7. miesiąc ciąży – które tygodnie, objawy, rozwój dziecka, badania, jak zmienia się ciało

Siódmy miesiąc ciąży rozpoczyna ostatni trymestr ciąży. To czas, w którym wiele kobiet z jeszcze większą intensywnością przygotowuje się do roli matki. To tak zwany syndrom wicia gniazda, który jest naturalnym zjawiskiem nie tylko w świecie zwierząt, ale i u ludzi. Jak zmienia się dziecko w siódmym miesiącu ciąży? Jakie zmiany zachodzą w ciele jego mamy i jakie badania kontrolne trzeba wykonać w tym okresie?

7. miesiąc ciąży – które to tygodnie ciąży?

Siódmy miesiąc ciąży rozpoczyna się w 25. tygodniu ciąży i trwa do końca 28. tygodnia ciąży. Patrząc na Ciebie, nikt nie powinien mieć wątpliwości, że nosisz pod sercem małego człowieka. Dno macicy na tym etapie ciąży znajduje się około 7 cm nad pępkiem, co oznacza, że Twój brzuszek jest już całkiem pokaźnych rozmiarów.

Twoja masa ciała stale się zwiększa i o ile przyrost kilogramów mieści się w normie, nie powinnaś się tym przejmować. Pamiętaj, że wskaźnik na wadze obejmuje masę Twojego dziecka, łożyska oraz wód płodowych. Wraz z kolejnym tygodniem ciąży będziesz mieć jeszcze większy brzuch.

Sprawdź w naszym kalkulatorze porodu, kiedy urodzisz.

7. miesiąc ciąży – objawy

W trzecim trymestrze ciąży powiększająca się macica uciska nie tylko na pęcherz moczowy i inne narządy wewnętrzne zlokalizowane w jamie brzusznej, ale też zaczyna „przeszkadzać” przeponie. Skutkuje to trudnościami z zaczerpnięciem głębokiego oddechu, dusznościami oraz wzmożoną męczliwością. Nie powinno Cię to niepokoić, chyba że dusznościom towarzyszy ból w klatce piersiowej i obecność krwi w plwocinie. W takiej sytuacji natychmiast udaj się do lekarza, ponieważ może być to objaw zatorowości płucnej.

Inne często występujące ciążowe dolegliwości w 7. miesiącu ciąży to bóle kręgosłupa, które zazwyczaj zlokalizowane są w odcinku lędźwiowym. Nie ma na nie specjalnej rady. W ich złagodzeniu pomogą delikatne masaże, lekkie ćwiczenia fizyczne oraz relaksujące kąpiele. Ból kręgosłupa pod koniec drugiego trymestru i w ostatnim trymestrze ciąży ma związek ze zmianą postawy oraz zmianą środka ciężkości ciała. Powoduje to nadmierne obciążenie pleców, które manifestuje się dolegliwościami bólowymi. Ból pleców niestety będzie Ci towarzyszył do ostatniego tygodnia ciąży.

W siódmym miesiącu ciąży przyszła mama może zauważyć u siebie większą ilość rozstępów i popękanych naczynek krwionośnych. Nie znikną też problemy z puchnięciem kostek. Może się nawet zdarzyć, że opuchlizna będzie tak duża, że nie zdołasz włożyć butów, które nosiłaś do tej pory. Ponadto cały czas będą towarzyszyć Ci skurcze Braxtona-Hicksa, dające wrażenie ucisku i twardnienia brzucha. W ten sposób macica przygotowuje się do porodu.

7. miesiąc ciąży – rozwój dziecka

W 7. miesiącu ciąży waga dziecka wynosi około 1,3-1,6 kg, a mierzy ono około 40-45 cm. Mimo że w macicy robi się coraz ciaśniej, maluch żywo daje o sobie znać. Ruchy dziecka są już mocno odczuwalne przez ciężarną, a dłuższy brak „kopniaka” zaczyna niepokoić.

Ostatni trymestr ciąży to czas intensywnego rozwoju mózgu dziecka. Właśnie teraz kształtuje się sieć połączeń między komórkami mózgowymi, czyli neuronami. Zachodzi także proces mielinizacji, czyli wytwarzania substancji, która pełni funkcję ochronnej otoczki włókien nerwowych.

Mielina bierze również aktywny udział w przekazywaniu impulsów elektrycznych w mózgu. W efekcie dziecko jeszcze lepiej odbiera bodźce ze świata zewnętrznego. Nie tylko widzi natężenie światła, odczuwa smak płynu owodniowego i słyszy Twój głos, ale też zaczyna rozpoznawać Twoje emocje, odczuwać ból i prezentować cały wachlarz min. Co ciekawe, niektórzy twierdzą, że w ostatnich tygodniach ciąży u dziecka kształtuje się gust muzyczny, choć nie ma na to jednoznacznych dowodów.

