9 miesiąc ciąży

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Odliczanie czas zacząć! Ostatnie przygotowania, dużo emocji, wielkie oczekiwanie... Już wkrótce powitasz maluszka na świecie.

W 9 miesiącu ciąży bądź przygotowana na poród - zrób badania, spakuj torbę.
W 9 miesiącu ciąży bądź przygotowana na poród - zrób badania, spakuj torbę.

Czekają cię jeszcze ostatnie badania. Przed porodem powinnaś mieć aktualne badania krwi (morfologię) oraz analizę moczu. Jeśli nie oznaczyłaś do tej pory grupy krwi, zrób to teraz koniecznie - ten dokument musisz (!) mieć w dniu porodu ze sobą. Wymagane są również wyniki HBS (w kierunku zapalenia wątroby) i WR (w kierunku kiły) - nie mogą być starsze niż sprzed 4 tygodni przed planowanym terminem porodu.

W tym miesiącu pewnie zapoznasz się z nowym urządzeniem - KTG. Służy ono do rejestrowania pracy serca dziecka oraz czynności skurczowej macicy. W takie urządzenie zaopatrzona jest każda izba przyjęć na oddziale położniczym.

Bądź gotowa

Zgromadź wszystkie niezbędne rzeczy na porodówkę w jednym miejscu. W torbie powinny znaleźć się rzeczy dla ciebie oraz dziecka, jak również dokumenty (najważniejsza jest książeczka ciąży, wyniki ostatnich badań oraz dowód osobisty i aktualna książeczka ubezpieczeniowa lub odcinek z ZUS). Możesz z mężem "potrenować" trasę do szpitala, choć nie jest to konieczne. Z dwóch powodów. Po pierwsze, akcja porodowa nie trwa tak dynamicznie jak w filmach i spokojnie zdążycie dojechać do szpitala, by właśnie tam urodziło się dziecko (a nie w aucie). Po drugie, na pewno w tym miesiącu nieraz odwiedzicie izbę przyjęć, bo będziesz miała "fałszywe" alarmy (np. intensywne skurcze przepowiadające) lub coś będzie cię niepokoiło (np. za mała aktywność dziecka). To normalne. Chyba każdej ciężarnej się to przytrafia.

To już końcówka

Twój brzuch jest już tak duży, że nie tylko masz problemy z poruszaniem się, ale również możesz mieć zaburzenia równowagi. Dlatego spaceruj powoli w wygodnym obuwiu, najlepiej na płaskim obcasie. Nie zdziw się, jeśli niektóre buty będą na ciebie za ciasne. W końcowych tygodniach nogi mogą być obrzęknięte.

Nie forsuj się. Najlepiej byłoby, gdybyś całkowicie zrezygnowała z porządków domowych, bo niebezpieczne jest zarówno podnoszenie rąk do góry, jak i pracowanie na kolanach. Pamiętaj, że taka aktywność może się skończyć wywołaniem przedwczesnego porodu. Lepiej nie ryzykuj. Za to dużo śpij, poleguj. Tak wzmocnisz organizm przed trudami porodu. Także dziecko będzie spokojnie rosło. Maluch teraz już tylko doskonali swój rozwój. Potrafi już oddychać, dobrze działa jego brzuszek, serce nienagannie pracuje. Buzia ma już swoje indywidualne rysy. Z ciała znika meszek, skóra nabiera zdrowego różowego koloru. Dziecko teraz rośnie, rośnie i rośnie... Ma w końcu przecież ważyć ok. 3500 g i mierzyć ok. 51 cm w dniu swoich narodzin.

Pamiętaj, tylko około 5 procent dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie. Inne przychodzą na świat dwa tygodnie wcześniej lub dwa tygodnie później i też są traktowane jako dzieci urodzone o czasie!

POWODZENIA!

Co dzieje się w dziewiątym miesiącu ciąży? Mówi ginekolog:

 

Tematy: skurcze porodowe, KTG, poród przedwczesny, objawy porodu, kalendarz ciąży

Komentarze