Jak długo trwa ciąża

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

To jasne - mniej więcej dziewięć miesięcy. Ale czy wiesz, który moment tak naprawdę uważa się za początek ciąży i jak prawidłowo obliczać jej długość?

Samodzielnie możesz obliczyć przybliżoną datę porodu.
Samodzielnie możesz obliczyć przybliżoną datę porodu.

Kiedy zaczyna się ciąża?

Zgodnie z regułą Naegelego pierwszym dniem ciąży jest pierwszy dzień ostatniej miesiączki. To często mylące, bo licząc w ten sposób, przyjmujemy, że ciąża zaczęła się… jeszcze przed zapłodnieniem. Jeśli masz cykle 28-dniowe, czas przed poczęciem będzie wynosił 14 dni, a jeżeli twoje cykle trwają dłużej, to do rzeczywistego wieku ciąży doliczysz ponad dwa tygodnie.

Nie zdziw się więc, jeśli podczas pierwszej wizyty ginekolog oznajmi ci, że jesteś już w 6. tygodniu ciąży, gdy tak naprawdę od owulacji, a więc i zapłodnienia minęły dopiero 4 tygodnie. Ta metoda obliczania długości ciąży wynika z faktu, że często trudno dokładnie określić moment poczęcia, natomiast pierwszy dzień ostatniego przed ciążą okresu zwykle jest dobrze znany. Pamiętaj, że tą właśnie regułą będzie się kierował lekarz i takie też informacje znajdziesz na swojej karcie ciąży.

Jak wygląda początek ciąży? Co dzieje się w pierwszym i drugim tygodniu ciąży? Tłumaczy ginekolog, Remigiusz Rak:

Czytaj też: Zaskakujące dolegliwości w ciąży


Jak dzielą się trymestry?

Stosując zasadę Naegelego, zakładamy, że ciąża będzie trwała 280 dni (od zapłodnienia do porodu mija około dwóch tygodni mniej, czyli 266 dni). Ten czas dzieli się na trymestry, a je z kolei na tygodnie, których jest 40.

Na pierwszy trymestr składa się 14 tygodni, podczas których kształtują się główne narządy dziecka, a ty najdotkliwiej odczuwasz zmiany, jakie zachodzą w twoim organizmie. W drugim trymestrze - od 15. do 27. tygodnia - dziecko jest już ukształtowane, ale ciągle się rozwija. To również okres, kiedy najbardziej dokuczliwe dolegliwości ciążowe ustępują, a ty cieszysz się lepszym samopoczuciem, masz więcej energii. W trakcie trzeciego trymestru dziecko nabiera masy i rośnie - poród następuje po upływie 38, najpóźniej 42 tygodni ciąży.

Czytaj też: Ciąża powinna trwać 4 trymestry?


Jak obliczać termin porodu?

Termin porodu, jaki wyliczysz na podstawie pierwszego dnia ostatniej miesiączki, nie jest precyzyjny, to jedynie przybliżona data narodzin twojego dziecka. Obliczenie długości ciąży jest trudne, zwłaszcza jeśli masz nieregularne cykle.

Przypomnijmy, jak możesz samodzielnie ustalić datę porodu: przy cyklach regularnych, 28-dniowych, do pierwszego dnia ostatniej miesiączki powinnaś dodać 9 miesięcy i 7 dni. Jeżeli twoje cykle trwają dłużej - np. 33 dni, to dodajesz 9 miesięcy i odpowiednio większą liczbę dni - w tym przypadku 12. Podobnie postępuj, gdy masz krótkie cykle - dodaj 9 miesięcy i mniejszą liczbę dni (np. 4, gdy masz cykle 25-dniowe).

 

Czytaj też: Jak wybrać szpital do porodu


Co powie badanie USG?

Na podstawie badania USG lekarz jest w stanie określić przybliżony wiek płodu, a więc także termin porodu. Najbardziej precyzyjne są badania wykonywanie we wczesnej ciąży, najlepiej przed upływem 15. tygodnia, ponieważ później tempo rozwoju dziecka jest bardzo indywidualne.

Co bierze pod uwagę lekarz podczas badania? Po pierwsze, sprawdza długość ciemieniowo-siedzeniową (od czubka głowy do kości ogonowej) oraz dwuciemieniową (szerokość główki od ciemienia do ciemienia). Po drugie, mierzy długość kości udowej płodu, bada obwód główki i obwód brzuszka.

Zdarza się, że poszczególne pomiary - np. wielkość główki i obwód brzucha - wskazują na różny wiek płodu, te drobne rozbieżności jednak wynikają zazwyczaj z indywidualnego tempa rozwoju dziecka i nie powinny być powodem do niepokoju.

Na podstawie badania USG można też uzyskać inny termin porodu niż ten, który został obliczony z wykorzystaniem reguły Naegelego.  Jeżeli jednak różnica w datach nie przekracza dwóch tygodni, również nie ma się czym martwić.

Czytaj też: 8 pytań o USG w ciąży

Tematy: USG, termin porodu, data porodu, długość ciąży, reguła Naegelego

Komentarze