Jak spać w ciąży? Jaka pozycja do spania w ciąży jest najlepsza?

Ocena: 4.3/5 Głosów: 20
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Spanie w ciąży, szczególnie po pierwszym trymestrze, związane jest niekiedy z pewnymi niedogodnościami. Rosnący brzuch i ruchy dziecka potrafią zmniejszyć komfort snu, prowadząc do bezsenności i problemów ze snem w ciąży. Jaka pozycja do spania w ciąży jest najlepsza? Czy spanie na brzuchu w ciąży jest bezpieczne?

Fotolia

Bezsenność w ciąży – jakie są przyczyny?

 

Każda z kobiet ma swoją ulubioną pozycję do spania, która zapewnia komfort snu. Część pań preferuje spanie na boku, inne wolą spać na plecach, a niektóre na brzuchu.

Jednakże w ciąży wszystko się zmienia. Rosnący brzuch i ruchy dziecka potrafią zmniejszyć komfort snu, prowadząc do bezsenności i problemów ze snem w ciąży.

Spanie w ciąży, szczególnie po pierwszym trymestrze, może wiązać się z pewnymi niedogodnościami. Problemy ze snem w ciąży, takie jak: kłopoty z zaśnięciem, trudności ze znalezieniem właściwej pozycji czy wybudzanie się w nocy i problem z ponownym zaśnięciem często towarzyszą kobietom ciężarnym.

Skąd bierze się bezsenność w ciąży? Przede wszystkim obwinić można hormony i zmiany, jakie wywołują w ciele kobiety ciężarnej. Wytwarzany progesteron powoduje uczucie senności w trakcie dnia, przez co wiele kobiet najchętniej nie wstawałoby w ogóle z łóżka.

Jeżeli chodzi o sen w ciągu dnia, to drzemki w ciąży (i nie tylko) są korzystne, ponieważ dają szansę na regenerację ciała. Jednak zbyt duża ilość drzemek w ciągu dnia może rozregulować cykl dnia i wywołać kłopoty z zaśnięciem, gdy przyjdzie zmrok.

Kolejnym aspektem jest problem ze znalezieniem właściwej pozycji do spania w ciąży. Jeśli dotychczas kobieta preferowała spać na brzuchu, teraz niestety musi zmienić swoje przyzwyczajenia. Nie zawsze jednak przychodzi to z dnia na dzień, a próby spania na boku mogą początkowo wywołać dyskomfort i problem z zasypianiem.

 

Problemy ze snem w ciąży inne przyczyny

 

Nie mogę spać w ciąży to dość częsta skarga kobiet. Nierzadko zmiana diety, powodująca wzrost poziomu cukru we krwi, oraz nacisk dziecka na pęcherz moczowy, wybudzanie w nocy spowodowane potrzebą załatwienia się.

Problemem są także bolesne skurcze i drętwienia nóg w ciąży, które potrafią wybudzić kobietę i zmusić ją nie tylko do zmiany pozycji, ale nawet do wstania i rozmasowania łydek. Są one spowodowane naciskiem powiększającej się macicy na kręgosłup, co powoduje podrażnienie nerwów biegnących do kończyn dolnych.

 

Spanie na brzuchu w ciąży

 

Wybór pozycji do spania w ciąży nie jest wcale prostą sprawą. Zmieniające się ciało kobiety, układ narządów wewnętrznych, nacisk, hormony, to wszystko powoduje, że istnieją pozycje, w których należy spać oraz te niezalecane. Jak spać w ciąży?

Spanie na brzuchu w ciąży budzi kontrowersje. Gdy ciąża jest wczesna brzuch jest jeszcze mały, a leżenie na nim nie sprawia bólu bądź uczucia dyskomfortu, taka pozycja jest dopuszczalna.

Kobieta sama wyczuje moment, kiedy trzeba z niej zrezygnować. Powiększający się brzuch i mijające tygodnie utrudniają bowiem spanie na brzuchu w ciąży.

