5. miesiąc ciąży – które tygodnie, objawy, rozwój dziecka, badania, jak zmienia się ciało

Piąty miesiąc ciąży to idealny moment na rozpoczęcie kompletowania wyprawki dla dziecka i urządzanie pokoju malucha. Większość kobiet czuje się na tym etapie ciąży doskonale i wygląda kwitnąco. Brzuszek jest już wyraźnie zaokrąglony i coraz bardziej widoczny, a rozwijające się w macicy dziecko wciąż ma wystarczającą ilość miejsca na taneczne wygibasy, które są coraz mocniej odczuwane przez ciężarną. Jak zmienia się płód w piątym miesiącu ciąży? Co dzieje się z ciałem przyszłej mamy i jakie badania czekają ją na tym etapie ciąży? Właśnie te tematy poruszymy w dzisiejszym wpisie!

5. miesiąc ciąży – które to tygodnie ciąży?

Można śmiało powiedzieć, że 5. miesiąc ciąży to już jej półmetek. Obejmuje on okres między 17. a 20. tygodniem ciąży i jest to czas, kiedy otoczenie zaczyna dostrzegać Twój stan.

Jak duży jest brzuch w 5. miesiącu ciąży?

Wielkość brzucha w piątym miesiącu ciąży zależy między innymi od budowy ciała, liczby przebytych ciąż, położenia macicy, liczby płodów oraz tego, w jakim stopniu organizm ciężarnej zatrzymuje wodę. Jedno jest pewne – od tego momentu macica będzie powiększać się znacznie szybciej niż w I trymestrze ciąży.

Wielkość brzucha jest kwestią indywidualną i trudno dokładnie określić, ilu centymetrów w obwodzie powinnaś się spodziewać. Kobiety, które są wysportowane i które nie stronią od aktywności fizycznej, mogą odnieść wrażenie, że brzuszek powiększa się im wolniej, co ma związek z wytrenowanymi mięśniami brzucha, które w pewien sposób ograniczają uwypuklanie się ciężarnej macicy. Z kolei panie o drobnej budowie ciała i niskie szybciej dostrzegają u siebie ciążowe kształty, podobnie jak te, które dość szybko przybierają na wadze.

Sprawdź w naszym kalkulatorze porodu, kiedy urodzisz

5. miesiąc ciąży – objawy

Kobiety w piątym miesiącu ciąży powinny spodziewać się systematycznego przyrostu wagi. Wielkość macicy w 18. tygodniu ciąży można porównać do rozmiaru piłki do koszykówki. Narząd zaczyna jeszcze bardziej uciskać na pęcherz moczowy, co powoduje częstsze oddawanie moczu.

W późniejszych tygodniach macica uciska również żyłę wrotną i aortę, a rosnący brzuch zaczyna przeszkadzać w znalezieniu wygodnej pozycji do spania. Zaleca się, by kobiety w widocznej ciąży spały i odpoczywały w pozycji leżącej na lewym boku, z prawą nogą zgiętą w kolanie. Powinnaś unikać spania na plecach, ponieważ utrudnia to oddychanie i zaburza prawidłowy przepływ krwi, przez co mogą u Ciebie wystąpić zawroty głowy i spadek ciśnienia tętniczego krwi.

Na jakie inne dolegliwości ciążowe w tym okresie powinnaś się przygotować?

W piątym miesiącu ciąży Twój organizm przechodzi proces „reorganizacji”, czego objawem będą problemy trawienne. Możesz mieć wzmożoną ochotę na określone pokarmy, problem z zaparciami, łagodne biegunki lub zgagę.

Zwiększony apetyt i niestrawność to zupełnie normalne zjawisko, za to symptomem, który niepokoi ciężarne w 5. miesiącu ciąży, są bóle brzucha. Zwykle mają one związek z rozciągającą się macicą i jej więzadłami, a pojawiające się w tym czasie skurcze, odczuwane przez przyszłą mamę jako „krótkotrwałe twardnienie brzucha”, to skurcze Braxtona-Hicksa (skurcze przepowiadające), które naturalnie występują po 17. tygodniu ciąży. Oprócz tego możesz zaobserwować u siebie także swędzenie skóry na brzuchu, pojawienie się pierwszych rozstępów w tym obszarze i puchnięcie kostek. Niektóre ciężarne skarżą się także na bóle kręgosłupa.

