowe wczesne objawy ciąży

O ile o typowo fizjologicznych objawach ciąży możemy mówić już w 4-6 tygodniu ciąży, o tyle niektóre kobiety twierdzą, że o zapłodnieniu wiedziały znacznie wcześniej. Niektóre młode mamy opowiadają, że od początku intuicyjnie wyczuwały, że doszło do zapłodnienia i już niedługo będą mamami. Inne z kolei wspominają, że już w pierwszych dniach czuły ból w części lędźwiowej pleców, ucisk na pęcherz, wrażliwości piersi, a także nadwrażliwości okolic sromu. Czy to fizjologiczne możliwe? Z medycznego punktu widzenia, wskazane objawy powinny pojawiać się dopiero w 2/3 miesiącu ciąży. Bóle krzyżowe związane z rozchodzeniem się spojenia łonowego, ucisk na pęcherz powodowany rozrastającą się macicą, czy powiększenie piersi, z reguły pojawiają się na trochę późniejszych tygodniach ciąży. Nie da się jednak w 100 procentach zanegować odczuwania tych objawów przez ciężarne. Każda kobieta sama najlepiej zna swój organizm i obserwując go regularnie, z pewnością szybko jest w stanie wyłapać zachodzące w nim zmiany.

Czytaj również: ABC testów ciążowych

Kiedy zrobić test ciążowy?

Jeżeli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, lub zaobserwowałaś u siebie pierwsze objawy ciąży, dobrze abyś jak najszybciej zrobiła test ciążowy z krwi lub z próbki moczu. Jeśli wynik testu potwierdzi podejrzenia, wówczas kolej na umówienie wizyty u ginekologa. Na wizytę czasami trzeba poczekać nawet kilkanaście dni, dlatego, zanim dojdzie ona do skutku dobrze, aby przyszła mama nie czekała biernie, tylko zaczęła przygotowania.

Zobacz też: Czy w ciąży można pić kawę?

Zauważyłaś pierwsze objawy ciąży — i co teraz?

Przede wszystkim podstawa to suplementacja kwasu foliowego i witaminy dla ciężarnych w pierwszym trymestrze ciąży. Poza tym zmiana nawyków żywieniowych – odstawienie używek typu papierosy, narkotyki, alkohol itp. W razie dokuczliwych objawów ze strony układu pokarmowego warto trzymać lekkostrawną dietę. Jedząc posiłki regularnie, w małych porcjach, jest większa szansa na uniknięcie zgagi, nudności, zawrotów głowy i zasłabnięć. Przyszła mama musi zadbać o siebie, po to, żeby mogła dbać o swoje dziecko. Nie ma potrzeby kategorycznej zmiany trybu życia, o ile objawy ciąży tego nie wymagają. Jeśli ciężarną męczą intensywne nudności, wymioty czy osłabienie, może zwrócić się o kilka dni zwolnienia do lekarza rodzinnego. W tym czasie warto zrobić sobie badania krwi i moczu, a także hormonów tarczycy, z którymi później uda się na konsultację ginekologiczną.

Poznaj również: Kalendarz ciąży

Bibliografia

 
  1. H. Murkoff "W oczekiwaniu na dziecko",, wyd. 2020r.
  2. https://mamaginekolog.pl/7-najczestszych-objawow-wczesnej-ciazy/
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
5.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Dieta na drugi trymestr ciąży

 

Aborcja farmakologiczna – przebieg, skuteczność, powikłania, czy jest legalna w Polsce?

 

Aspiryna w ciąży – czy jest bezpieczna, czy można stosować, jak dawkować, jakie są skutki uboczne?

 

Morfologia krwi w ciąży

 

Ból żołądka w ciąży – przyczyny i sposoby na bolesne skurcze żołądka

 

Joga w ciąży – czy warto? Korzyści z praktykowania jogi w ciąży

 

Infekcje intymne w ciąży – przyczyny, objawy i leczenie infekcji pochwy w ciąży

 

Syrop na kaszel w ciąży – bezpieczny syrop hamujący, wykrztuśny i na receptę