Trądzik w ciąży – zioła, kosmetyki, sposoby na pryszcze w ciąży

Zmiany skórne w postaci zaskórników czy wyprysków na twarzy u ciężarnych to częsty problem, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Trądzik w ciąży jest przede wszystkim efektem zaburzeń hormonalnych, dlatego ważne jest, by w tym czasie szczególnie zadbać o pielęgnację i oczyszczanie twarzy. Tradycyjne leczenie trądziku nie jest możliwe, ponieważ większość preparatów i maści na trądzik może zaszkodzić dziecku. Alternatywą pozostają bezpieczne, domowe sposoby na pryszcze w postaci bezpiecznych kosmetyków, ziół i higieny twarzy. Jak leczyć trądzik w ciąży?

Przyczyny trądziku w ciąży

Trądzik w ciąży jest związany z zaburzeniami w gospodarce hormonalnej w organizmie kobiety, typowymi dla okresu na początku ciąży, tzn. ze wzrostem poziomu progesteronu, przy jednoczesnym zwiększeniu wrażliwości na androgeny, co znacząco wpływa na aktywność gruczołów łojowych.

Ponadto pojawienie się wyprysków w czasie ciąży może mieć także związek ze zwiększonym stężeniem prolaktyny, odpowiedzialnej m.in. za wzrost gruczołów piersiowych oraz regulację produkcji mleka, i w tym przypadku zmiany skórne nie znikają od razu po ciąży, a utrzymują się jeszcze po urodzeniu dziecka w okresie karmienia piersią.

Pod wpływem hormonów ciążowych gruczoły łojowe zaczynają produkować zbyt duże ilości sebum, które, czopując ich ujścia, na skórze tworzą doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii beztlenowych, co prowadzi do powstawania zaskórników i ropnych pryszczy.

Na występowanie trądziku w ciąży narażone są również kobiety, które już mają cerę trądzikową.

Czego nie można stosować na problemy skórne w czasie ciąży?

Współczesna medycyna i kosmetologia doskonale radzi sobie z leczeniem trądziku, także najcięższych postaci trądziku u dorosłych, jednakże w przypadku leczenia zmian trądzikowych w ciąży, większość stosowanych metod jest niedozwolona.

Ograniczenia w leczeniu trądziku w trakcie ciąży wynikają z tego, iż niektóre substancje lecznicze, zarówno stosowane doustnie, jak i zewnętrznie, a także metody zabiegowe stanowią zagrożenie dla prawidłowego i zdrowego rozwoju, a nawet życia płodu.

Zawsze należy zatem uprzedzić lekarza bądź kosmetyczkę o ciąży, aby zastosowane sposoby na trądzik w ciąży były skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne dla rozwijającego się dziecka i nie powodujące ewentualnych skutków ubocznych.

W ciąży bezwzględnie nie powinno się używać preparatów, zawierających: tetracykliny, izotretinoinę, tretinon, kwas salicylowy, triklosan czy nadtlenek benzoilu, a także hormonów tradycyjnie stosowanych w leczeniu trądziku. Ponadto nie można wykonywać zabiegów złuszczających z wykorzystaniem kwasów, które mogą podrażnić skórę. Decydując się na stosowanie kwasów w ciąży należy wybierać te o niskim stężeniu lub delikatne, np. kwas azelainowy.

Należy tego pilnować także przez okres karmienia dziecka piersią, gdyż niektóre substancje, także te stosowane w maściach na trądzik, mogą przenikać do pokarmu.

Najbezpieczniej przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek preparatów na trądzik, zasięgnąć porady dermatologa, który pomoże dobrać najskuteczniejszą z możliwych i najmniej szkodliwą dla dziecka, metodę walki z ze zmianami skórnymi w ciąży.

Krem, żel, oczyszczanie twarzy – pielęgnacja skóry z trądzikiem w czasie ciąży

Do najlepszych i najbardziej bezpiecznych sposobów właściwej pielęgnacji skóry z trądzikiem w ciąży należą naturalne kosmetyki przeciwtrądzikowe i metody pielęgnacji skóry.

