Jak przetrwać upał w ciąży

Ocena: 3.14/5 Głosów: 5
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Gorące letnie miesiące bywają trudne dla przyszłych mam – upały, słońce i wysokie temperatury mogą powodować różne dolegliwości. Jak przetrwać lato, będąc w ciąży? Czy istnieją sposoby łagodzące puchnięcie nóg, wzmożone pocenie i zadyszki doskwierające ciężarnym kobietom?

Przed wyjściem na słońce zawsze zabezpiecz skórę kremem ochronnym z wysokim filtrem UV./ Fot. Shutterstock
Przed wyjściem na słońce zawsze zabezpiecz skórę kremem ochronnym z wysokim filtrem UV./ Fot. Shutterstock

Najlepiej latem będą się czuły kobiety w drugim trymestrze ciąży - poranne mdłości i wymioty już się skończyły, brzuszek dopiero co się uwydatnia, ale jeszcze nie ciąży, a ty tryskasz energią. Trudniej jest w sytuacji, kiedy na lato przypadają pierwszy i trzeci trymestr. Ostatnie miesiące ciąży zwykle przynoszą ociężałość i mniejszą ruchliwość. Pamiętaj jednak, że chwila spotkania z dzieckiem nadchodzi bardzo szybko i z każdym dniem jesteś coraz bliżej porodu. Specjaliści podają również sposoby radzenia sobie z upałami - z naszymi radami przygotujesz się lepiej do gorącego lata.

Puchnięcie nóg

Podczas upałów to raczej nieuniknione: mogą spuchnąć ci stopy i dłonie. Zwykle jest to spowodowane zaburzeniami krążenia - powiększająca się macica naciska na żyły, utrudniając swobodny przepływ krwi. W tej sytuacji pomóc mogą okłady i kąpiel w chłodnej wodzie oraz masaże spuchniętych części ciała - masujemy palce stóp i dłoni w kierunku serca z użyciem chłodzącego kremu, zawierającego mentol (o ile jego zapach ci nie przeszkadza). Ulgę przyniesie także trzymanie nóg wysoko - zamiast siedzieć na kanapie przed telewizorem, spróbuj położyć nogi na kanapie na stosie poduszek, tak by głowa znajdowała się poniżej stóp. Taka pozycja poprawia ukrwienie nóg i zmniejsza obrzęki. Pamiętaj także o niezakładaniu nogi na nogę oraz o ograniczeniu spożycia soli kuchennej w codziennym menu. Nadmierna ilość soli powoduje zatrzymywanie wody w organizmie. Jeśli pracujesz zawodowo, spędzając czas przy biurku, wstawaj co godzinę, przejdź się korytarzem albo między pomieszczeniami, byś mogła rozprostować kości i poprawić krążenie krwi.

Jeżeli jednak obrzęki utrzymują się, skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę - opuchlizna może być objawem nadciśnienia.

Dowiedz się więcej o ciążowych obrzękach.

Zasłabnięcia

Omdlenia w czasie upałów zdarzają się nie tylko ciężarnym, jednak kobiety spodziewające się dziecka są na nie dużo bardziej narażone niż inni ludzie. W czasie ciąży serce wykonuje większy wysiłek, przepompowując większą ilość krwi. Omdleniom sprzyja postawa pionowa - w czasie długiego stania odpływa krew z mózgu, co prowadzi do niedotlenienia. Jeśli tylko poczujesz, że robi ci się słabo, masz mroczki przed oczami, to postaraj się usiąść i opuścić głowę między nogi - unikniesz upadku, a przez obniżenie głowy poprawi się jej ukrwienie. Oddychaj głęboko. Jeśli jesteś na słońcu, znajdź zacienione miejsce i napij się wody. Ulgę może przynieść też spryskanie twarzy chłodną wodą.

Pamiętaj, jeśli omdlenia będą się powtarzać, porozmawiaj o nich z lekarzem. Być może winne jest wysokie ciśnienie krwi.

Czym grozi nadciśnienie w ciąży? Wyjaśnia ginekolog:

 

Pocenie się

W czasie dziewięciu miesięcy ciąży twój organizm pracuje na podwójnych obrotach, zatem wytarza więcej ciepła, stad i podwyższona temperatura ciała (około 37 st. C). Wszystko to sprawia, że podczas upałów intensywniej się pocisz.

Pomocne może być w tym wypadku noszenie bawełnianej bielizny, przewiewnych ubrań, zwiewnych sukienek. Schłodź ciało chłodną, ale nie lodowatą wodą, a po prysznicu wetrzyj w skórę balsam lub lotion nawilżający albo oliwkę dla dzieci. Możesz używać dezodorantów w sztyfcie i kulce, natomiast unikaj silnie perfumowanych specyfików - istnieje ryzyko, że w kontakcie ze spoconą skórą spowodują pojawienie się plam na skórze i niezbyt ładny zapach.

Pamiętaj, by unikać klimatyzowanych wnętrz, gdy jesteś spocona. Kontakt z niską temperaturą może skończyć się zapaleniem górnych dróg oddechowych lub nawet anginą.

Czytaj też: Jak chronić się przed słońcem. Nie tylko na wakacjach.

 

Plamy i przebarwienia

W ciąży jesteś dużo bardziej narażona na problemy ze skórą. Promienie słoneczne mogą wywoływać przebarwienia naskórka oraz ciemne plamy wokół ust, nosa i oczu.

Przed wyjściem na słońce zawsze zabezpiecz skórę kremem ochronnym z wysokim filtrem UV. Nakładaj go często, najlepiej co godzinę. Pamiętaj także, by nie wychodzić na słońce między godziną 10 a 16 - wtedy słońce operuje najmocniej.

Co pomoże przetrwać upał?

  • Noś kapelusz z dużym rondem. W ten sposób osłonisz nie tylko twarz, ale także uszy, szyję i kark, które narażone są na oparzenia słoneczne.
  • Chodź w lekkich sandałkach - pełne buty mogą powodować obrzęki stóp.
  • Do spacerów wybieraj zacienioną część ulicy, parki.
  • Wybieraj bawełnianą bieliznę, zrezygnuj z majtek typu stringi - unikniesz w ten sposób grzybicy pochwy, na którą cierpi wiele kobiet w ciąży.
  • Zawsze miej ze sobą butelkę mineralnej wody niegazowanej.
  • Gdy poczujesz się słabo, nie wstydź się prosić o pomoc. Kierujący pojazdami komunikacji miejskiej mają zawsze telefon, przez który mogą w razie potrzeby wezwać pogotowie ratunkowe.
  • Jeśli nie masz apetytu, nie martw się - zapewnij sobie dużo wody do picia, możesz wcisnąć do niej parę kropli soku z cytryny i wrzucić listek mięty. Codziennie powinnaś spożywać trzy litry płynów. Zrezygnuj ze słonych przekąsek. Świetne na upały są chłodniki - gazpacho z pomidorów i rodzima botwinka.

Sprawdź, jak zaplanować wakacje w ciąży.

Sprawdź, jak radzić sobie ze zmęczeniem w ciąży.

Tematy: przebarwienia, opalanie, obrzęki, potliwość, lato w ciąży

Komentarze