Depilacja w ciąży – pastą cukrową, woskiem, laserem czy depilatorem?

Ocena: 4.55/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Depilacja w ciąży stanowi nie tylko aspekt estetyczny, ale przede wszystkim zapewnia wygodę i poczucie komfortu podczas porodu. Warto jednak pamiętać, że kobiety ciężarne nie mogą stosować wszystkich metod usuwania zbędnego owłosienia – należy tu wymienić metodę laserową czy z wykorzystaniem ultradźwięków (ryzyko przedwczesnego porodu czy uszkodzenia płodu). Najlepszym sposobem depilacji przed porodem będzie użycie pasty cukrowej.

Fotolia

Depilacja przed porodem – jakich metod unikać?

 

Depilacja w ciąży stanowi bardzo duży problemem dla wielu kobiet. Odpowiednio wykonana gwarantuje uczucie gładkiej skóry i poprawia samopoczucie przyszłej mamy.

Ze względu na zwiększoną wrażliwość na ból oraz na możliwość przenikania składników aktywnych w preparatach depilacyjnych, nie wszystkie metody są wskazane dla ciężarnych, należą do nich te opisane poniżej.

  • Depilacja kremowa w ciąży – substancje zawarte w kremie rozpuszczają keratynową strukturę włosa. Mimo że działają powierzchniowo, to mogą powodować bardzo silne podrażnienia skóry oraz reakcje alergiczne. W składzie preparatów znajdują się m.in.: oleje mineralne, alkohol stearynowy, palmitynian izopropylu oraz wodorotlenek wapnia lub sodu. Te ostatni składniki powodują wysokie nadają środkom tego typu zasadowe pH preparatu, które niekorzystnie wpływa na skórę.
  • Depilacja laserowa w ciąży – stanowi bezwzględne przeciwwskazanie dla ciężarnych i kobiet karmiących piersią. Podczas zabiegu wiązki światła lasera wnikają w głąb włosa, doprowadzając do jego trwałego usunięcia. Należy mieć na uwadze, że światło lasera może powodować zaburzenia w rozwoju płodu, jak również ból i stres towarzyszący depilacji tego typu.
  • Depilacja ultradźwiękowa w ciąży – u kobiet ciężarnych nie wolno jej wykonywać. Podczas zabiegu wykonuje się depilację woskiem. Następnie, za pomocą ultradźwięków, wprowadza się do skóry enzymy powodujące uszkodzenie włosków. Oprócz ryzyka trwałego uszkodzenia płodu fale ultradźwiękowe powodują skurcz, czego efektem może być przedwczesny poród lub poronienie.
  • Depilacja woskiem oraz depilatorem w ciąży – stanowi względne przeciwwskazanie dla kobiet spodziewających się dziecka. Chociaż metodyka tych zabiegów jest różna, to obie wywołują dość duży ból i podrażnienie skóry. Można je przeprowadzać, gdy ciężarna ma wysoki próg bólu, a skóra jest przyzwyczajona do tej metody depilacji. Kolejną wadą jest możliwość powstawania zjawiska wrastania włosów w skórę, co może wywołać miejscowy stan zapalny.

Jak każdy zabieg depilacja przed porodem ma swoje przeciwwskazania, są to m.in.: świeża opalenizna, rany czy wypryski z miejscu depilowanym, ciąża zagrożona, złe samopoczucie oraz liczne znamiona i brodawki. 

 

Pasta cukrowa – najlepsza metoda depilacji w ciąży?

 

Najważniejszym aspektem wyboru depilacji w ciąży jest nieinwazyjność i obecność w preparatach składników aktywnych, które są bezpieczne dla rozwoju dziecka. Do takich metod należy depilacja pastą cukrową. Jest to specjalnie przygotowana masa składająca się wyłącznie z naturalnych składników. W jej recepturze można znaleźć m.in.: wodę, cukier i sok z cytryny. Ze względu na brak substancji konserwujących i zapachowych oraz barwników nadaje się do depilacji skóry wrażliwej, alergicznej czy łuszczycowej. Wysokie stężenie cukru uniemożliwia rozwój bakterii, a dodatek soku z cytryny działa antyseptycznie. Ze względu na liczne zalety pasty cukrowej jest ona polecana dla kobiet w ciąży.

Depilacja przed porodem daje poczucie pewności siebie przy częstych badaniach lekarskich, pozwala usunąć włoski bez podrażnień unikając przy tym wrastania włosów. Ponadto depilacja pastą cukrową z racji braku chemicznych składników nie wywołuje uczuleń i stanów zapalnych.

Zaletą pasty cukrowej do depilacji jest to, że nie przykleja się ona do skóry, nie powoduje podrażnień i (co ważne) – jest mniej bolesna.

Depilację pastą cukrową wykonuje się zgodnie z kierunkiem wzrostu owłosienia, dlatego też można ją stosować nawet w przypadku krótszych włosków. Podczas zabiegu pasta przyjmuje temperaturę ciała, dlatego też jej nie parzy. Ze względu na mały ból, jaki wiąże się z tym zabiegiem i naturalne składniki pasty, możliwe staje się wykonanie zabiegu okołoporodowej depilacji okolic intymnych w ciąży.

W przeciwieństwie do metody woskowej, przeciwwskazaniem nie są tu rozszerzone naczynka na twarzy czy wenektazje na nogach.

 

Depilacja przed porodem – krok po kroku

 

Wykonanie depilacji przed urodzeniem dziecka powinno wiązać się z przygotowaniem skóry do zabiegu. Ważne, aby kobieta korzystająca z profesjonalnych usług w gabinetach kosmetycznych unikała ryzyka prowadzącego do podrażnień w okolicach zabiegowych.

Skórę przed depilacją w ciąży należy nawilżać, a czasami natłuszczać. Dodatkowo zmniejszy to ryzyko podrażnień w momencie samego zabiegu. Jeżeli odstający brzuch na to pozwoli, to na dzień przed zabiegiem można wykonać delikatny peeling składający się z naturalnych składników (drobnoziarnisty cukier z dodatkiem soku z cytryny i oliwy z oliwek). Usunięcie martwego naskórka pozwoli dokładniej wykonać zabieg oraz zapobiegnie wrastaniu włosów.

Bezpośrednio przed zabiegiem osoba wykonująca depilację odtłuszcza skórę, co pozwala na lepszą przyczepność czynnika depilującego. Zazwyczaj takie preparaty zawierają również składniki o właściwościach dezynfekujących oraz zmniejszających ból, np. lawendę czy trawę cytrynową.

Skóra po depilacji może być lekko czerwona i rozgrzana, co jest naturalnym zjawiskiem. Zastosowanie dodatkowego preparatu na bazie mięty da efekt ukojenia i przyjemnego uczucia chłodu. Na podrażnioną skórę po zabiegu depilacji przed porodem można stosować preparaty na bazie wyciągu z: orzecha laskowego, ruszczyka, aloesu, alantoiny oraz ekstraktu ryżowego. Warto pamiętać również o szukaniu takich kremów po depilacji w ciąży, które mają naturalne właściwości przeciwzapalne (rumianek, nagietek).

Ważne, aby zawsze po depilacji w ciąży stosować krem z wysokim filtrem. Nie uwzględnienie tego produktu po zabiegu może powodować powstawanie posłonecznych przebarwień na skórze.

Tematy: depilacja w ciąży, depilacja przed porodem, depilacja leserowa w ciąży, depilacja pastą cukrową w ciąży, depilacja woskiem w ciąży

Komentarze