  • Ważne jest codzienne oczyszczanie i tonizowanie twarzy za pomocą żeli myjących oraz toników (pozbawionych alkoholu), opartych na naturalnych składnikach, takich jak woda termalna, wyciągi ziołowe, kaolin, krzemionki, krzemiany. Ponadto preparaty te często bywają wzbogacane także wyciągami z pestek dyni czy lukrecji, kompleksem cynkowym lub prowitaminą B5, co sprawia, iż nie tylko skutecznie oczyszczają i wyrównują pH powierzchni skóry, ale także łagodzą zmiany trądzikowe i stany zapalne.
  • Dwa, trzy razy w tygodniu zaleca się wykonywanie peelingu enzymatycznego, na bazie papainy czy bromelainy, które są bezpieczne dla rozwoju ciąży, a jednocześnie skutecznie oczyszczają skórę twarzy z martwych, zalegających komórek naskórka, normalizują pracę gruczołów łojowych i przygotowują skórę do dalszej pielęgnacji.
  • Należy codziennie stosować kremy nawilżające do cery trądzikowej oraz żele do mycia twarzy z trądzikiem zawierające w swoim składzie naturalne składniki przeciwzapalne, tj. bisabolol czy alantoinę oraz składniki wykazujące właściwości antybakteryjne, tj. miłorząb japoński, zieloną herbatę.

Doskonałym składnikiem kosmetyków dozwolonych w ciąży jest także czarne błoto, które wykazuje działanie przeciwzapalne, ściągające i odkażające.

Olejki, zioła, okłady – domowe sposoby na pryszcze w ciąży

Inne, bezpieczne metody leczenia trądziku i sposoby walki z pryszczami w okresie ciąży to także:

  • miejscowe stosowanie olejków z drzewa herbacianego i lawendowego, które wykazują działanie antybakteryjne, łagodzące stany zapalne i zaczerwienienia na skórze;
  • przecieranie skóry wacikiem nasączonym sokiem z cytryny, który skutecznie złuszcza i wyrównuje powierzchnię skóry,
  • przemywanie skóry naparami ziołowymi z bratka czy rumianku,
  • stosowanie maseczek z glinki lub drożdży,
  • wykonywanie okładów z cebuli (doskonale sprawdza się także aloes na trądzik w ciąży),
  • stosowanie preparatów z nanosrebrem.

Bardzo ważna jest także odpowiednia dieta, bogata w witaminy A, E oraz z grupy B, a także nienasycone kwasy tłuszczowe. Zatem w codziennym jadłospisie powinny znaleźć się składniki, tj. łosoś, liściaste warzywa, oliwki, truskawki, a także błonnik, który oczyszcza organizm kobiety z toksyn. Jednocześnie należy unikać produktów takich jak czekolada i ostrych przypraw, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się niechcianych wyprysków. Ponadto równie ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wody oraz ruch.

Warto wiedzieć, ze odpowiednio dobrane dla kobiet ciężarnych ćwiczenia wzmacniają mięśnie, poprawiają krążenie i zmniejszają poziomu stresu, który jak udowodniono również może powodować trądzik w ciąży, a także wpływają pozytywnie na przebieg ciąży i rozwój płodu.

Opublikowano: ; aktualizacja: 17.04.2024

Oceń:
5.0

Patrycja Czechowicz

Kosmetolog

Licencjonowany kosmetolog. Pracę dyplomową napisała na temat: „Wykorzystanie komórek macierzystych w kosmetologii estetycznej” i obroniła ją na ocenę bardzo dobrą z wyróżnieniem. Jest technikiem farmaceutycznym pracującym w zawodzie od 2006 roku w aptece otwartej.

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Jak bezpiecznie dbać o urodę w ciąży?

 

Dieta niskowęglowodanowa w ciąży – wskazania i przeciwwskazania

 

Leki przeciwbólowe w ciąży – które można zażywać, a które są przeciwwskazane?

 

Czy będziesz miała bliźniaki? Jakie jest prawdopodobieństwo ciąży mnogiej?

 

Kolka nerkowa w ciąży – przyczyny i leczenie kolki nerkowej

 

Wahania nastroju w ciąży – przyczyny, objawy, jak pomóc?

 

Świńska grypa – przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie

 

Grypa w ciąży – przyczyny, objawy, wpływ na płód, leki, szczepienie, domowe sposoby