7 miesiąc ciąży

Ocena: 4.43/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

W twoim brzuchu mieszka już miniatura człowieka. Gdyby dziecko teraz się urodziło, przy obecnej technice medycznej miałoby szansę przeżycia. Ale nie bierzemy takiej ewentualności pod uwagę! Dbaj o siebie, dobrze odżywiaj, systematycznie odwiedzaj ginekologa, a malec urodzi się w terminie.

W 7 miesiącu ciąży dobrze jest zapisać się do szkoły rodzenia.
W 7 miesiącu ciąży dobrze jest zapisać się do szkoły rodzenia.

Przez całą ciążę przygotowujesz się do porodu. Macicę "atakują" skurcze przepowiadające (tzw. Braxtona-Hicksa). Zazwyczaj są bezbolesne i kompletnie nie zdajesz sobie sprawy z ich istnienia. Teraz jednak mogą dawać ci się we znaki. Nie wpadaj w panikę i nie pakuj torby na porodówkę, jeśli poczujesz skurcze przypominające miesiączkę - nieregularne i o różnej długości trwania. Możesz je pokonać, przyjmując środek rozkurczający, np. Nospę. Pomoże też zmiana pozycji ciała oraz krótka relaksująca kąpiel w ciepłej wodzie.

Groźna cukrzyca

W tym miesiącu czeka cię ważne badanie w kierunku cukrzycy. To tzw. test obciążenia glukozą. Wykonuje się go na czczo. Po pierwszym pobraniu krwi będziesz musiała wypić wodę z glukozą i po godzinie ponownie oddasz krew do badania. Wynik jest niezwykle ważny. Jeśli okaże się, że masz cukrzycę ciężarnych, będziesz musiała przejść na specjalną dietę. Czasem konieczne jest podawanie zastrzyków z insuliny. Nie można zbagatelizować tej choroby, bo nieleczona wywołuje groźne (zarówno dla matki, jak i dziecka) powikłania w ciąży.

Co dzieje się w siódmym miesiącu ciąży? Mówi ginekolog:


Coraz ciężej

Coraz bardziej daje ci się we znaki duża macica (z dużym mieszkańcem w środku). Możesz mieć problemy z nietrzymaniem moczu i często odwiedzasz toaletę. Trudniej jest ci też oddychać - przepona i płuca mają mniej miejsca, więc oddech jest płytszy. Jesteś też cięższa (nawet o 8-10 kg), więc jest ci coraz trudniej się poruszać i szybciej się męczysz.

Pod koniec tego miesiąca dziecko będzie miało ok. 40 cm długości i ważyło ok. 1300 g. Jest mu dość ciasno, więc coraz częściej będziesz odczuwała przepychanki niż kopnięcia. Uaktywnisz malucha, szczypiąc lub głaszcząc swój brzuch. Dziecko może pochwalić się kolejnymi osiągnięciami, zwłaszcza w rozwoju mózgu. Wykształciły się już półkule mózgowe z centrami mowy i słuchu. Maluch otwiera oczka i zaczyna zauważać światło. Już wiadomo, czy dziecko będzie prawo, czy leworęczne.

W tym miesiącu warto zacząć chodzić do szkoły rodzenia. Wybierz też zaufaną położną, która pomoże ci bezstresowo i lekko powitać na świecie dziecko.

Tematy: skurcze Braxtona-Hicksa, kalendarz ciąży, cukrzyca ciążowa, test obciążenia glukozą, szkoła rodzenia, położna

Komentarze