8 miesiąc ciąży

Ocena: 5.00/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Czas urządzać pokoik dla dziecka i pakować torbę na porodówkę. Przygotowany dom oraz twoja i dziecka wyprawka dadzą ci duży komfort i poczucie panowania nad sytuacją. A to bardzo ważne. Poza tym masz jeszcze sporo siły, więc warto to wykorzystać.

W 8 miesiącu ciąży skurcze przepowiadające zaczną pojawiać się coraz częściej.
W 8 miesiącu ciąży skurcze przepowiadające zaczną pojawiać się coraz częściej.

Maleństwo tyje. I to świetna wiadomość. Co tydzień zwiększa wagę nawet o 200 g. Zawdzięcza to głównie odkładaniu się tłuszczowej podściółki ochronnej. Dzięki temu malec zaczyna przypominać rozkosznego bobasa. Ale nie to jest najważniejsze. Warstwa tłuszczu przyda mu się po narodzinach, by utrzymał odpowiednią ciepłotę ciała.

Coraz ciaśniej

Wyraźnym sygnałem, że poród tuż-tuż, jest ułożenie maluszka w macicy. Większość dzieci przyjmuje już pozycje startową, czyli główką w dół. Jeśli jednak położy się w poprzek, pewnie będzie czekała cię cesarka (o tym poinformuje cię lekarz). Dziecko coraz mniej intensywnie się porusza, bo po prostu jest mu za ciasno. W tym miesiącu osiągnie wymiary ok. 45 cm i ok. 1700 g. Ma już płuca na tyle rozwinięte, że gdyby teraz się urodził, mógłby samodzielnie oddychać.

Poród tuż-tuż

Po 30. tygodniu ciąży powinnaś zrobić ostatnie kontrolne USG. Tym razem jego głównym zadaniem jest ocenienie rozwoju płodu oraz jego ułożenia, ustalenie położenie łożyska i ilości płynu owodniowego. Lekarz spróbuje też doprecyzować termin porodu.

Przygotuj się na to, że skurcze przepowiadające będą pojawiały się coraz częściej. Choć są nieprzyjemne, ciesz się z nich, bo one przygotowują macicę do porodu. Możesz ponownie zmienić się w susła. Kobiety na finiszu ciąży potrzebują większej dawki snu, aby zebrać siły na trudy porodu oraz początki macierzyństwa. Układaj się na lewym boku, bo dzięki temu krew swobodnie krąży i maluch jest dobrze dotleniony. Nie zdziw się, kiedy zacznie opuszczać cię apetyt albo będziesz jadła zdecydowanie mniejsze porcje. Duża macica powoduje, że twój żołądek się "skurczył".

Co dzieje się w ósmym miesiącu ciąży? Mówi ginekolog:

Tematy: kalendarz ciąży, cesarskie cięcie, USG w ciąży, ułożenie dziecka przed porodem

Komentarze