Sposoby na relaks w ciąży

Ocena: 4.5/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

W jaki sposób odpoczywać w czasie ciąży? Czy możesz zrobić dla swego ciała coś, po czym poczujesz się lepiej? Przeczytaj, jak relaksować się przez całe dziewięć miesięcy!

Spokojnie, głęboko pooddychaj, rozluźnij mięśnie i przenieś się myślami tam, gdzie lubisz odpoczywać.
Spokojnie, głęboko pooddychaj, rozluźnij mięśnie i przenieś się myślami tam, gdzie lubisz odpoczywać.

 

Wybór najlepszego sposobu odpoczynku zależy tylko od ciebie, twoich upodobań i możliwości fizycznych. Jeśli zadbasz o siebie - swoje ciało i psychikę, twoje dziecko będzie rozwijać się prawidłowo i ma większe szanse urodzić się zdrowe.

 

Zero stresu

Zdajesz sobie sprawę, że nie powinnaś się teraz niczym martwić i denerwować, ponieważ twój stres odczuwa dziecko. Tylko jak tu się nie denerwować, kiedy czeka cię wielka niewiadoma, jaką jest poród i wychowanie malucha. Jeśli osiągnięcie spokoju jest dla ciebie trudne, sięgnij po sposoby sprawdzone przez inne kobiety.

 

Aqua aerobik czy gimnastyka?

Jednym z najlepszych sposobów na aktywny odpoczynek są zajęcia w wodzie. Tylko w przypadku poważnych przeciwwskazań zdrowotnych będziesz musiała zrezygnować z uczęszczania na pływalnię. Woda doskonale masuje całe ciało, sprawi, że poczujesz się lekko. Nie musisz ruszać się intensywnie, wystarczą łagodne ruchy, a w twoim ciele zaczną się wydzielać endorfiny - hormon dający poczucie radości i szczęścia. Pamiętaj, że nie wolno ci się forsować - gdy poczujesz zmęczenie lub ból, przerwij ćwiczenia i odpocznij.

Jakich sportów unikać w ciąży? Mówi ginekolog:

Sprawdź, 10 sposobów na poprawę nastroju

 

Masaż na obolałe mięśnie

Z dnia na dzień nabierasz masy, a twój kręgosłup i nogi muszą nosić coraz większy ciężar. Profesjonalnie wykonany masaż w wykwalifikowanym salonie kosmetycznym przyniesie ci ulgę i zrelaksuje napięte ciało.

 

Piękna w ciąży

Będąc w stanie błogosławionym, możesz także wyglądać kwitnąco. Znajdź salon lub ośrodek spa oferujący zabiegi dla kobiet w ciąży - manikiur, pedikiur, maseczki, specjalne kąpiele sprawią, że poczujesz się zadbana. Wybierz się także na zakupy - w sklepie z odzieżą dla ciężarnych spraw sobie nową bluzkę, dobierz do niej biżuterię, a twój nastrój na pewno się poprawi.

 

… i kulturalna

Przed urodzeniem dziecka, kiedy wieczory masz wolne, wybierz się do teatru lub kina. Spektakle czy seanse filmowe pomagają oderwać się od rzeczywistości. Pamiętaj tylko, by z repertuaru wybrać komedię lub coś równie lekkiego, nie dramat, na którym będziesz płakać lub się bać.

 

Odpoczynek w domu

W warunkach domowych możesz także zadbać o siebie, odpocząć i dać swemu ciału i psychice to, czego potrzebują. Sporządź listę zaległych lektur, które chciałabyś przeczytać i… zaczytaj się w nich. Możesz dołączyć do nich książki o ciąży, porodzie czy wychowaniu dzieci, ale nie muszą one stanowić większości. Po prostu nadrabiaj zaległości czytelnicze przy dobrej herbacie.

Czytaj też: 12 rzeczy, które możesz zrobić, by poczuć się lepiej

 

Robótki ręczne

Sięgnij także do robótek ręcznych - wiele kobiet szydełkuje, haftuje albo zajmuje się decoupagem i scrapbookingiem. Warto zapoznać się z nowymi technikami zdobniczymi pozwalającymi wykonać coś z niczego. Prace ręczne pomagają wyciszyć się, uspokoić skołatane myśli i dają satysfakcję z efektu.

 

Domowe spa

A jeżeli nie masz ochoty nic robić, po prostu się połóż i utnij sobie drzemkę. Spokojnie, głęboko pooddychaj, rozluźnij mięśnie i przenieś się myślami tam, gdzie lubisz odpoczywać - piaszczysta plaża i ciepłe morze, górskie połoniny, leśna polana. Chwila spędzona w wyobraźni pozwoli ci odprężyć się, a po kilku minutach poczujesz przypływ sił i energii.

Dobrą propozycją jest też kąpiel we własnej wannie - zapal kilka świeczek, do kąpieli wlej kilka kropel olejku aromatycznego (z melisy lub lawendowy) i spędź chwilę w domowym spa. Pamiętaj jednak, by nie siedzieć w wannie zbyt długo - dziesięciominutowa kąpiel powinna wystarczyć, byś poczuła się jak nowonarodzona.

 

Życie towarzyskie

Zajście w ciążę nie musi cię wykreślać z życia towarzyskiego. Nadal spotykaj się ze znajomymi i przyjaciółmi - pamiętaj tylko, by unikać dymu papierosowego, sama też nie pal. Pamiętaj, że w ciąży na cenzurowanym jest również alkohol - nawet najmniejsza jego ilość może spowodować nieodwracalne zmiany w organizmie dziecka, które nosisz.

 

A może wyjazd?

Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, rozważ wypoczynek gdzieś na łonie natury. Krótki, choćby weekendowy wypad sprawi, że naładujesz akumulatory. Zmiana otoczenia daje radość i przerywa monotonię codziennego dnia.

Czytaj też: Wyjazd w góry w ciąży

Tematy: sport w ciąży, stres w ciąży, SPA, basen w ciąży, relaks w ciąży

Komentarze