Stres w ciąży – jak silne nerwy wpływają na ciążę i dziecko?

Ocena: 3.73/5 Głosów: 3
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Stresu w ciąży trudno uniknąć, zwłaszcza na jej początku, kiedy dowiadujemy się o nadchodzących zmianach. O ile krótkotrwałe napięcie nerwowe nie jest szkodliwe, silne, ciągłe zdenerwowanie może mieć groźne skutki. Złe samopoczucie na tle nerwowym wynika m.in z bólów i zawrotów głowy, nudności czy nadpotliwości, będących typowymi objawami stresu. Jak nerwy wpływają na ciążę i dziecko? Czym grożą? Jakie są sposoby radzenia sobie ze stresem?

Fotolia

Stres w ciąży – jak stres wpływa na ciążę?  

 

Stres jest nieodłączną częścią życia każdego człowieka. W odpowiednich dawkach stanowi bodziec do rozwoju zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Jednak przewlekłe, ciągłe zdenerwowanie lub bardzo silne napięcie nerwowe może mieć wiele negatywnych skutków. Kontakt z różnorodnymi czynnikami stresowymi jest jednak bardzo ważny, gdyż pozwala wypracować mechanizmy obronne, pomagające radzić sobie z nerwami. Duże znaczenie ma to także w czasie ciąży. 

Dla organizmu kobiety sama ciąża jest czynnikiem stresowym, który prowadzi do wielu pozytywnych zmian w organizmie, dzięki którym możliwe jest odpowiednie wzrastanie i rozwój płodu. Mamy tu do czynienia ze stresem pozytywnym, którego kobieta ciężarna nawet sobie nie uświadamia.

Jednak najczęściej mówiąc o stresie mamy na myśli zdenerwowanie. W tym wypadku możemy zauważyć negatywny wpływ stresu na ciążę. Napięcie nerwowe w czasie ciąży powoduje u kobiety wyrzut tzw. hormonów stresu, które krążą w jej organizmie, pomagając ustrojowi dostosować się do danej sytuacji. Wiąże się to jednak z wystąpieniem szeregu nieprzyjemnych dolegliwości. 

 

Objawy stresu – do czego prowadzą silne nerwy w ciąży? 

 

Złe samopoczucie w ciąży, wywołane silnymi nerwami, wynika z wystąpienia takich objawów, jak:

  • szybsze bicie serca,
  • szybsze i głębsze oddychanie,
  • wzmożona potliwość,
  • ból i zawroty głowy,
  • nudności i wymioty, biegunka,
  • bóle mięśniowe i bóle w klatce piersiowej

Jak zdenerwowanie w ciąży wpływa na dziecko? Hormony stresu uwalniane w organizmie kobiety, podobnie jak wiele innych substancji, przenikają do krążenia rozwijającego się płodu, powodując również u niego pewne adaptacyjne zmiany, w tym szybszą pracę serca. W bardziej zaawansowanej ciąży sama kobieta może zauważyć, że „dziecko się zdenerwowało” razem z nią, ponieważ, przykładowo, odczuwa więcej intensywnych ruchów płodu. 

   

Skutki stresu w ciąży – czym grozi napięcie nerwowe? 

 

W przypadku krótkotrwałego, niewielkiego stresu trudno mówić o długofalowych skutkach dla rozwoju ciąży i dziecka. Najczęściej „stresy dnia codziennego” są na tyle mało intensywne, że nie można zauważyć powyżej wymienionych zmian. Jeśli natomiast mamy do czynienia z przewlekłym, silnym stresem w ciążyskutki mogą być poważne. Często nie sam stres będzie tutaj czynnikiem szkodzącym, ale na przykład nieodpowiednie sposoby radzenia sobie z nerwami: tzw. zajadanie stresu czy używki w postaci papierosów i alkoholu.

Są to dość powszechnie znane „sposoby na stres”, które mają negatywny wpływ na organizm człowieka, tym bardziej w okresie ciąży, ponieważ mogą powodować:

  • wady wrodzone w tym FAS (alkoholowy zespół płodowy),
  • poród przedwczesny,
  • hipotrofię (niska masa urodzeniowa dziecka)
  • obumarcie płodu.

Należy również pamiętać, że silne nerwy w ciąży, szczególnie stres na początku ciąży mogą w prowadzić nawet do samoistnego poronienia. Dlatego należy pamiętać, że kobieta ciężarna powinna być pod szczególną opieką lekarzy oraz rodziny, aby w miarę możliwości udało się unikać silnego stresu lub jak najbardziej ograniczyć jego ewentualne negatywne skutki.

  

Sposoby na stres w ciąży – jak poradzić sobie ze stresem?  

 

Każdy z nas w trakcie swojego życia wypracowuje sobie metody radzenia sobie ze stresem, jednak nie wszystkie mogą być wykorzystywane w czasie oczekiwania na poród. Napięcie nerwowe w ciąży można zmniejszyć, stosując jedną lub połączenie kilku metod 

Na stres pomoże spacer na świeżym powietrzu, słuchanie muzyki czy czytanie książki. Aby zmniejszyć napięcie nerwowe, poleca się także ćwiczenia oddechowe. Silne zdenerwowanie może ukoić również wysiłek fizyczny – odpowiednio dostosowany do zaawansowania ciąży i stanu zdrowia kobiety ciężarnej.

Domowym sposobem na nerwy w ciąży są także niektóre zioła. Na stres pomoże np. napar z melisy. W sklepach dostępne są gotowe herbatki ziołowe, można również zakupić suszone liście i sporządzać je samodzielnie.

Jeśli niefarmakologiczna walka ze stresem w czasie ciąży okaże się nieskuteczna, warto skonsultować się z lekarzem, który może zaproponować krótkotrwałe przyjmowanie leków uspokajających, np. hydroksyzynę.  

Tematy: stres w ciaży, złe samopoczucie w ciąży, zdenerwowanie w ciąży, nerwy w ciąży, napięcie nerwowe w ciąży, sposoby na stres w ciąży

Komentarze