Jak zaplanować wakacje w ciąży

Ocena: 3.89/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Sprawdź, gdzie jechać na urlop w ciąży, co koniecznie spakować do walizki i czym najwygodniej podróżować.

Podróż w ciąży nie powinna być zbyt długa.
Podróż w ciąży nie powinna być zbyt długa.

Najlepszy czas na wakacje to pierwszy bądź drugi trymestr ciąży. A jeśli jesteś właśnie w trzecim trymestrze, swój wyjazd najpierw skonsultuj z lekarzem: długa podróż czy zmiana klimatu mogą wywołać dolegliwości (np. nadciśnienie), istnieje też większe ryzyko porodu przedwczesnego.

A gdzie jechać? Najlepiej tam, gdzie chcesz. Jeśli tylko będziesz pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, nie musisz rezygnować z wymarzonych wakacji w górach czy nad morzem. Ale uwaga: spaceruj raczej po płaskich dolinach, zamiast zdobywać górskie szczyty, nad morzem czy jeziorem unikaj intensywnego opalania, a naukę zwrotów na desce windsurfingowej zostaw na następne lato.

Sprawdź, jak bezpiecznie podróżować w ciąży.

7 rzeczy, o których warto pamiętać

 • Konsultacja z lekarzem. Powiedz mu o swoich wakacyjnych planach i zapytaj np., czy możesz wyjechać do ciepłego kraju, jakie leki wolno ci przyjmować w podróży, jak dbać o higienę i jaki środek transportu wybrać.
 • Szpital. Sprawdź, gdzie się znajduje: czym i jak szybko do niego dojedziesz ze swojego hotelu/kwatery?
 • Towarzystwo. Oczywiście, możesz jechać sama. Jeśli jednak zdecydujesz się na wyjazd z przyjaciółką, partnerem albo rodziną, będziesz mogła liczyć na ich pomoc.
 • Klimat. Jakie temperatury panują w miejscu, w którym zamierzasz wypoczywać? Pamiętaj, że i zbyt gorący, jak i zbyt zimny klimat raczej nie wpłyną dobrze na twoje samopoczucie. W ciepłych krajach może dokuczać ci uczucie duszności, zmęczenie i obrzęki, chłód i deszczowa pogoda z kolei sprzyjają przeziębieniom.
 • Higiena. Wyprawy do Afryki, Azji czy Ameryki Łacińskiej to większe ryzyko zarażenia się groźnymi chorobami. Pamiętaj, że niektóre szczepionki nie są zalecane kobietom w ciąży (np. na żółtą febrę, japońskie zapalenie mózgu). Lepiej też unikać miejsc, w których panują złe warunki sanitarne (wspólna łazienka, brak bieżącej wody) ze względu na ryzyko zatruć pokarmowych i infekcji.
 • Wyżywienie. Dowiedz się, jakiego rodzaju posiłki są serwowane w hotelu, czy będziesz mogła poprosić o ustalenie specjalnej diety, jak daleko znajduje się sklep ze zdrową żywnością.
 • Podroż. Długie podróże są męczące, a długotrwałe unieruchomienie może pogorszyć twoje samopoczucie i zwiększyć ciążowe dolegliwości (np. obrzęki). Lepiej, byś w ciąży nie podróżowała dłużej niż 10 godzin samochodem i 4 godziny samolotem.

Czytaj też: Wyjazd w góry w ciąży

 

Jak dojechać?

Już wiesz, gdzie i kiedy chcesz jechać? Teraz pora zastanowić się, jak dotrzeć na miejsce.

 • Podróż samolotem

Niezbyt długi lot samolotem - do 4 godzin - jest dla kobiety we wczesnym okresie ciąży bezpieczny i wygodny. Możesz korzystać z toalety tak często, jak to konieczne, możesz też wstać, przespacerować się i rozprostować nogi. Line lotnicze wymagają zazwyczaj dodatkowych zaświadczeń lekarskich o braku przeciwwskazań do podróży samolotem od kobiet po 35. tygodniu ciąży.

 • Podróż samochodem

Podróż samochodem jest zwykle wygodna, ponieważ kiedy tylko chcesz, możesz się zatrzymać. Jeśli będziesz jechać kilka godzin, zaplanuj 1-2 postoje. W czasie dłuższej, kilkunastogodzinnej podróży zatrzymuj się co ok. 2 godziny. Pamiętaj o zapięciu pasów bezpieczeństwa: powinny one przechodzić przez górną część tułowia i miednicę, a nie przez brzuch.

 • Podróż pociągiem

To dość wygodny środek transportu dla kobiet w ciąży. W każdym momencie możesz wstać i przespacerować się wzdłuż przedziałów czy pójść do toalety. Warto zainwestować w podróż pierwszą klasą - unikniesz tłoku.

 • Podróż autokarem

Jazda autokarem jest najmniej wygodnym sposobem podróżowania w ciąży. Całą drogę trzeba spędzić w jednej pozycji na wąskim fotelu, a w zaawansowanej ciąży trudniej jest przemieszczać się wąskimi korytarzami wzdłuż siedzeń. Przed wyjazdem sprawdź, czy w autokarze znajduje się toaleta.

Sprawdź, 7 rzeczy zabronionych w ciąży.

 

Co koniecznie zabrać w podróż?

 • Karta ciąży, wyniki ostatniego badania krwi, USG i dokument z oznaczeniem grupy krwi.

 • Ubezpieczenie. Zgłaszając się do lekarza, należy mieć ze sobą ważny dokument ubezpieczenia zdrowotnego - np. dla osób zatrudnionych na umowę o pracę będzie to wydany przez pracodawcę dokument ZUS RMUA. Jeśli wyjeżdżasz zagranicę do kraju należącego do Unii Europejskiej, zabierz ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wydawaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wykupując dodatkowe ubezpieczenie, zapoznaj się z jego warunkami - sprawdź dokładnie, jakie świadczenia wchodzą w jego zakres, i jakie dotyczą kobiet w ciąży.
 • Podręczna apteczka. Powinny się w niej znaleźć leki przepisane przez lekarza, lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, kwas foliowy, witaminy dla kobiet w ciąży i leki rozkurczowe.

Zobacz, jak ciężarna powinna zapinać pasy bezpieczeństwa w samochodzie.


 

Jak spędzać czas na wakacjach?

 • Najlepszym sportem dla ciężarnych, polecanym przez lekarzy, jest pływanie - dobroczynne nie tylko dla kręgosłupa, ale też dla zmęczonych, często obrzękniętych nóg.
 • Kiedy w okolicy nie ma wody, warto regularnie chodzić na spacery. Pamiętaj jednak, że wysiłek fizyczny powinien być umiarkowany - gdy tylko poczujesz zmęczenie lub ból (nóg, pleców, brzucha), odpocznij.
 • Lubisz się opalać? W ciąży nie musisz całkowicie rezygnować ze słońca, lepiej jednak iść na spacer po plaży, niż leżeć nieruchomo na leżaku. Pamiętaj też o kremie z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (co najmniej SPF 30) i regularnym popijaniu wody mineralnej. Postaraj się też nie przebywać w pełnym słońcu dłużej niż godzinę bez przerwy, by nie doprowadzić do przegrzania organizmu.

Konsultacja medyczna: dr Beata Monika Szymańska

Czytaj też: Babymoon - nowy trend wśród przyszłych rodziców

Tematy: badania w ciąży, sport w ciąży, szczepienia w ciąży, EKUZ, wakacje w ciąży, podróż w ciąży

Komentarze