Ile kosztuje ciąża

Ocena: 2.56/5 Głosów: 9
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Wizyty lekarskie, badania, dodatkowe leki - sprawdź, ile wydasz na prowadzenie ciąży.

Kwas foliowy, witaminy, żelazo to koszt około 70 zł na miesiąc.
Kwas foliowy, witaminy, żelazo to koszt około 70 zł na miesiąc.

Oczekiwanie na dziecko to specyficzny czas - przyszła mama kontroluje swoje zdrowie podczas wielu wizyt u lekarza, przechodzi specjalistyczne badania, inwestuje w kosmetyki dla ciężarnych i specjalną odzież.

Ginekolog prywatnie czy państwowo?

Wiele kobiet nie ufa lekarzom współpracującym z NFZ i wybiera prywatnych specjalistów. Prywatne gabinety posiadają zwykle lepsze wyposażenie, sprzęt wyższej klasy, dysponują dużą rozpiętością godzin przyjęć i - co ważne - brak tam kolejek. Jednak te wizyty kosztują. W zdrowej ciąży spotkasz się z lekarzem około 10 razy, czyli co cztery tygodnie do 32. tygodnia ciąży, później nieco częściej. Jeśli pojawiają się problemy ze zdrowiem dziecka lub twoim, wizyty staną się częstsze, a co za tym idzie - koszty wzrosną.

Jedna wizyta u ginekologa położnika kosztuje 70-200 zł, w zależności od posiadanego przez niego tytułu naukowego i miejscowości, w której przyjmuje. W dużych miastach ceny są zwykle wyższe.

Badania

Pierwsze koszty związane z ciążą ponosisz, kupując testy ciążowe, ewentualnie badając poziom beta hCG we krwi (1 test ciążowy - ok. 10 zł, badanie - ok. 15 zł). Kolejne badania wykonujesz co miesiąc lub częściej, jeżeli takie są zalecenia lekarskie.

W pierwszych tygodniach ciąży zrobisz podstawowe badania w laboratorium analitycznym: grupa krwi i czynnik Rh, przeciwciała anty Rh, morfologia, badanie moczu, WR, przeciwciała różyczki, cytomegalii, toksoplazmozy, HIV oraz pomiar ciśnienia i poziom cukru na czczo.

Podczas kolejnych wizyt lekarz zleca badanie moczu i morfologię krwi. Jeśli przeciwciała chorób zakaźnych wyszły ujemne, należy powtarzać badania co 2 miesiące. Dodatkowo kobiety po 35. roku życia wykonują test PAPPA i test potrójny hCG. W drugim trymestrze bada się także poziom cukru po wypiciu 50 ml lub 75 ml glukozy.

Za badania w laboratorium zapłacisz w zależności od ich liczby:

 • morfologia - 10 zł
 • mocz (badanie ogólne) - 8 zł
 • glukoza - 7 zł
 • cytologia i czystość pochwy - 50 zł
 • przeciwciała cytomegalii IgG - 30 zł
 • przeciwciała cytomegalii IgM - 40 zł
 • przeciwciała toksoplazmozy IgG i IgM - oba 30 zł
 • przeciwciała różyczki IgG - 35 zł
 • przeciwciała różyczki IgM - 55 zł
 • test potrójny i PAPPA - oba 250 zł

Inne badania

Podczas wizyt lekarskich będziesz przechodzić także badania USG. Czeka cię też comiesięczne ważenie, pomiar ciśnienia krwi, wysokości dna macicy, a w ostatnim trymestrze KTG oceniające tętno płodu i czynność skurczową macicy. Niektóre z nich wlicza się w koszty wizyty, inne wymagają dodatkowych wizyt i/lub płatności.

 • badanie USG "zwykłe" - 100-150 zł
 • badanie USG 3D, 4D - 200-300 zł
 • echo serca płodu - 250 zł
 • KTG - najczęściej wykonuje się je w gabinecie w trakcie wizyty lub na Izbie Przyjęć szpitala położniczego - bezpłatne,
 • ważenie, pomiar ciśnienia - bezpłatne, w czasie wizyty.

Leki i suplementy diety

Niekiedy ginekolog przepisuje zażywanie leków, np. na anemię, uśmierzających skurcze macicy, podtrzymujących ciążę, ewentualnie witaminowe suplementy diety. Kwas foliowy, witaminy, żelazo to koszt około 70 zł na miesiąc.

Kosmetyki

Firmy kosmetyczne zachęcają do kupowania specjalnych kremów przeciw rozstępom, peelingów (ok. 50-100 zł). Można jednak smarować ciało zwykłą oliwką dla niemowląt (8 zł za butelkę), a efekty będą podobne.

Odzież i buty

Wiele kobiet nie kupuje ubrań z typowo ciążowych kolekcji, korzystając z odzieży w większym rozmiarze. Możesz także kupić coś z promocji i wyprzedaży sezonowych lub skorzystać z zakupów w internecie. Przykładowe ceny: spodnie - 120 zł, sweter - 60 zł. Warto na pewno zainwestować w staniki o odpowiednim rozmiarze, dobrze podtrzymujące rosnący biust (od 50 zł do 170 zł) i bieliznę (ok. 120 zł). Czasem trzeba kupić dodatkową parę butów o rozmiar większych, kiedy stopy puchną - 100-300 zł.

Dodatkowe wydatki

Inwestycja w relaks i dobre samopoczucie również kosztuje. Aerobik, aqua aerobik, gimnastyka dla ciężarnych to koszt ok. 25 zł za jedne zajęcia. Za sesję jogi w małej grupie zapłacisz 40 zł.

Podsumowanie

Po zsumowaniu wszystkich wydatków otrzymasz niebagatelną kwotę kilku tysięcy złotych. Oczywiście, można dużą część tej sumy zaoszczędzić, korzystając z wizyt lekarskich i badań wykonywanych w ramach NFZ. Wtedy koszty ciąży maleją nawet do kilkuset złotych.

Tematy: ginekolog, badania w ciąży, witaminy w ciąży, USG w ciąży, wizyty kontrolne w ciąży, koszty ciąży, wizyty lekarskie w ciąży

Komentarze