5 miesiąc ciąży

Ocena: 4.3/5 Głosów: 33
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

W tym miesiącu po raz pierwszy poczujesz ruchy swego dziecka. Stanie się ono dla ciebie takie realne, prawdziwe. Malec od sporadycznych muśnięć szybko przejdzie do mocnych kopniaków. Jakby wiedział, że to jego rozrabianie tak bardzo rozczula rodziców...

W 5 miesiącu ciąży staraj się dużo wypoczywać.
W 5 miesiącu ciąży staraj się dużo wypoczywać.

Maluch rośnie w ekspresowym tempie. Pod koniec tego miesiąca będzie miał ok. 25 cm długości i ważył ok. 300 g. Pewnie dlatego na twoim talerzu gości teraz coraz więcej potraw. Dobrze, gdy większość z nich stanowią świeże warzywa i owoce. Uważaj natomiast na kaloryczne posiłki. Zapotrzebowanie energetyczne twojego organizmu wzrosło zaledwie o ok. 250 kcal na dzień (pod koniec ciąży o ok. 500 kcal). Jeśli będziesz jadła więcej, szybko złapiesz nadliczbowe kilogramy, które trudno będzie ci po porodzie zrzucić.

Pierwsze ruchy

To twoja pierwsza ciąża? Ruchy dziecka odczujesz ok. 20 tygodnia ciąży. Kobiety w drugiej ciąży poczują malca wcześniej, nawet ok. 17 tygodnia. Zaczyna się od nieśmiałego łaskotania, bulgotania. Trudno opisać te ruchy, każda mama odczuwa je na swój indywidualny sposób. Gdy je poczujesz, będziesz wiedziała, że to właśnie "to". Rozbrykany smyk szybko zmieni delikatne muśnięcia w mocne kopniaki. Będzie przepychał się łokciami, wierzgał nóżkami. Całymi dniami się wierci i gimnastykuje. Odczujesz to nie tylko ty, ale i tatuś, jeśli przyłoży dłoń do twego brzucha. Dziecko uwielbia być głaskane - podpływa do tej ściany brzucha, którą dotykasz. Możesz zauważyć lekkie uwypuklenie. To bardzo wzruszający widok. Staraj się więc okazywać dziecku jak najwięcej czułości.

Sprawdź, jak możesz rozpoznać ruchy dziecka!

Malec najbardziej lubi, kiedy się poruszasz. Wtedy miarowo go kołyszesz, a on ucina sobie drzemkę. Natomiast w nocy, kiedy ty chcesz spać, zaczyna swoją aktywność. Na razie trudno będzie wam zgrać rytm dnia i nocy. O swoim istnieniu przypomni ci smyk, kiedy wykonasz jakiś gwałtowny ruch - na pewno podskoczy. Do rozrabiania sprowokuje go także twój posiłek, a zwłaszcza zjedzenie czegoś słodkiego.

Staraj się jak najwięcej odpoczywać. Jeśli nie zrezygnowałaś z pracy, pamiętaj, by robić sobie często przerwy. Nie służy ci teraz zarówno praca siedząca, jak i stojąca. Odpoczywaj, spacerując, albo usiądź wygodnie z podniesionymi nogami. Pamiętaj, że maluch czuje to, co ty. Jeśli jesteś podenerwowana, on również odczuwa niepokój. Słucha tego, co ty. Ze snu może go obudzić nagły głośny dźwięk, np. dzwonka telefonu.

Co dzieje się w piątym miesiącu ciąży? Mówi ginekolog:

 

Tematy: kalendarz ciąży, ruchy dziecka w ciąży, waga w ciąży, dieta w ciąży

Komentarze