Mity związane z seksem w ciąży

Ocena: 4.84/5 Głosów: 4
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, który ma duży wpływ również na jakość związku. Myśli i działania pary koncentrują się wokół stanu kobiety ciężarnej. Przyszli rodzice nie chcą doprowadzić do sytuacji, kiedy ciąża mogłaby być zagrożona z ich winy. W związku z tym u wielu par pojawiają się wątpliwości dotyczące życia seksualnego w tym szczególnym okresie. Jakie są najczęstsze mity dotyczące seksu w ciąży?

Fotolia

Seks w pierwszym trymestrze ciąży a poronienie

 

Jedynymi sytuacjami, gdy powinno się zaprzestać seksu w pierwszym trymestrze ciąży są momenty, kiedy pojawia się krwawienie, ból podbrzusza, skurcze oraz infekcje intymne. W każdej innej sytuacji życie seksualne można prowadzić nadal.

Kobiety różnie reagują na zmiany hormonalne w tym czasie. U części z nich, ze względu na mdłości czy poczucie misji zostania matką, libido spada. Jest to jednak uwarunkowane tendencjami indywidualnymi. Inne panie znowu chwalą sobie współżycie w pierwszym trymestrze jako pewne lekarstwo na mdłości w ciąży.

  

Seks w trzecim trymestrze – wcześniejszy poród?

 

Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma przeciwwskazań do współżycia w trzecim trymestrze ciąży. Co prawda odczucia związane z orgazmem pobudzają ciało kobiety do podjęcia akcji porodowej, ale jedynie w przypadku, kiedy dziecko jest już gotowe, by przyjść na świat. Dużą rolę podczas kobiecego orgazmu odgrywa pojawienie się oksytocyny – hormonu, który powoduje skurcze mięśni pochwy i macicy. Dlatego też aktywność seksualna zalecana jest jako sposób na wywołanie porodu, gdy zbliża się jego termin.

Kobieta w trzecim trymestrze ciąży może czuć się nieco ociężała, co niekiedy zmniejsza ochotę na seks. Z drugiej strony jednak panie mają świadomość nadchodzącej sześciotygodniowej abstynencji, przez co ich motywacja do nawiązania bliższych kontaktów z parterem wzrasta.

 

W czasie współżycia członek może uszkodzić płód

 

Czy członek może uszkodzić płód? Ze względów fizjologicznych takie obawy są zupełnie nieuzasadnione. Płód jest bowiem chroniony przed wszelkimi urazami mechanicznymi przez mięśnie miednicy oraz błony i wody płodowe. Ponadto między pochwą a macicą znajduje się długa oraz wąska szyjka macicy.

Jej budowa uniemożliwia wciśnięcie się członka do macicy – nawet podczas głębokiej penetracji. Nie może więc on uszkodzić rozwijającego się dziecka. Jeżeli pojawia się krwawienie lub ból podczas stosunku w ciąży, może to być spowodowane otarciami i urazami błony śluzowej pochwy. W takich sytuacjach zawsze warto skonsultować się z ginekologiem.

 

Ciąża – przyczyna spadku libido u kobiety i mężczyzny?

 

Zmiany zachodzące w kobiecym ciele generalnie sprzyjają zbliżeniom seksualnym. Zwiększa się ukrwienie miednicy i krocza, przez co wzrasta intensywność odczuć. Wzrasta również nawilżenie w pochwie, a tym samym wrażliwość na bodźce. Wszystko to powoduje, że jeżeli kobieta podejmie aktywność seksualną, jest ona dla niej przyjemna i często bardziej satysfakcjonująca niż przed ciążą. Problem pojawia się jedynie przy blokadzie lub wątpliwościach natury psychicznej.

Również mężczyzna, widząc zmiany w ciele partnerki, może odczuwać większy pociąg seksualny. Pełniejsze piersi i kształty oraz zaokrąglający się brzuszek sprzyjają powstawaniu podniecenia ze względów kulturowych. Przez tysiąclecia kojarzone one były z płodnością, a więc dużą wartością kobiety. Mimo zmian społeczno-kulturowych, przekaz ten nadal jest głęboko zakorzeniony w męskich umysłach. Sam fakt ciąży i oczekiwanie na pojawienie się wspólnego potomka powoduje, że rośnie poczucie bliskości w związku, a to dodatkowo wzmaga doznania seksualne.

 

Współżycie w ciąży – tylko w pozycji klasycznej i bez lubrykantów?

 

Współżycie w ciąży nie wymaga żadnej konkretnej i jedynej bezpiecznej pozycji. Ważną sprawą jest odciążenie brzucha kobiety oraz jej wygoda i komfort podczas stosunku. Tylko te względy decydują, że pary częściej decydują się na jednej pozycje seksualne, niż na inne. Istnieje jednak pełna dowolność wyboru w tym zakresie.

Zdarza się, że w pierwszym trymestrze kobiety doświadczają suchości w pochwie w ciąży. Aby temu zaradzić, można korzystać z lubrykantów, globulek i tabletek dopochwowych zakupionych w aptece. Żele powinny być bezzapachowe oraz o składzie który uniemożliwia przechodzenie cząsteczek do krwi. Najlepiej stosować te na bazie sylikonu, ponieważ nie podrażniają one dodatkowo śluzówki pochwy. Środki farmakologiczne zawierają również często składniki zapobiegające infekcjom intymnym w ciąży. Korzystanie z nich w celu polepszenia jakości współżycia kobiety ciężarnej i jej partnera jest zatem całkowicie bezpiecznie.

Tematy: seks w ciąży, współżycie w ciąży, seks w trzecim trymestrze, seks w pierwszym trymestrze

Komentarze