Sauna w ciąży – czy można, czy jest bezpieczna, czy może zaszkodzić?

Ocena: 4/5 Głosów: 16
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Bezpieczeństwo sauny w ciąży nie jest jednoznaczne. Mimo wielu zalet, korzystanie z sauny w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu może mieć negatywny wpływ na płód. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, do sauny, najlepiej suchej zamiast parowej, udać się na późniejszych etapach ciąży. Ostrożność należy zachować również w przypadku jacuzzi i gorących kąpieli.

Fotolia

Sauna – zalety korzystania 

 

Historia sauny fińskiej sięga ponad 2000 lat. Najwięcej badań na temat wpływu sauny na zdrowie pochodzi z krajów skandynawskich. To właśnie tam sauna jest najbardziej popularna, a w Finlandii można ją spotkać w niemal każdym domu.

Zdrowotne zalety sauny są dość liczne. Uważa się, że pobyt w saunie obniża ciśnienie tętnicze krwi, stymuluje układ odpornościowy, działa pozytywnie na autonomiczny układ nerwowy oraz poprawia działanie układu krążenia. Fińscy naukowcy przeprowadzili badania, w których wykazali, że wizyty w saunie 2–3 razy w tygodniu zmniejszają ryzyko rozwoju nadciśnienia o 24 proc. oraz o 14 proc. ryzyko udaru mózgu. Z kolei częstsze wizyty, 4–7 razy w tygodniu, zmniejszają to ryzyko odpowiednio o 46 proc. i 61 proc..

Korzystanie z sauny ma wspomagające działanie lecznicze w następujących schorzeniach:

 • bóle przewlekłe pochodzenia mięśniowo-stawowego,
 • kontrolowane nadciśnienie tętnicze i niewydolność krążenia,
 • reumatologiczne zapalenie stawów (RZS) oraz zesztywniające zapalanie stawów,
 • fibromialgia,
 • zespół przewlekłego zmęczenia,
 • zaburzenia snu,
 • depresja,
 • astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Nie ma ograniczeń co do tego, jak często można korzystać z sauny. Można robić to nawet codziennie.  

  

Czy w ciąży można korzystać z sauny? 

 

O prozdrowotnym działaniu sauny mówi się dużo. Jednak korzystanie z sauny w ciąży ma zarówno przeciwników, jak i zwolenników wśród lekarzy oraz specjalistów.

To co jest pewne – nie zaleca się korzystania z sauny kobietom w ciąży, które nigdy wcześniej tego nie robiły. Jeśli natomiast kobieta przed zajściem w ciążę systematycznie i regularnie korzystała z sauny, może to robić również w czasie ciąży, ale z zastosowaniem kilku zasad:

 • nie należy korzystać z sauny w pierwszym trymestrze ciąży,
 • temperatura w saunie nie powinna przekraczać 70° C,
 • czas przebywania w saunie nie powinien być dłuższy niż 10–15 minut. 

Po pionizacji i wyjściu z sauny powinno się uważać na zawroty głowy związane ze spadkiem ciśnienia tętniczego. Ciężarna przed wejściem do sauny powinna zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, natomiast po wyjściu – unikać zimnego prysznica. Zamiast sauny parowej, w ciąży wybierajmy saunę suchą, w której ciało nagrzewa się wolniej. 

Jeśli kobieta w ciąży leczy się z powodu chorób przewlekłych lub ciąża jest powikłana, bezwzględnie należy skonsultować z lekarzem ewentualną możliwość korzystania z sauny. 

  

Sauna w pierwszych tygodniach ciąży – wpływ sauny na płód 

 

Wpływ sauny na płodność oraz przebieg ciąży nie został do końca poznany, jednak istnieje przypuszczenie, że korzystanie z niej może mieć negatywne skutki. 

Po pierwsze ciepło – temperatura w saunach sięga od 60 do 120° C. Płód w macicy nie ma rozwiniętej tak zwanej termoregulacji, a to oznacza, że źle znosi duże wzrosty temperatury otoczenia. Badania wykazały, że ekspozycja płodu w pierwszym trymestrze na ekstremalnie wysokie temperatury zwiększa ryzyko rozwoju wad ośrodkowego układu nerwowego. Dlatego też nie zaleca się kobietom korzystania z saun w początkowej ciąży, po zapłodnieniu (pierwszy trymestr). Uważa się również, że nierozważne korzystanie z sauny w trakcie ciąży może przyczynić się do poronienia oraz wrodzonych wad serca (szczególnie ubytek przegrody międzykomorowej i przetrwały przewód tętniczy).

Ciężarna musi pamiętać, że korzystanie z sauny, nie tylko na początku ciąży, wiąże się z gwałtownym spadkiem ciśnienia tętniczego i ryzykiem następczych omdleń. Zbyt częste i długie przesiadywanie w saunie może skutkować odwodnieniem i zaburzeniami elektrolitowymi. Skutkiem korzystania z sauny w ciąży (i nie tylko) bywa oparzenie skóry oraz przegrzanie organizmu, jeżeli nie wiemy, jak robić to poprawnie. 

  

Jacuzzi w ciąży – czy to bezpieczne? 

 

Korzystanie z jacuzzi i gorących kąpieli w ciąży wiążę się z podobnym ryzykiem jak w przypadku sauny. Z tą różnicą, że w gorącej wodzie ciało nagrzewa się szybciej niż w saunie suchej. Optymalna temperatura wody w kąpieli czy jacuzzi dla kobiet w ciąży to około 35 °C.

Dodatkowo kąpiele w jacuzzi w czasie ciąży, ale i poza nią,  wiążą się z ryzykiem zakażenia i rozwoju infekcji układu moczowo-płciowego. A ponieważ kobiety spodziewające się dziecka są bardziej podatne na infekcje okolic intymnych, jest to kolejny argument przemawiający przeciwko korzystaniu z jacuzzi w ciąży. Każda infekcja układu moczowo-płciowego w ciąży zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu oraz tak zwanej infekcji wstępującej.

Nierozsądne i nieprzemyślane korzystanie z jacuzzi i sauny w ciąży, może być niebezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla rozwijającego się płodu. Dlatego warto to wcześniej skonsultować z lekarzem

 

 

Bibliografia:

 1. https://www.mp.pl/neurologia/aktualnosci/186160,sauna-zmniejsza-ryzyko-udaru
 2. https://www.healthline.com/health/pregnancy/sauna
Tematy: sauna w ciąży, jacuzzi w ciąży, gorące kąpiele w ciąży, sauna po zapłodnieniu, sauna na początku ciąży

Komentarze