Sauna – zalety korzystania
Historia sauny fińskiej sięga ponad 2000 lat. Najwięcej badań na temat wpływu sauny na zdrowie pochodzi z krajów skandynawskich. To właśnie tam sauna jest najbardziej popularna, a w Finlandii można ją spotkać w niemal każdym domu.
Zdrowotne zalety sauny są dość liczne. Uważa się, że pobyt w saunie obniża ciśnienie tętnicze krwi, stymuluje układ odpornościowy, działa pozytywnie na autonomiczny układ nerwowy oraz poprawia działanie układu krążenia. Fińscy naukowcy przeprowadzili badania, w których wykazali, że wizyty w saunie 2–3 razy w tygodniu zmniejszają ryzyko rozwoju nadciśnienia o 24 proc. oraz o 14 proc. ryzyko udaru mózgu. Z kolei częstsze wizyty, 4–7 razy w tygodniu, zmniejszają to ryzyko odpowiednio o 46 proc. i 61 proc..
Korzystanie z sauny ma wspomagające działanie lecznicze w następujących schorzeniach:
- bóle przewlekłe pochodzenia mięśniowo-stawowego,
- kontrolowane nadciśnienie tętnicze i niewydolność krążenia,
- reumatologiczne zapalenie stawów (RZS) oraz zesztywniające zapalanie stawów,
- fibromialgia,
- zespół przewlekłego zmęczenia,
- zaburzenia snu,
- depresja,
- astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli.
Nie ma ograniczeń co do tego, jak często można korzystać z sauny. Można robić to nawet codziennie.
Czy w ciąży można korzystać z sauny?
O prozdrowotnym działaniu sauny mówi się dużo. Jednak korzystanie z sauny w ciąży ma zarówno przeciwników, jak i zwolenników wśród lekarzy oraz specjalistów.
To co jest pewne – nie zaleca się korzystania z sauny kobietom w ciąży, które nigdy wcześniej tego nie robiły. Jeśli natomiast kobieta przed zajściem w ciążę systematycznie i regularnie korzystała z sauny, może to robić również w czasie ciąży, ale z zastosowaniem kilku zasad:
- nie należy korzystać z sauny w pierwszym trymestrze ciąży,
- temperatura w saunie nie powinna przekraczać 70° C,
- czas przebywania w saunie nie powinien być dłuższy niż 10–15 minut.
Po pionizacji i wyjściu z sauny powinno się uważać na zawroty głowy związane ze spadkiem ciśnienia tętniczego. Ciężarna przed wejściem do sauny powinna zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, natomiast po wyjściu – unikać zimnego prysznica. Zamiast sauny parowej, w ciąży wybierajmy saunę suchą, w której ciało nagrzewa się wolniej.
Jeśli kobieta w ciąży leczy się z powodu chorób przewlekłych lub ciąża jest powikłana, bezwzględnie należy skonsultować z lekarzem ewentualną możliwość korzystania z sauny.
Sauna w pierwszych tygodniach ciąży – wpływ sauny na płód
Wpływ sauny na płodność oraz przebieg ciąży nie został do końca poznany, jednak istnieje przypuszczenie, że korzystanie z niej może mieć negatywne skutki.
Po pierwsze ciepło – temperatura w saunach sięga od 60 do 120° C. Płód w macicy nie ma rozwiniętej tak zwanej termoregulacji, a to oznacza, że źle znosi duże wzrosty temperatury otoczenia. Badania wykazały, że ekspozycja płodu w pierwszym trymestrze na ekstremalnie wysokie temperatury zwiększa ryzyko rozwoju wad ośrodkowego układu nerwowego. Dlatego też nie zaleca się kobietom korzystania z saun w początkowej ciąży, po zapłodnieniu (pierwszy trymestr). Uważa się również, że nierozważne korzystanie z sauny w trakcie ciąży może przyczynić się do poronienia oraz wrodzonych wad serca (szczególnie ubytek przegrody międzykomorowej i przetrwały przewód tętniczy).
Ciężarna musi pamiętać, że korzystanie z sauny, nie tylko na początku ciąży, wiąże się z gwałtownym spadkiem ciśnienia tętniczego i ryzykiem następczych omdleń. Zbyt częste i długie przesiadywanie w saunie może skutkować odwodnieniem i zaburzeniami elektrolitowymi. Skutkiem korzystania z sauny w ciąży (i nie tylko) bywa oparzenie skóry oraz przegrzanie organizmu, jeżeli nie wiemy, jak robić to poprawnie.
Jacuzzi w ciąży – czy to bezpieczne?
Korzystanie z jacuzzi i gorących kąpieli w ciąży wiążę się z podobnym ryzykiem jak w przypadku sauny. Z tą różnicą, że w gorącej wodzie ciało nagrzewa się szybciej niż w saunie suchej. Optymalna temperatura wody w kąpieli czy jacuzzi dla kobiet w ciąży to około 35 °C.
Dodatkowo kąpiele w jacuzzi w czasie ciąży, ale i poza nią, wiążą się z ryzykiem zakażenia i rozwoju infekcji układu moczowo-płciowego. A ponieważ kobiety spodziewające się dziecka są bardziej podatne na infekcje okolic intymnych, jest to kolejny argument przemawiający przeciwko korzystaniu z jacuzzi w ciąży. Każda infekcja układu moczowo-płciowego w ciąży zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu oraz tak zwanej infekcji wstępującej.
Nierozsądne i nieprzemyślane korzystanie z jacuzzi i sauny w ciąży, może być niebezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla rozwijającego się płodu. Dlatego warto to wcześniej skonsultować z lekarzem
Bibliografia:
- https://www.mp.pl/neurologia/aktualnosci/186160,sauna-zmniejsza-ryzyko-udaru
- https://www.healthline.com/health/pregnancy/sauna
Komentarze