Jak obliczyć datę porodu

Ocena: 2.59/5 Głosów: 2
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Pewnie już nie możesz doczekać się tego dnia. I pewnie chciałabyś poznać precyzyjną datę. Niestety, to niemożliwe. Abyś jednak nie była kompletnie zaskoczona, poznaj metody obliczania prawdopodobnego terminu narodzin dziecka.

Pamiętaj, że termin porodu jest tylko orientacyjną datą.
Pamiętaj, że termin porodu jest tylko orientacyjną datą.

Nie musisz być mocna z matematyki. Obliczanie terminu porodu to proste równanie i aby je wykonać, potrzebujesz jedynie daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Przypominasz sobie? Od tej daty odejmij trzy miesiące, a następnie dolicz 7 dni i jeden rok. Proste? Sprawdźmy więc na przykładzie: jeśli ostatnia miesiączka była 10 kwietnia 2009 roku, to:

10 kwietnia 2009 - 3 miesiące + 7 dni + rok = 17 stycznia 2010 roku - wtedy prawdopodobnie urodzisz malca.

A może wiesz, kiedy maleństwo zostało poczęte? Jeśli tak, odejmij od tej daty 3 miesiące, odejmij 7 dni i dodaj rok. Przykładowo, jeśli intymne zbliżenie było 15 maja 2009 roku, to:

15 maja 2009 - 3 miesiące - 7 dni + rok = 8 lutego 2010 roku - wtedy prawdopodobnie usłyszysz pierwszy krzyk swojego dziecka.

Obliczyłaś już datę i zapisałaś ją w kalendarzu? Niech tam zostanie, jako "przypominajka", a nie termin, w którym masz się spakować do auta i jechać na porodówkę. Pamiętaj, "termin porodu" to tylko orientacyjna data. W oznaczonym terminie rodzi się zaledwie co dwudziesty malec! Pozostałe dzieci przychodzą na świat zwykle 7-10 dni wcześniej lub później. Po prostu jedne z nich dojrzewają szybko i mogą urodzić się w 38. tygodniu ciąży, a inne potrzebują jeszcze czasu i startują na świat dopiero w 42. tygodniu ciąży.

Uwaga! Powyższe obliczenia najlepiej pasują do kobiet, które mają cykle 28-dniowe. Wtedy można założyć, że owulacja, i tym samym zapłodnienie, następuje 14 dni przed planowanym początkiem następnego krwawienia miesięcznego. Jeżeli jednak twój cykl jest o kilka dni dłuższy, to jajeczkowanie występuje po 14. dniu cyklu, a więc maleństwo urodzi się kilka dni później, niż szacowany termin porodu.

Jak prawidłowo obliczać długość ciąży? Tłumaczy ginekolog:

 

Tematy: termin porodu, miesiączka, cykl miesiączkowy, data porodu, długość ciąży

Komentarze