 

Spanie na plecach w ciąży jak spać w ciąży?

 

Spanie na plecach w ciąży nie jest wskazane. Szczególnie pod koniec drugiego i w czasie trzeciego trymestru. W pozycji na wznak rosnąca wraz z dzieckiem macica uciska na kręgosłup lędźwiowy, powodując uczucie dyskomfortu.

Co ważniejsze jednak, macica naciska na żyłę główną dolną biegnącą po prawej stronie kręgosłupa, powodując tym samym zaburzenia krążenia i oddychania. Nacisk na nią utrudnia krążenie oraz zaopatrywanie serca, macicy oraz mózgu w krew. Może to skutkować omdleniem ciężarnej, a nawet niedotlenieniem dziecka.

 

Pozycja do spania w ciąży – na którym boku spać w ciąży?

 

Spanie na lewym boku w ciąży jest najlepszą z możliwych pozycji. Nie powoduje ucisku na kręgosłup oraz naczynia krwionośne biegnące po jego prawej stronie. Leżenie na lewym boku ułatwia także oddychanie.

Spanie na prawym boku w ciąży natomiast może zwiększać ryzyko powstania zakrzepów czy żylaków i jest niezalecane.

Jaka pozycja jest najlepsza do spania w ciąży? Zdecydowanie pozycja na lewym boku, z lewą nogą bardziej wyprostowaną, a prawą zgiętą w kolanie i biodrze podciągniętą pod brzuch. Dobrze jest mieć specjalną poduszkę do spania w ciąży (pod kolano i brzuch).

 

Sen w ciąży co na problemy ze snem w ciąży?

 

Sposobem na bezsenność w ciąży będzie zadbanie o właściwą atmosferę w sypialni. Światła powinny być przygaszone, by wprowadzać mózg w stan relaksu. Dodatkowo można puścić w tle spokojną muzykę. Korzystanie z laptopa, telefonu z jasnym wyświetlaczem, oglądanie ekscytujących filmów lepiej odłożyć na dzień, gdyż utrudniają one zasypianie i zamiast uspokajać, pobudzają.

Co na bezsenność w ciąży? Doskonale sprawdzi się wietrzenie sypialni. Godzinę przed snem należy uchylić okno. Pomoże także wietrzenie pościeli. Warto jedynie pamiętać, aby pościel wietrzyć przez krótki czas i wnieść ją do sypialni kilka godzin przed położeniem się spać. Świeże powietrze doskonale wycisza, dlatego też można wybrać się na krótki spacer, w czasie którego organizm dotleni się.

Dobrym sposobem na problemy ze snem w ciąży będzie ciepła kąpiel, która rozgrzewa i relaksuje ciało. Przy zaawansowanej ciąży nie powinna jednak trwać zbyt długo, gdyż może zakończyć się nieprzyjemnym mrowieniem stóp i łydek. 

Do dwóch godzin przed pójściem spać lepiej zrezygnować z jedzenia, aby nie odczuwać ciężkości na żołądku. Należy także opróżnić pęcherz przed położeniem się do łóżka.

Warto zadbać o wygodny materac i poduszkę, które będą dobrze dopasowane do potrzeb ciała. Do tego, przy już zaznaczonym brzuchu, dobrze jest wyposażyć się w specjalną poduszkę ciążową, którą można znaleźć w sklepie z akcesoriami dla kobiet ciężarnych. Taka poduszka do spania na boku jest podłużnego. Podkłada się ją pod brzuch, ale również między nogi (co przynosi ulgę stawom biodrowym i krzyżowo-biodrowym). Dobrą poduszką do spania w ciąży będzie również poduszka ortopedyczna, która odciąży szyję.  

Tematy: problemy ze snem w ciąży, bezsenność w ciąży, jak spać w ciąży, pozycje snu w ciąży, spanie na brzuchu w ciąży

Komentarze