Higiena intymna w ciąży – jak dbać o zdrowie intymne?

Ocena: 4.82/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Przestrzeganie zasad higieny intymnej w ciąży jest szczególnie istotne, zwłaszcza że w tym czasie może nasilać się problem obfitych upławów i nieprzyjemnego zapachu okolic krocza. Zwiększa się także ryzyko infekcji pochwy, co stwarza zagrożenie dla dziecka. Podstawą jest stosowanie odpowiednio dobranego płynu do higieny miejsc intymnych, wykazującego właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i kojące.

Fotolia

Dlaczego warto dbać o zdrowie intymne w ciąży?

 

Okolica krocza jest wyjątkowo podatna na zanieczyszczenia. Dodatkowo zwiększona potliwość i wydzielina z pochwy, w ciąży pojawiająca się dość obficie, potęgują uczucie dyskomfortu. Kobiety często skarżą się na przykry zapach okolic intymnych i ich podrażnienia. Jak dbać o higienę intymną w ciąży, by im zapobiec? Dlaczego właściwa higiena krocza w ciąży jest ważna?

  • Srom i pochwa są drogą, którą czynniki infekcyjne dostają się do macicy, mogąc powodować pęknięcie błon płodowych, poród przedwczesny i zakażenie dziecka.
  • Niewłaściwa higiena miejsc intymnych sprzyja nieprzyjemnym infekcjom intymnym, które trudno leczyć u ciężarnych, albowiem nie wszystkie leki są bezpieczne dla dziecka.
  • Bakterie obecne w pochwie mogą powodować zakażenie dziecka podczas porodu siłami natury.
  • Grzybica pochwy w ciąży powoduje swędzenie i pieczenie, może nawracać po wyleczeniu, a nawet bezobjawowa może przenieść się na dziecko, powodując u niego odparzenia i pleśniawki.

Warto pamiętać, że gojenie krocza po porodzie jest o wiele trudniejsze, jeśli jest ono zajęte infekcją.

 

Jak dbać o higienę intymną w ciąży?

 

Kobiety ciężarne powinny myć się 2 razy dziennie. W ciąży wzmaga się pocenie, a gruczoły łojowe, odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach skóry, pod wpływem hormonów ciążowych pracują bardzo intensywnie. Po użyciu blokera pod pachami, intensywniejsze pocenie zajmuje inne rejony ciała. W takiej sytuacji pozostaje dezodorant, chusteczki i woda.W miarę możliwości powinno się też brać prysznic zamiast kąpieli w wannie i używać letniej wody zamiast gorącej lub zimnej. 

Jakich zasad przestrzegać w higienie okolic intymnych? 

  • Mycie krocza w ciąży również poleca się 2 razy dziennie, przy użyciu specjalnego płynu do higieny intymnej. W czasie upałów z pochwy lub w przypadku wystąpienia objawów infekcji intymnej można podmywać się nawet 3 razy w ciągu dnia. Czemu nie częściej? Dokładne mycie po każdej wizycie w toalecie może powodować wysuszanie delikatnej skóry sromu, usuwanie dobrych bakterii i – przeciwnie do oczekiwań przyszłej mamy – sprzyjać zakażeniom.
  • Zalecane jest natomiast regularne opłukiwanie krocza przy użyciu czystej letniej wody lub naparu z ziół (kory dębu, rumianku lub szałwii). Poza domem sprawdzą się wilgotne chusteczki przeznaczone dla kobiet w ciąży.
  • Za każdym razem, czy to podczas mycia czy wycierania, przyszła mama powinna starać się zachować kierunek od przodu do tyłu, by bakterii i grzybów z okolicy odbytu nie przesuwać w kierunku pochwy.
  • Należy pamiętać, że pudry i dezodoranty do okolic intymnych, stosowane w celu usunięcia nieprzyjemnego zapachu, powodują podrażnienia i mogą sprzyjać infekcjom pochwy.

 

Obfita wydzielina z pochwy w ciąży – robić? 

 

Intensywne upławy w ciąży bywają problematyczne, jednak w żadnym wypadku nie poleca się ciężarnym używania tamponów. Razem z nimi do pochwy dostają się bakterie i grzyby, a dodatkowo sam tampon podrażnia błony śluzowe. Za to dozwolone jest noszenie wkładek, najlepiej dedykowanych dla ciężarnych, bezzapachowych – pod warunkiem, że będą zmieniane przy okazji każdej wizyty w toalecie. Ponadto podstawą jest noszenie bawełnianej przewiewnej bielizny i lekkich ubrań z naturalnych włókien, by w miarę możliwości wietrzyć okolicę sromu.

Wiele ciężarnych zastanawia się, czy wydzielinę z dróg rodnych powinno się usuwać podczas mycia. Wszelkie ingerencje w środowisko pochwy (zarówno manualne usuwanie wydzieliny, jak i irygacje pochwy) nie są najlepszym pomysłem, chyba że lekarz zaleci inaczej. Wydzielina, która się w niej znajduje ma działanie ochronne przeciw zakażeniom. Wypływając działa jakby sama oczyszczała pochwę. 

  

Jak wybrać dobry żel do higieny intymnej dla ciężarnej?

 

Używanie zwykłego mydła lub żelu pod prysznic jest stanowczo przeciwwskazane dla każdej kobiety. Szeroko dostępne specyfiki do higieny intymnej są delikatniejsze dla wrażliwej skóry krocza i mają odpowiednią kwasowość, co zapobiega infekcjom.

Kobiety które zaszły w ciążę nie muszą zmieniać swojego sprawdzonego żelu do higieny intymnej, ponieważ każdy nowy kosmetyk może powodować reakcję uczuleniową. Jeżeli jednak w przebiegu ciąży pojawiają się podrażnienia czy zakażenia, warto zmienić płyn na specjalny, którego składniki mają działanie lecznicze. Z punktu widzenia dermatologii powinien być to środek hipoalergiczny, czyli nie zawierający składników alergizujących ani drażniących.

Płyny takie są bezzapachowe, bez konserwantów (parabenów), bez środków poprawiających pienienie (tzw. SLS) czy kolor. Dodatkowo powinny mieć one kwaśne pH, a jeszcze lepiej kiedy zawierają składniki prebiotyczne i kwas mlekowy. Do części płynów do higieny intymnej dodaje się składniki łagodzące (alantoina), nawilżające (pantenol), ułatwiające gojenie skóry i ekstrakty ziołowe (np. z pięciornika, żyworódki, nagietka). 

Tematy: higiena intymna w ciązy, płyn do higieny intymnej w ciąży, upławy w ciąży, nieprzyjemny zapach z pochwy, grzybica pochwy

Komentarze