Jestem w ciąży! I co dalej?

Ocena: 3.25/5 Głosów: 4
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Rozpiska na 9 miesięcy – co cię czeka i o czym warto pamiętać.

Najprzyjemniejszy okres w ciąży to drugi trymestr. Fot. Shutterstock
Najprzyjemniejszy okres w ciąży to drugi trymestr.

Masz pozytywny wynik testu ciążowego? Może nawet już byłaś u ginekologa, a badania krwi, potwierdziły, że za kilka miesięcy zostaniesz mamą? Dobrze. Jesteśmy więc na starcie twojej ciąży. Zebraliśmy dla ciebie najważniejsze informacje dotyczące najbliższych 9 miesięcy. Dzięki nim zyskasz spokój i poczucie, że wszystko masz pod kontrolą.

Wizyty u lekarza

Wybór ginekologa prowadzącego ciążę jest niezwykle istotny. Z tym lekarzem będziesz widywała się co miesiąc podczas wizyt kontrolnych, a w ostatnich kilku tygodniach przed porodem nawet co 2 tygodnie, jak również zawsze wtedy, gdy będziesz odczuwać niepokojące dolegliwości. Jeśli potwierdzenie ciąży masz od lekarza, do którego trafiłaś przypadkiem (bo zależało ci tylko na tym, żeby dowiedzieć się "czy TO naprawdę się stało"?), teraz spokojnie zastanów się, czy dalej chcesz do niego chodzić. Jeśli zrobił na tobie dobre wrażenie (twoja subiektywna opinia ma tutaj naprawdę duże znaczenie), to na wszelki wypadek możesz jeszcze poszukać na jego temat jakichś opinii. Jeśli jednak nie jesteś do niego przekonana, poszukaj innego. To może być ginekolog-położnik, który pracuje w szpitalu, w którym zamierzasz rodzić. Albo lekarz, którego poleciła ci koleżanka - już doświadczona mama. Ważne, byś była przekonana, że to dobry wybór.

Warto wiedzieć, że w okresie ciąży wizyty u ginekologa w przychodni, która ma podpisaną umowę z NFZ, są bezpłatne, niezależnie od tego, czy jesteś ubezpieczona, czy też nie. W ramach tej bezpłatnej opieki lekarskiej przysługują ci również badania laboratoryjne krwi i moczu (co miesiąc plus między 24. a 28. tygodniem ciąży test obciążenia glukozą), jak również badania USG określające stan płodu i rozwój ciąży.

Lista niebezpiecznych objawów, które wymagają wizyty u ginekologa.

W każdym trymestrze czeka cię przynajmniej jedno badanie USG. Jeśli chcesz mieć pamiątkę w postaci realistycznego zdjęcia oraz filmu, warto umówić się na USG 3D lub 4D (otrzymasz nie tylko zdjęcia, ale też film). Najlepszy moment to połowa ciąży - wtedy najlepiej przyjrzysz się swemu dziecku, bo będzie na tyle małe, że da się je zobaczyć w całości i na tyle duże, by mieć już charakterystyczne rysy niemowlaka. W nowoczesny sprzęt do USG 3D i 4D raczej zaopatrzone są prywatne gabinety lekarskie. Za takie badanie zapłacisz około 200-300 zł.

Posłuchaj, co o badaniach USG w ciąży mówi ginekolog


Kalendarz badań w ciąży tydzień po tygodniu

Charaketrystyczne objawy i dolegliwości ciąży

W pierwszych trzech miesiącach twoja ciąża będzie dla otoczenia prawie niewidoczna (twoja figura zmieni się w minimalnym stopniu), ale ty doskonale ją zobaczysz, czy raczej poczujesz. To właśnie w tym bowiem okresie najbardziej dokuczają nudności, wymioty, pojawia się brak apetytu lub wielki głód. Kobiety skarżą się też na obrzmienie piersi i zmienne nastroje - są bardziej wrażliwe, częściej płaczą i łatwiej się denerwują. Te dolegliwości potrafią zakłócić normalny porządek dnia. Może ci być trudniej dotrzeć na czas do pracy, czy zebrać się wieczorem, by gdzieś wyjść. Niekiedy już na tym etapie ciąży warto powiedzieć o niej pracodawcy. Jeśli masz umowę o pracę na czas nieokreślony, nie grozi ci zwolnienie z pracy przez cały okres ciąży oraz urlopu macierzyńskiego. A gdy masz umowę na czas określony lub próbny dłuższy niż miesiąc, zostanie ona przedłużona do dnia porodu.

Sprawdź, ile czasu będziesz mogła zostać po porodzie z dzieckiem

Na początku drugiego trymestru ciąży, możesz już mieć zaokrąglony brzuszek. Miną też typowe dla pierwszych tygodni dolegliwości i będziesz mieć więcej energii i lepsze samopoczucie. Możesz na ten czas zaplanować niewielki remont mieszkania, jeśli uważasz, że trzeba go zrobić przed narodzinami dziecka. Warto też rozejrzeć się za wyprawką, bo na finiszu ciąży znów mogą pojawić się nieprzyjemne dolegliwości. Ostatni trymestr często przynosi ze sobą ciągłe zmęczenie, z jednej strony większą senność, z drugiej - problemy ze snem (duży brzuch może trochę przeszkadzać). Mogą też pojawić się dolegliwości żołądkowe tj. zaparcia i zgaga.

Czytaj dalej na drugiej stronie: Jestem w ciąży! I co dalej?

Tematy: ciąża, przebieg ciąży, badania w ciąży, wybór położnej, szkoła rodzenia, wybór szpitala

Komentarze