W siódmym miesiącu ciąży ciało dziecka pokrywa meszek płodowy, czyli lanugo. To cienkie, delikatne i jasne włoski, które podobnie jak maź płodowa, chronią delikatną skórę przed negatywnym działaniem wód płodowych. Jeśli już o skórze mowa, to staje się ona nieco grubsza niż na początku drugiego trymestru ciąży. Nie widać już przez nią siateczki naczyń krwionośnych.

7. miesiąc ciąży – zdrowie mamy

Kobiety ciężarne w ostatnim trymestrze mają zwyczaj skupiać się na sobie i swoim dziecku. To jak najbardziej prawidłowa postawa. Już za kilka tygodni powitasz na świecie swojego upragnionego malucha, dlatego warto poświęcić więcej czasu na przygotowania do roli mamy. Jeśli jeszcze nie zapisałaś się do szkoły rodzenia, to najwyższy czas to zrobić. Na zajęciach nauczysz się, jak sobie radzić z coraz bardziej dokuczliwymi bólami kręgosłupa, przygotujesz się do porodu i dowiesz się, jak pielęgnować noworodka.

Siódmy miesiąc ciąży to dobry moment na podjęcie decyzji, gdzie chcesz rodzić. Przyjrzyj się ofercie szpitali w Twojej okolicy i dowiedz się, jak wygląda w nich opieka nad ciężarną, rodzącą i nowo narodzonym dzieckiem. Weź pod uwagę doświadczenia swoich przyjaciółek i kobiet z rodziny, a z pewnością dokonasz właściwego wyboru.

Jeśli chodzi o Twoje zdrowie fizyczne w 7. miesiącu ciąży, to nadal powinnaś prowadzić zdrowy i umiarkowanie aktywny tryb życia. Pamiętaj, by odżywiać się regularnie, jeść wartościowe i dobrze zbilansowane posiłki i odpowiednio nawadniać organizm. Wody płodowe nieustannie się wymieniają, by zapewnić dziecku bezpieczne i przyjazne środowisko do rozwoju. Picie wody jest konieczne, by wspomóc ten proces. Od stopnia nawodnienia zależy więc ilość płynu owodniowego w macicy.

Nie pij alkoholu, nawet w symbolicznej ilości, ponieważ do tej pory nie określono, jaka dawka alkoholu szkodzi nienarodzonemu dziecku. Unikaj też towarzystwa osób palących oraz palenia papierosów w ogóle. Aktywność fizyczna jest dozwolona, o ile nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań medycznych. Rodzaj ćwiczeń dopasuj do swoich preferencji i możliwości.

7. miesiąc ciąży – jakie badania zrobić?

Podczas wizyty kontrolnej w siódmym miesiącu ciąży lekarz na pewno Cię zważy, zmierzy ciśnienie tętnicze krwi i zleci test obciążenia glukozą (krzywą cukrową). Krzywa cukrowa jest obowiązkowym elementem diagnostyki u każdej kobiety ciężarnej. Pozwala sprawdzić, czy gospodarka węglowodanowa funkcjonuje na prawidłowym poziomie i czy ciężarnej nie grozi cukrzyca. Oprócz tego konieczne będzie wykonanie badań laboratoryjnych, takich jak morfologia krwi i badanie moczu. Czasem dodatkowym badaniem jest ocena pH wydzieliny pochwowej. Jeśli chodzisz do ginekologa prywatnie, to z pewnością zostanie też wykonane kontrolne USG.

Trzeci trymestr ciąży dłuży się większości kobiet, ponieważ całe ciało zaczyna odczuwać zmęczenie wzmożoną pracą związaną z tworzeniem nowego życia. Cierpliwości! Jeszcze chwila i będziesz mogła wziąć swoje dziecko w ramiona.

Bibliografia

 
  1. G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia tom I, PZWL, Warszawa 2016
  2. Z. Szewczyk, Ciąża u człowieka - przebieg i higiena, podręcznik do biologii
  3. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/dusznosci-w-ciazy-jakie-sa-jej-przyczyny
  4. https://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,25630590,mielina-czym-jest-na-czym-polega-mielinizacja.html
Opublikowano: ; aktualizacja: 20.04.2023

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Dieta przy cukrzycy ciążowej

 

Bóle brzucha w ciąży – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie

 

Kiedy ciąża jest zagrożona?

 

3. miesiąc ciąży – które tygodnie, objawy, rozwój dziecka, badania, jak zmienia się ciało

 

1. miesiąc ciąży – które tygodnie, objawy, rozwój dziecka, badania, jak zmienia się ciało

 

2. miesiąc ciąży – które tygodnie, objawy, rozwój dziecka, badania, jak zmienia się ciało

 

Poród przedwczesny – przyczyny, objawy, jak rozpoznać poród przedwczesny?

 

Krzywa cukrowa w ciąży – kiedy wykonać badanie i jak odczytać wyniki testu obciążenia glukozą w ciąży?