Cellulit w ciąży – czy i jak się go pozbyć?

Cellulit w ciąży to powszechny problem. Pomarańczowa skórka na pośladkach, udach czy biodrach pojawia się głównie na skutek zmian hormonalnych. Jak pozbyć się cellulitu w ciąży? Jakie są sposoby bezpieczne dla dziecka i matki? Jak wybierać kremy i czy zabiegi antycellulitowe są bezpieczne dla ciężarnych?

Przyczyny cellulitu w ciąży – skąd się bierze cellulit na udach?

Problem z cellulitem w ciąży jest dość powszechny. Może pojawić się także u tych kobiet, u których przed ciążą w ogóle nie występował. Dzieje się tak głównie za sprawą hormonów, a ściślej estrogenów, których stężenie w czasie ciąży wzrasta.

Estrogeny zwiększają przepuszczalność naczyń krwionośnych i limfatycznych, co sprawia, iż część ich zawartości wydostaje się na zewnątrz i odkłada w przestrzeniach międzykomórkowych tkanki podskórnej, w wyniku czego tworzą się obrzęki, uciskające sąsiednie tkanki.

Ucisk zaburza przepływ krwi i tym samym upośledza transport tlenu do komórek tłuszczowych oraz odprowadzanie z nich zbędnych produktów przemian metabolicznych. Konsekwencją tego jest gromadzenie się nadmiernej ilości lipidów w komórkach tłuszczowych oraz uszkadzanie włókien kolagenowych, co uwidacznia się na powierzchni skóry w postaci nieestetycznych grudek i nierówności, przypominających wyglądem skórkę pomarańczy. Stąd też cellulit potocznie nazywany jest właśnie pomarańczową skórką.

Najczęściej mamy do czynienia z cellulitem na udach, biodrach oraz z cellulitem na pośladkach.

Przeczytaj również: Jak dbać o zęby w ciąży?

Sposoby na cellulit w ciąży – jak się pozbyć cellulitu?

Ciąża to okres, w którym kobieta musi przede wszystkim zadbać o zdrowie własne oraz swojego nienarodzonego dziecka i zapewnić mu optymalne warunki do prawidłowego rozwoju, co wiąże się także z rezygnacją z wielu zabiegów kosmetycznych czy kosmetyków, zawierających w swoim składzie substancje potencjalnie niebezpieczne.

Nie oznacza to jednak, iż w tym szczególnym okresie swojego życia ciężarna powinna w ogóle przestać o siebie dbać, a jedynie zwracać większą uwagę na bezpieczeństwo stosowanych preparatów kosmetycznych czy wykonywanych zabiegów, w tym tych, które wspomogą walkę z cellulitem.

Oprócz zabiegów i kosmetyków na cellulit w ciąży, o ile nie ma ku temu przeciwwskazań lekarza, pomocne okazują się także domowe sposoby, do których w szczególności należą: ćwiczenia fizyczne, masaż oraz odpowiednia dieta.

Przeczytaj też: Domowe sposoby na cellulit

Dieta na cellulit – co jeść w ciąży?

Aby zapobiec wystąpieniu bądź rozwojowi cellulitu w czasie ciąży, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na prawidłowy przyrost masy ciała, który przez cały okres trwania ciąży powinien średnio wynosić 11–13 kg. W tym celu na pewno nie należy ograniczać racji żywieniowych ani też stosować żadnych diet odchudzających, a wystarczy jedynie odżywiać się zdrowo i racjonalnie.

Co zatem jeść w ciąży, aby nie nabawić się cellulitu na udach i innych partiach ciała, a przy tym dostarczyć organizmowi oraz rozwijającemu się dziecku wszystkich składników odżywczych?

Przede wszystkim należy postawić na produkty pełnoziarniste, tj.: makarony, kasze, ryże i pieczywo z mąki pochodzącej z pełnego przemiału, które są bogatym źródłem błonnika oraz białka, witamin i składników mineralnych.

Poza tym w diecie ciężarnej nie powinno zabraknąć mięsa, szczególnie wołowego, cielęcego czy drobiowego, które jest doskonałym źródłem łatwo przyswajalnego żelaza. Mięso najlepiej podawać w formie ugotowanej lub upieczonej w folii, gdyż smażone zawiera dużo więcej kalorii i jest ciężkostrawne. Dieta antycellulitowa w ciąży powinna także uwzględniać ryby i nabiał, a także świeże owoce i warzywa.

Dużą rolę w walce z cellulitem odgrywa także spożywanie odpowiedniej ilości płynów, a zwłaszcza niegazowanej wody mineralnej, która doskonale nawilża skórę, nawadnia organizm oraz wypłukuje zbędne produkty przemian metabolicznych, a przy tym nie dostarcza pustych kalorii, prostych węglowodanów i nie wywołuje przesunięć elektrolitowych tak, jak słodzone soki czy napoje gazowane.

