Trądzik w ciąży – zioła, kosmetyki, sposoby na pryszcze w ciąży

Ocena: 4.72/5 Głosów: 344
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Zmiany skórne w postaci zaskórników czy wyprysków na twarzy u ciężarnych to częsty problem. Przyczyną trądziku w ciąży są przede wszystkim zmiany hormonalne, dlatego ważne jest, by w tym czasie szczególnie zadbać o pielęgnację i oczyszczanie twarzy. Tradycyjne leczenie trądziku nie jest możliwe, ponieważ większość preparatów i maści na trądzik może zaszkodzić dziecku. Alternatywą pozostają bezpieczne, domowe sposoby na pryszcze w postaci bezpiecznych kosmetyków, ziół i higieny twarzy. Jak pozbyć się trądziku w ciąży?

Fotolia

 Zmiany skórne, wypryski, nadmiar sebum a zmiany hormonów w ciąży  

 

Trądzik w ciąży jest związany z zaburzeniami w gospodarce hormonalnej, typowymi dla tego okresu, tzn. ze wzrostem poziomu progesteronu, przy jednoczesnym zwiększeniu wrażliwości na androgeny, co znacząco wpływa na zaburzenia pracy gruczołów łojowych.

Ponadto pojawienie się wyprysków w ciąży może mieć także związek ze wzrostem prolaktyny i w tym przypadku zmiany skórne nie znikają od razu po ciąży, a utrzymują się jeszcze przez cały okres karmienia piersią.

Pod wpływem hormonów ciążowych gruczoły łojowe zaczynają produkować zbyt duże ilości sebum, które, czopując ich ujścia, na skórze tworzą doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii beztlenowych, co prowadzi do powstania ropnych pryszczy.

  

Czego nie można stosować na zmiany skórne w ciąży?

 

Współczesna medycyna i kosmetologia doskonale radzi sobie z leczeniem trądziku, także najcięższych postaci trądziku u dorosłych, jednakże w przypadku leczenia zmian trądzikowych w ciąży, większość stosowanych metod jest niedozwolona.

Ograniczenia w leczeniu trądziku w ciąży wynikają z tego, iż niektóre substancje lecznicze, zarówno stosowane doustnie, jak i zewnętrznie, a także metody zabiegowe stanowią zagrożenie dla prawidłowego i zdrowego rozwoju, a nawet życia płodu.

Zawsze należy zatem uprzedzić lekarza bądź kosmetyczkę o ciąży, aby zastosowane sposoby na trądzik były skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne dla rozwijającego się dziecka.

W ciąży bezwzględnie nie powinno się używać preparatów, zawierających: tetracykliny, izotretinoinę, tretinon, kwas salicylowy, triklosan czy nadtlenek benzoilu, a także hormonów tradycyjnie stosowanych w leczeniu trądziku. Ponadto nie można wykonywać zabiegów złuszczających z wykorzystaniem kwasów.

Należy tego pilnować także przez okres karmienia piersią, gdyż niektóre substancje, także te stosowane w maściach na trądzik, mogą przenikać do pokarmu.

Najbezpieczniej przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek preparatów na trądzik, zasięgnąć porady dermatologa, który pomoże dobrać najskuteczniejszą z możliwych i najmniej szkodliwą dla dziecka, metodę walki z ze zmianami skórnymi w ciąży.

 

Krem, żel, oczyszczanie twarzy – jak pozbyć się trądziku w ciąży?

 

Do najlepszych i najbardziej bezpiecznych sposobów na pryszcze w ciąży należą naturalne metody pielęgnacji skóry.

  • Ważne jest codzienne oczyszczanie i tonizowanie twarzy za pomocą żeli myjących oraz toników (pozbawionych alkoholu), opartych na naturalnych składnikach, takich jak woda termalna, wyciągi ziołowe, kaolin, krzemionki, krzemiany. Ponadto preparaty te często bywają wzbogacane także wyciągami z pestek dyni czy lukrecji, kompleksem cynkowym lub prowitaminą B5, co sprawia, iż nie tylko skutecznie oczyszczają i wyrównują pH powierzchni skóry, ale także łagodzą zmiany trądzikowe i stany zapalne.
  • Dwa, trzy razy w tygodniu zaleca się wykonywanie peelingu enzymatycznego, na bazie papainy czy bromelainy, które są bezpieczne dla rozwoju ciąży, a jednocześnie skutecznie oczyszczają skórę twarzy z martwych, zalegających komórek naskórka, normalizują pracę gruczołów łojowych i przygotowują skórę do dalszej pielęgnacji.
  • Należy codziennie stosować kremy nawilżające do cery trądzikowej oraz żele na trądzik zawierające w swoim składzie naturalne składniki przeciwzapalne, tj. bisabolol czy alantoinę oraz przeciwbakteryjne, tj. miłorząb japoński, zieloną herbatę.

Doskonałym składnikiem kosmetyków dozwolonych w ciąży jest także czarne błoto, które wykazuje działanie przeciwzapalne, ściągające i odkażające.

 

Olejki, zioła, okłady – domowe sposoby na pryszcze w ciąży 

 

Do innych metod walki z pryszczami w okresie ciąży należą także :

  • miejscowe stosowanie olejków z drzewa herbacianego i lawendowego, które wykazują działanie antybakteryjne, łagodzące stany zapalne i zaczerwienienia na skórze;
  • przecieranie skóry wacikiem nasączonym sokiem z cytryny, który skutecznie złuszcza i wyrównuje powierzchnię skóry,
  • przemywanie skóry naparami ziołowymi z bratka czy rumianku,
  • stosowanie maseczek z glinki lub drożdży,
  • wykonywanie okładów z cebuli (doskonale sprawdza się także aloes na trądzik),
  • stosowanie preparatów z nanosrebrem.

Bardzo ważna jest także odpowiednia dieta, bogata w witaminy A, E oraz z grupy B, a także nienasycone kwasy tłuszczowe. Zatem w codziennym jadłospisie powinny znaleźć się składniki, tj. łosoś, liściaste warzywa, oliwki, truskawki, a także błonnik, który oczyszcza organizm z toksyn. Ponadto równie ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wody oraz ruch.

Warto wiedzieć, ze odpowiednio dobrane dla kobiet ciężarnych ćwiczenia wzmacniają mięśnie, poprawiają krążenie i wpływają na zmniejszenie poziomu stresu, który jak udowodniono również przyczynia się do powstawania zmian trądzikowych. 

Tematy: trądzik w ciąży, zmiany skórne w ciąży, wypryski w ciąży, pryszcze w ciąży, jak poznyć się trądziku, maść na trądzik w ciąży

Komentarze