Cellulit w ciąży – jak się go pozbyć?

Ocena: 1.82/5 Głosów: 4
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Cellulit w ciąży to powszechny problem. Pomarańczowa skórka na pośladkach, udach czy biodrach pojawia się głównie na skutek zmian hormonalnych. Jak pozbyć się cellulitu w ciąży? Jakie są sposoby bezpieczne dla dziecka i matki? Jak wybierać kremy i czy zabiegi antycellulitowe są bezpieczne dla ciężarnych?

Fotolia

Przyczyny cellulitu w ciąży – skąd się bierze cellulit na udach? 

 

Problem z cellulitem w ciąży jest dość powszechny. Może pojawić się także u tych kobiet, u których przed ciążą w ogóle nie występował. Dzieje się tak głównie za sprawą hormonów, a ściślej estrogenów, których stężenie w czasie ciąży wzrasta.

Estrogeny zwiększają przepuszczalność naczyń krwionośnych i limfatycznych, co sprawia, iż część ich zawartości wydostaje się na zewnątrz i odkłada w przestrzeniach międzykomórkowych tkanki podskórnej, w wyniku czego tworzą się obrzęki, uciskające sąsiednie tkanki.

Ucisk zaburza przepływ krwi i tym samym upośledza transport tlenu do komórek tłuszczowych oraz odprowadzanie z nich zbędnych produktów przemian metabolicznych. Konsekwencją tego jest gromadzenie się nadmiernej ilości lipidów w komórkach tłuszczowych oraz uszkadzanie włókien kolagenowych, co uwidacznia się na powierzchni skóry w postaci nieestetycznych grudek i nierówności, przypominających wyglądem skórkę pomarańczy. Stąd też cellulit potocznie nazywany jest właśnie pomarańczową skórką.

Najczęściej mamy do czynienia z cellulitem na udach, biodrach oraz cellulitem na pośladkach.

 

Sposoby na cellulit w ciąży – jak się pozbyć cellulitu?

 

Ciąża to okres, w którym kobieta musi przede wszystkim zadbać o zdrowie własne oraz swojego nienarodzonego dziecka i zapewnić mu optymalne warunki do prawidłowego rozwoju, co wiąże się także z rezygnacją z wielu zabiegów kosmetycznych czy kosmetyków, zawierających w swoim składzie substancje potencjalnie niebezpieczne. 

Nie oznacza to jednak, iż w tym szczególnym okresie swojego życia ciężarna powinna w ogóle przestać o siebie dbać, a jedynie zwracać większą uwagę na bezpieczeństwo stosowanych preparatów kosmetycznych czy wykonywanych zabiegów, w tym tych, które wspomogą walkę z cellulitem.

Oprócz zabiegów i kosmetyków na cellulit w ciąży, o ile nie ma ku temu przeciwwskazań lekarza, pomocne okazują się także domowe sposoby, do których w szczególności należą: ćwiczenia fizyczne, masaż oraz odpowiednia dieta.

  

Dieta na cellulit – co jeść w ciąży?

 

Aby zapobiec wystąpieniu bądź rozwojowi cellulitu w czasie ciąży, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na prawidłowy przyrost masy ciała, który przez cały okres trwania ciąży powinien średnio wynosić 11–13 kg. W tym celu na pewno nie należy ograniczać racji żywieniowych ani też stosować żadnych diet odchudzających, a wystarczy jedynie odżywiać się zdrowo i racjonalnie.

Co zatem jeść w ciąży aby nie nabawić się cellulitu na udach i innych partiach ciała, a przy tym dostarczyć organizmowi oraz rozwijającemu się dziecku wszystkich składników odżywczych?

Przede wszystkim należy postawić na produkty pełnoziarniste, tj.: makarony, kasze, ryże i pieczywo z mąki pochodzącej z pełnego przemiału, które są bogatym źródłem błonnika oraz białka, witamin i składników mineralnych.

Poza tym w diecie ciężarnej nie powinno zabraknąć mięsa, szczególnie wołowego, cielęcego czy drobiowego, które jest doskonałym źródłem łatwo przyswajalnego żelaza. Mięso najlepiej podawać w formie ugotowanej lub upieczonej w folii, gdyż smażone zawiera dużo więcej kalorii i jest ciężkostrawne. Dieta antycellulitowa w ciąży powinna także uwzględniać ryby i nabiał, a także świeże owoce i warzywa.

Dużą rolę w walce z cellulitem odgrywa także spożywanie odpowiedniej ilości płynów, a zwłaszcza niegazowanej wody mineralnej, która doskonale nawilża skórę, nawadnia organizm oraz wypłukuje zbędne produkty przemian metabolicznych, a przy tym nie dostarcza pustych kalorii, prostych węglowodanów i nie wywołuje przesunięć elektrolitowych tak jak słodzone soki czy napoje gazowane.

To czego natomiast należy unikać w diecie to przede wszystkim słodycze, produkty typu instant oraz mocno przetworzone, które zawierają duże ilości soli, cukrów, konserwantów, barwników i sztucznych aromatów, predysponujących nie tylko do powstania cellulitu, ale najzwyczajniej szkodzących zdrowiu mamy i dziecka.

 

Ćwiczenia na cellulit – jak ćwiczyć w czasie ciąży?

 

Na cellulit w ciąży, o ile nie ma ku temu przeciwwskazań, doskonale pomogą systematyczne ćwiczenia fizyczne, oczywiście odpowiednio dostosowane do okresu ciąży. Najwłaściwszą formą ruchu będą:

  • spacery na świeżym powietrzu,
  • pływanie,
  • gimnastyka ogólnorozwojowa, wzmacniająca mięśnie strukturalne, ruchomość stawów i elastyczność mięśni, tj. joga, aqua aerobik czy pilates.

Ważne jest to, aby jakakolwiek podjęta aktywność fizyczna była wykonywana w miarę możliwości regularnie, a najlepiej codziennie, przez minimum 15 minut.

  

Kosmetyki i zabiegi na cellulit dla ciężarnej 

 

Ze względów bezpieczeństwa w okresie ciąży większość zabiegów i kosmetyków na cellulit nie jest wskazana.

Powinno unikać się przede wszystkim kosmetyków zawierających w składzie kofeinę czy retinol, preparatów silnie peelingujących oraz rozgrzewających, a także zabiegów drenujących, detoksykujących, wyszczuplających i tych z użyciem prądów.

Wybierając kremy antycellulitowe w ciąży, należy przede wszystkim wybierać linie dedykowane kobietom ciężarnym, które są poddawane testom dermatologicznym i aplikacyjnym, są hypoalergiczne, bezzapachowe , odpowiednio recepturowane i pozbawione składników potencjalnie zagrażających zdrowiu przyszłej mamy i dziecka.

Jeżeli zaś chodzi o zabiegi na cellulit w ciąży, które dodatkowo można wykonać samodzielnie w domu to najwłaściwsze będą tu:

  • delikatny masaż szorstką rękawicą,
  • traktowanie skóry naprzemiennie strumieniem zimnego i ciepłego prysznica,
  • delikatne zabiegi peelingujące z użyciem soli morskiej czy cukru brązowego, wymieszanego z oliwą z oliwek,

Pomocny będzie także masaż na cellulit, wykonywany najlepiej podczas aplikacji kosmetyków ujędrniających, techniką ugniatania skóry. 

Tematy: cellulit w ciazy, jak pozbyć się cellulitu, sposoby na cellulit, krem na cellulit w ciąży, cellulit na pośladkach w ciąży, cellulit na udach w ciąży, zabiegi na cellulit

Komentarze