Czym różni się druga ciąża od pierwszej

Jesteś w drugiej ciąży i zastanawiasz się, czy będzie się ona różnić się od poprzednich dziewięciu miesięcy. Sprawdź, jakich różnic między ciążami możesz się spodziewać!

Każda kolejna ciąża przychodzi w innej sytuacji życiowej i to przede wszystkim odróżnia ją od tej pierwszej. Jesteś starsza, bardziej doświadczona, spokojniejsza, nie masz tylu wątpliwości i nie zadajesz sobie pytań z serii "Czy nadaję się na mamę?". Jednak niektóre rzeczy mogą cię jeszcze zaskoczyć.

Mniej odpoczynku

W zależności od wieku starszego dziecka dysponujesz większą lub mniejszą ilością czasu dla siebie. Jeśli starszak chodzi do przedszkola czy szkoły, chwile, gdy jesteś sama w domu, możesz wykorzystać na odpoczynek, sen. Natomiast w sytuacji, kiedy starsze dziecko spędza dzień z tobą, czas przeznaczony na odpoczynek niekiedy bardzo się kurczy. Roczne czy dwuletnie dziecko to nadal mały człowiek wymagający stałej opieki i zaangażowania z twojej strony. Dlatego podczas drzemki dziecka ty także się połóż i zregeneruj siły. Do wspólnego czytania książeczek lub oglądania bajek połóż się wygodnie. A jeżeli mimo tych prostych środków zaradczych nadal odczuwasz duże zmęczenie, pomyśl o pomocy - babcia, ciocia, sąsiadka, koleżanka lub zatrudniona na godziny opiekunka mogą cię nieco odciążyć w momentach kryzysowych.

Sprawdź również: Kiedy jest najlepsza pora na drugie dziecko?

Mniej czasu

Oczekiwaniu na przyjście na świat drugiego dziecka towarzyszy opieka nad jego starszym rodzeństwem. Już nie masz czasu wertować książek w poszukiwaniu informacji na temat rozwijającego się w tobie życia. Starszak absorbuje cię stale do tego stopnia, że musisz się czasem zastanowić, w którym tygodniu ciąży jesteś. To normalne, nie czuj się z tego powodu winna, nie myśl, że zaniedbujesz w ten sposób dziecko, które nosisz. Jeśli jesteś zdrowa, niezestresowana, dobrze się odżywiasz i akceptujesz tę kolejną ciążę, zapewniasz w ten sposób maluszkowi wszystko, czego potrzebuje. Pamiętaj, że starszak wymaga od ciebie obecności i zaangażowania w zabawy z nim, potrzebuje tego dla prawidłowego rozwoju i zaspokojenia poczucia bezpieczeństwa.

Więcej wiedzy i pewności

Doświadczenia i przeżycia z pierwszej ciąży wracają. Mając je świeżo w pamięci, odczuwasz większy komfort wynikający z wiedzy o kolejnych etapach ciąży. Już wiesz, co powinnaś jeść, a czego unikać, czy możesz w ciąży malować paznokcie i farbować włosy i jak dbać o swoje ciało, by dobrze służyło przez dziewięć miesięcy.

Inne ciało

Wiele kobiet spodziewających się drugiego dziecka twierdzi, że ich ciało zmienia się inaczej niż podczas pierwszej ciąży. Mdłości i nudności w pierwszej ciąży nie oznaczają, że w drugiej będziesz także czuła się fatalnie. Podobnie jest z cukrzycą ciężarnych, bólem kręgosłupa czy innymi schorzeniami - nie muszą się powtórzyć, choć ryzyko wystąpienia komplikacji z pierwszej ciąży istnieje również i teraz. Mimo to nie nastawiaj się, że historia się powtórzy. Ciało matki za każdym razem inaczej reaguje na poczęcie dziecka, podobnie wygląda sprawa kolejnych porodów. Powszechnie mówi się, że każda ciąża jest inna i każdy poród jest inny - jeśli wcześniej urodziłaś poprzez cesarskie cięcie, to nie ma pewności, że kolejny poród nie może odbyć się siłami natury.

Macierzyńskie wątpliwości

Urodziłaś pierwsze dziecko i zrozumiałaś, że umiesz być mamą, sprawować opiekę nad swoim dzieckiem i wychowywać je. Nie zadajesz już sobie pytań w rodzaju: "czy nadaję się na matkę?", ponieważ już nią jesteś. Teraz jednak pojawić się może niepokój dotyczący kochania drugiego dziecka lub kochania dwójki dzieci jednocześnie. Być może zadajesz sobie pytanie: "czy wystarczy mi miłości dla dwojga? Czy znajdę odpowiednią ilość czasu i sił, by kochać/opiekować się/wychowywać dwoje dzieci?". Nie jesteś sama ze swoimi wątpliwościami, niemal wszystkie kobiety będące w ciąży kolejny raz zadają sobie te pytania. Spokojnie, wystarczy ci miłości dla dzieci, kobiece serce jest pojemne. A spędzanie czasu z każdym dzieckiem to kwestia wprawy i wprowadzenia pewnych zmian w funkcjonowaniu rodziny, z upływem dni i tygodni wypracujecie własne schematy działania, by zarówno dzieci, jak i dorośli czuli się szczęśliwi.

Czytaj również: Soczewki kontaktowe dla dzieci

Kiedy najlepiej zdecydować się na drugie dziecko? Radzi psycholog:

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Jak przebiega cesarskie cięcie? Czy istnieje "cesarka na życzenie"?

 

Cesarka na życzenie

 

Wstydliwe dolegliwości w ciąży

 

Położenie bliźniąt przed porodem

 

Pytania o opryszczkę w ciąży

 

Łożysko przodujące – przyczyny, objawy, leczenie

 

Jak rodziły nasze mamy i babcie

 

8. miesiąc ciąży – które tygodnie, objawy, rozwój dziecka, badania, jak zmienia się ciało