Jak chronić się przed słońcem. Nie tylko na wakacjach

Ocena: 4.82/5 Głosów: 3
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Poznaj specjalne zalecenia dla kobiet w ciąży, niemowląt, kilkulatków, alergików i pozostałych członków rodziny

Pół godziny przed wyjściem na słońce, nałóż krem na czyste i suche ciało. Fot. Shutterstock.com
Pół godziny przed wyjściem na słońce, nałóż krem na czyste i suche ciało.

Kiedy widzisz oznaczenia na kremach do opalania (UVA, UVB, PPD itd.), słyszysz o obliczaniu bezpiecznego czasu przebywania na słońcu na podstawie SPF, czytasz o fototypach skóry i oglądasz rozpiski, jakiego kremu użyć w kolejnych dniach urlopu, masz ochotę wrzucić do walizki kosmetyk z zeszłego roku i "niech się dzieje wola nieba!"? Spokojnie, oto 8 podstawowych zasad, które pomogą ci ogarnąć ten słoneczny bałagan.

 

1. Wychodzisz na dłużej niż kwadrans? Nałóż krem lub kapelusz.

Słyszymy: "szkodliwe promienie słoneczne" - widzimy plażę i leżących na niej plackiem, w pełnym słońcu, ludzi w kostiumach kąpielowych. Niby wiemy, że w innych okolicznościach przyrody też możemy się opalić, a nawet poparzyć, ale zachowujemy się tak, jakby słońce przypiekało tylko na urlopie. Oczywiście kilka czy kilkanaście minut działania promieni słonecznych nie dokona spustoszenia w naszym organizmie. Wręcz przeciwnie - humor nam się poprawi i wyprodukujemy sporą porcję witaminy D. Ale już godzina na słońcu (bez ochrony) może się źle skończyć. Dlatego jeśli planujesz być na dworze dłużej niż kilkanaście minut, zabezpiecz się odpowiednio. Wysmaruj się kremem do opalania lub zakryj ubraniem i ukryj pod kapeluszem.

Sądzisz, że krem z wysokim filtrem wyklucza makijaż? Na szczęście nie. Są już dostępne specjalne, chroniące przed działaniem promieni słonecznych, kosmetyki koloryzujące i kremy, które nie pokłócą się z podkładem. Wprawdzie znalezienie tych drugich jest często bardzo trudne, ale - sprawdziliśmy - możliwe, więc się nie poddawaj. A kiedy już trafisz na ideał, kup od razu dodatkowe opakowanie na później. Zwłaszcza, jeśli  jeździsz na nartach albo lubisz jesienne czy wiosenne wędrówki po górach. Kiedy skończy się lato, kosmetyki chroniące przed słońcem dosłownie wyparują ze sklepów.

Uwaga! Dzieci chronimy przed słońcem zawsze. Nawet jeśli mają być na dworze tylko kilka minut.

Sprawdź, jak chronić niemowlę przed upałem.


2. Najpierw ubierz się, potem smaruj

Dermatolodzy coraz częściej namawiają, by chronić się przed słońcem przede wszystkim ubraniem. Także na plaży. To wygodne i skuteczne. Dla dzieci i do uprawiania sportu na świeżym powietrzu najlepiej kupić ubrania z wysokim filtrem UV - to właśnie odzież dziecięca i sportowa najczęściej mogą się nim pochwalić. Zwykłe ubrania dla dorosłych przepuszczają promienie w większym stopniu. Zwłaszcza te z cienkiej białej bawełny. One zapewniają mniej więcej taką ochronę, jak kosmetyk oznaczony "SPF 6", dlatego jeśli wybierasz się na plażę w słoneczny dzień spowita w białe przewiewne szaty, lepiej posmaruj ciało także pod ubraniem. Jeśli odzież jest sprana i wilgotna, ochrona jest jeszcze mniejsza. Jednak już czarne ubrania mają o wiele wyższy filtr. Poza tym obowiązkowe są kapelusze lub czapki. Dla dzieci, które już chodzą - koniecznie zakrywające kark. No i oczywiście okulary przeciwsłoneczne z filtrem. Także dla kilkulatków.


3. Uważaj na dzieci

Niemowlaki do 6. miesiąca życia nie powinny przebywać na słońcu. Ich skóra (zarówno naskórek jak i skóra właściwa) różni się budową od skóry dorosłego. Jest w niej m.in. mniej melaniny, której rolą jest zapewnić ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Gruczoły potowe też nie pracują wystarczająco dobrze, dlatego małe dzieci miewają problemy z termoregulacją, i częściej się przegrzewają. Starsze dzieci mogą już przebywać na słońcu, ale do 4. urodzin powinny być chronione ubrankami i kremami z filtrem UV. Uszkodzenia skóry spowodowane słońcem, do których doszło w dzieciństwie znacznie zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory skóry w wieku dorosłym.

Zobacz, jak rozwija się skóra dziecka i czym różni się od dorosłego w filmie o rozwoju dziecka w 9. miesiącu życia.

Czytaj też: Pierwsze wakacje z niemowlęciem


4. Opalanie zakazane

Nie tylko najmniejsze dzieci muszą unikać słońca, ale także osoby, które zażywają określone leki. Jest kilka preparatów, które całkowicie wykluczają kąpiele słoneczne i długa lista tych, które zwiększają wrażliwość na słońce. W przypadku tych drugich możesz rozważyć ukrycie się przed promieniami albo zwiększenie ochrony np. zastosowanie kremu SPF 50. W podjęciu decyzji pomoże ci uważna lektura ulotki lub/i rozmowa z lekarzem. Pamiętaj, że jest też cały szereg zabiegów kosmetycznych, po których trzeba zrezygnować z opalania i takie, które wymagają wcześniejszej słonecznej abstynencji. Warto się o to zapytać już planując wizytę u kosmetyczki czy dermatologa, bo po fakcie może się okazać, że cały urlop najlepiej byłoby spędzić w pokoju hotelowym. Pamiętaj, że nawet pod parasolem przeciwsłonecznym zrobionym z materiału z filtrem UV dosięgną cię promienie, bo odbijają się od piasku i wody.

Sprawdź na następnej stronie, jak wybrać odpowiedni krem do opalania.

Tematy: opalanie w ciąży, ochrona przed słońcem, kremy do opalania, ubranie na upał

Komentarze