Witaminy ciążowe – jak stosować suplementy diety

Ocena: 4.92/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Mówi się, że ciąża to nie choroba. Bywa jednak, że kobieta potrzebuje preparatów witaminowych, by ciąża przebiegała prawidłowo, a maluch rozwijał się zdrowo. Kiedy i w jaki sposób należy uzupełniać niedobory witamin? Czy suplementy diety można wybrać sobie samej?

Preparaty witaminowe przyjmuj tylko po konsultacji z lekarzem.
Preparaty witaminowe przyjmuj tylko po konsultacji z lekarzem.

Odkąd dowiedziałaś się o ciąży, dbasz o siebie w szczególny sposób - nie palisz papierosów, przestałaś pić alkohol, chodzisz wcześnie spać i prowadzisz higieniczny tryb życia. Słyszysz jednak od koleżanek, że od samego początku ciąży zażywały witaminy, specjalne preparaty dla ciężarnych. Pamiętaj jednak, że decyzję o suplementacji diety winien podjąć lekarz ginekolog prowadzący twoją ciążę.

Kwas foliowy

Występuje w zielonych i pomarańczowych warzywach i niektórych owocach, jednak trudno go gromadzić w organizmie. Trzeba zatem niedobory kwasu foliowego uzupełniać, łykając tabletki. Warto go zażywać dwa - trzy miesiące przed poczęciem dziecka oraz w pierwszym trymestrze. To witamina zapobiegająca tworzeniu się wad układu nerwowego u dziecka, gdy tworzą się zalążki mózgu (wady cewy nerwowej - bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa). Przyjmowanie kwasu foliowego chroni także przed przepukliną mózgowo-rdzeniową, a w konsekwencji przed niepełnosprawnością. Kwas foliowy możesz kupić w aptece bez recepty.

Żelazo

W czasie ciąży zapotrzebowanie na żelazo znacznie wzrasta, stąd często spotykana anemia (niedokrwistość) ciężarnych. Niedobór żelaza może doprowadzić także do anemii u dziecka. Odpowiednie preparaty pomogą ją zwalczyć. Najczęściej kobiety dobrze znoszą przyjmowane preparaty żelazowe, jednak zdarzają nieprzyjemne skutki uboczne lub uczulenie na specyfiki zawierające żelazo, np. ostre biegunki połączone z bólem brzucha. Gdy zauważysz u siebie podobne objawy, skonsultuj się z lekarzem - być może trzeba zastosować inny środek.

Magnez

Bierze udział w budowaniu zawiązków zębów, kości dziecka oraz aktywuje wiele enzymów w układzie nerwowym, u ciebie natomiast zapobiega drżeniom mięśni. Specyfiki magnezowe często łączone są z witaminą B6 i zwykle można je samemu kupić w aptece bez recepty. Spytaj jednak ginekologa, w jakich dawkach możesz te preparaty stosować.

Magnez znajdziesz także w wielu warzywach, m.in. pomidorach.

Jod

W czasie ciąży warto jeść dużo ryb morskich, najlepiej świeżych, właśnie ze względu na zawartość jodu i tłuszczów nienasyconych omega 3. Jod odpowiada za prawidłowy rozwój mózgu dziecka, a także chroni przed zaburzeniami tarczycy w twoim organizmie. Niedobory jodu w przypadku dziecka mogą spowodować uszkodzenia w układzie neurologicznym maluszka, wady wrodzone oraz poronienia. Jod zawarty w suplementach diety jest dobrze tolerowany przez kobiety spodziewające się dzieci.

Witaminy

Organizm ludzki nie jest w stanie ich magazynować, dlatego konieczne jest stałe dostarczanie ich w postaci warzyw, owoców, kasz, mięsa, roślin strączkowych czy ziół. Jeśli dbasz o swoją dietę, starasz się zdrowo odżywiać, to suplementacja witaminowa prawdopodobnie nie będzie potrzebna. Może się czasem zdarzyć, że twój lekarz po wykonaniu badań stwierdzi, że warto, byś jednak przez jakiś czas pobrała odpowiednio dobrany suplement. Sięgnij po preparaty witaminowe przeznaczone dla kobiet w ciąży - zwykle zawierają one dodatkowo żelazo oraz kwas foliowy, zatem łykanie kolejnych kilku tabletek nie będzie konieczne.

Bardzo ważnym składnikiem diety jest witamina C - konieczna do prawidłowego wzrostu tkanek dziecka, pomaga ona także lepiej wchłaniać żelazo. Jeśli nie smakują ci owoce cytrusowe i natka pietruszki obfitujące w tę witaminę, sięgnij wtedy po preparaty zawierające witaminę C.

Pamiętaj, żeby nie stosować żadnych preparatów witaminowych na własna rękę, ponieważ nadmiar witamin A, D, E, K rozpuszczalnych w tłuszczach może mieć szkodliwy wpływ na dziecko i grozi zatruciem.

Ważne, byś nie zastępowała zdrowej diety preparatami z apteki. Wybieraj świeże produkty, unikaj żywności przetworzonej, fast-foodów, których konserwanty mogłyby zaszkodzić zarówno tobie, jak i dziecku.

Czy w ciąży trzeba przyjmować specjalne preparaty witaminowe i czy witaminy można przedawkować? Tłumaczy ginekolog:

 

 

Tematy: dieta w ciąży, witaminy w ciąży, suplementy diety, kwas foliowy, żelazo

Komentarze