To czego natomiast należy unikać w diecie, to przede wszystkim słodycze, produkty typu instant oraz mocno przetworzone, które zawierają duże ilości soli, cukrów, konserwantów, barwników i sztucznych aromatów, predysponujących nie tylko do powstania cellulitu, ale najzwyczajniej szkodzących zdrowiu mamy i dziecka.

Czytaj również: Ból ucha w ciąży – przyczyny, leczenie i domowe sposoby na bolące ucho

Ćwiczenia na cellulit – jak ćwiczyć w czasie ciąży?

Na cellulit w ciąży, o ile nie ma ku temu przeciwwskazań, doskonale pomogą systematyczne ćwiczenia fizyczne, oczywiście odpowiednio dostosowane do okresu ciąży. Najwłaściwszą formą ruchu będą:

  • spacery na świeżym powietrzu,
  • pływanie,
  • gimnastyka ogólnorozwojowa, wzmacniająca mięśnie strukturalne, ruchomość stawów i elastyczność mięśni, tj. joga, aqua aerobik czy pilates.

Ważne jest to, aby jakakolwiek podjęta aktywność fizyczna była wykonywana w miarę możliwości regularnie, a najlepiej codziennie, przez minimum 15 minut.

Kosmetyki i zabiegi na cellulit dla ciężarnej

Ze względów bezpieczeństwa w okresie ciąży większość zabiegów i kosmetyków na cellulit nie jest wskazana.

Powinno unikać się przede wszystkim kosmetyków zawierających w składzie kofeinę czy retinol, preparatów silnie peelingujących oraz rozgrzewających, a także zabiegów drenujących, detoksykujących, wyszczuplających i tych z użyciem prądów.

Wybierając kremy antycellulitowe w ciąży, należy przede wszystkim wybierać linie dedykowane kobietom ciężarnym, które są poddawane testom dermatologicznym i aplikacyjnym, są hypoalergiczne, bezzapachowe, odpowiednio recepturowane i pozbawione składników potencjalnie zagrażających zdrowiu przyszłej mamy i dziecka.

Jeżeli zaś chodzi o zabiegi na cellulit w ciąży, które dodatkowo można wykonać samodzielnie w domu, to najwłaściwsze będą tu:

  • delikatny masaż szorstką rękawicą,
  • traktowanie skóry naprzemiennie strumieniem zimnego i ciepłego prysznica,
  • delikatne zabiegi peelingujące z użyciem soli morskiej czy cukru brązowego, wymieszanego z oliwą z oliwek.

Pomocny będzie także masaż na cellulit, wykonywany najlepiej podczas aplikacji kosmetyków ujędrniających, techniką ugniatania skóry.

Opublikowano: ; aktualizacja: 18.02.2022

Oceń:
5.0

Patrycja Czechowicz

Kosmetolog

Licencjonowany kosmetolog. Pracę dyplomową napisała na temat: „Wykorzystanie komórek macierzystych w kosmetologii estetycznej” i obroniła ją na ocenę bardzo dobrą z wyróżnieniem. Jest technikiem farmaceutycznym pracującym w zawodzie od 2006 roku w aptece otwartej.

Komentarze i opinie (6)


Zaczęłam regularnie chodzić na zabiegi endermologii do salonu -- LINK USUNIĘTY -- super sprawa. Masaż podciśnieniowy ujędrnia skórę i zwalcza cellulit.

a jakie składniki aktywne są zalecane dla kobiet w ciąży?

#patrycja kwas hialuronowy miłorząb japoński zielona herbata zielona kawa olej z alg fucus witamina E też

#makowiecka m Potwierdzam. Sama nakładałam też sobie takie składniki naturalne i pochodzenia roślinnego i mi bardzo pomogły. Na pewno na okres przed wakacjami przyspieszyły mi zmiany jak zaczęłam używac lepszych rzeczy do pielęgnacji jak np. nolicell. Osobiście bardzo lubię takie działanie.

#Jula Spróbuje sobie zamówić ten krem. Wygląda on na prawdę obiecująco z opinii na ceneo, trusted i allegro. Składniki mnie głównie wymienione tutaj też zainteresowały. Będę testowała i dam znać jak się sprawdza

Mi też pomaga endermologia, mam tez dużo bardziej jędrną skórę i trochę ubyło w obwodach Super efekty i polecam. Chodzę w Warszawie do --NAZWA USUNIĘTA--.

Może zainteresuje cię

Biegunka na początku ciąży – przyczyny biegunki w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu

 

Dieta po porodzie naturalnym i dieta po cesarce – co jeść po urodzeniu dziecka?

 

Plamienie na początku ciąży – jakie są przyczyny plamienia we wczesnej ciąży?

 

Kolka jelitowa w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie

 

Zabiegi na cellulit - Duolith i Maximus

 

Co robić, żeby kręgosłup nie bolał w ciąży?

 

Poronienie – objawy, jak wygląda, postępowanie

 

Zespół FAS – co to jest, jakie są objawy, jak wykryć i leczyć?