Powyższe dolegliwości ciążowe powinien Ci jednak wynagrodzić fakt, że w 5. miesiącu ciąży, zaczniesz czuć ruchy dziecka. To niesamowite przeżycie, dzięki któremu jeszcze mocniej pokochasz swoje nienarodzone dziecko.

5. miesiąc ciąży – rozwój dziecka

Pod koniec 20. tygodnia ciąży dziecko mierzy około 25 centymetrów, a jego waga oscyluje w granicach 400 gram. Tkanka tłuszczowa dziecka zaczyna się tworzyć, rosną mięśnie rąk i nóg, a na paluszkach pojawiają się unikalne linie papilarne. Ciało malucha zaczyna pokrywać charakterystyczna gęsta maź płodowa, która chroni wrażliwą skórę przed maceracją.

W piątym miesiącu ciąży dziecko ma już wykształcone zmysły w takim stopniu, by mogło odbierać sygnały płynące ze świata zewnętrznego. Jego kubki smakowe pozwalają mu nawet na rozpoznanie smaku płynu owodniowego! W czasie gdy dziecko nie śpi, aktywnie się porusza. Ruchy płodu są świadome i coraz bardziej celowe. Maluch kopie, uderza piąstkami w ściany macicy, a także ziewa i czka. Kolejnym zachowaniem, które można u niego zaobserwować podczas kontrolnych badań USG, jest ssanie kciuka. Na tym etapie ciąży ginekolog – położnik może z dużym prawdopodobieństwem określić płeć dziecka, jeśli ta nie została wskazana wcześniej w badaniach genetycznych.

5. miesiąc ciąży – zdrowie mamy

Jak powinna o siebie dbać kobieta w piątym miesiącu ciąży? Tak samo jak do tej pory. Nadal należy wystrzegać się palenia papierosów i picia alkoholu, pić duże ilości wody lub naparów ziołowych i jeść regularnie, kolorowo i zdrowo.

Wskazana jest również dopasowana do możliwości ciężarnej aktywność fizyczna, która pomoże zredukować np. dokuczliwe bóle kręgosłupa. Lekkie ćwiczenia fizyczne poprawią samopoczucie i pomogą przygotować ciało do porodu.

Warto powoli zacząć myśleć o rozwiązaniu ciąży i zapisać się do szkoły rodzenia lub na indywidualne zajęcia edukacyjne prowadzone przez położną. Specjaliści przekażą Ci cenną wiedzę dotyczącą przebiegu porodu, możliwości łagodzenia bólów porodowych, a także nauczą Cię, jak opiekować się noworodkiem i jak go pielęgnować. Biorąc aktywny udział w takich zajęciach, zyskasz większą świadomość swojego ciała i ułatwisz sobie wkroczenie w nową rzeczywistość jako świeżo upieczona mama.

5. miesiąc ciąży – jakie badania zrobić?

W piątym miesiącu ciąży czeka Cię USG połówkowe, które powinno odbyć się do 22. tygodnia ciąży. Podczas wspomnianego wyżej badania lekarz oceni budowę i położenie płodu, strukturę i lokalizację łożyska oraz miejsce przyczepu pępowiny.

Oprócz tego należy wykonać kolejne badania kontrolne, a wśród nich ogólne badanie moczu i morfologię krwi. Jeśli niepokoją Cię jakiekolwiek dolegliwości, poinformuj o nich swojego ginekologa. Specjalista rozwieje Twoje wątpliwości, a w razie potrzeby wykona dodatkowe badania. Twój spokój i dobre samopoczucie mają wpływ na rozwój dziecka. Pamiętaj o tym i staraj się czerpać z każdego dnia wszystko to, co najlepsze. Ostatni trymestr ciąży rozpocznie się już za chwilę.

Bibliografia

 
  1. Z. Kończewska-Murdzek, Rozwój dziecka w łonie matki, Problematyka Płodności i Prokreacji, Kwartalnik Naukowy KUL
  2. M. Dębska, Badanie ultrasonograficzne w drugim trymestrze ciąży, Ginekologia po Dyplomie
  3. https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/013/119/original/25-35.pdf?1472462014
Opublikowano: ; aktualizacja: 18.04.2023

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Kwas foliowy w diecie ciężarnej

 

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży?

 

8 najważniejszych produktów w ciąży

 

Żelazo w ciążowej diecie

 

10 kroków do zajścia w ciążę

 

Dieta na drugi trymestr ciąży

 

Wigilia z brzuszkiem – co możesz zjeść

 

Trudne zaparcia w ciąży