Wigilia z brzuszkiem – co możesz zjeść

Bogactwo smaków na wigilijnym stole przyprawia o zawrót głowy. Pamiętaj jednak, że będąc w ciąży, powinnaś wyjątkowo uważać na świąteczną dietę. Sprawdź, na jakie łakomstwo możesz sobie pozwolić!

Czy w święta możesz zjeść…

Ryby

Raczej tak. Na wigilijnym stole na pewno pojawi się karp, ryba w galarecie, ryba po grecku oraz śledzie. Wykorzystaj okazję i spróbuj po trochu każdej z rybnych, świątecznych potraw - to zdrowe, wartościowe dania, których w ciąży szczególnie potrzebujesz.

Zalety: Ryby dostarczą ci białka, cennych witamin i minerałów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT - zwłaszcza te tłuste, morskie, jak śledź i łosoś. Wybieraj ryby gotowane i duszone, idealna będzie ryba po grecku z dodatkiem warzyw, czy łagodnie przyprawiony śledź.

Wady: Unikaj ryb smażonych i wędzonych, zamiast na ciężkostrawnego karpia w panierce zdecyduj się na gotowaną rybę w galarecie albo tę pieczoną w folii.

Czytaj też: Ryby w diecie ciężarnej

Grzyby

Raczej tak. Grzyby urozmaicają smak wigilijnych potraw, znajdziesz je w farszu pierogów, w bigosie, niektórzy zajadają się też grzybami obtaczanymi w mące i smażonymi.

Zalety: Jedząc umiarkowane ilości grzybów, dostarczasz sobie białka, witamin z grupy B i D, a także magnezu, żelaza i substancji cytostatycznych, które hamują rozwój komórek nowotworowych.

Wady: Niestety, grzyby, pomimo niewątpliwych walorów smakowych, są bardzo ciężkostrawne, mogą powodować bóle brzucha i wzdęcia. Zrezygnuj z jedzenia grzybów niewiadomego pochodzenia, a próbując potraw z grzybowych farszem - zachowaj umiar.

Czytaj również: Zgaga w ciąży – przyczyny i objawy. Co na zgagę w ciąży?

Czerwony barszcz

Tak. Buraki, z których przyrządza się tradycyjny barszcz wigilijny, to kopalnia cennych składników odżywczych potrzebnych ci zwłaszcza w czasie ciąży. Jedz śmiało zarówno czerwony barszcz, jak i sałatkę z gotowanych buraczków.

Zalety: Buraki zawierają duże ilości przeciwutleniaczy, kwasu foliowego, wapnia, potasu, magnezu oraz żelaza, dlatego picie buraczanego soku zaleca się szczególnie kobietom zagrożonym ciążową anemią. Buraki okażą się też pomocne przy problemach z zaparciami.

Wady: Brak.

Czytaj też: Kwas foliowy w diecie ciężarnej

Pierogi, bigos

Raczej tak. Najpowszechniejszym pierogowym farszem jest duszona kapusta - smaczne i zdrowe warzywo, które świetnie uzupełni przysmaki przyrządzone z ryb, będzie dodatkiem do pasztecików i głównym składnikiem tradycyjnego bigosu. Uważaj na ilość zjadanej kapusty, najlepiej wybierz sobie tylko jedną kapuścianą potrawę.

Zalety: W kapuście znajdziesz przede wszystkim mnóstwo witaminy C (więcej niż w cytrynie!), ale także wiele innych wartościowych składników mineralnych.

Wady: Posiłki z dodatkiem kwaszonej kapusty to ciężkostrawne dania, które mogą też powodować nieprzyjemne wzdęcia. Zachowaj umiar, zwłaszcza sięgając po przysmaki z kapustą i grzybami.

Czytaj też: Witaminy niezbędne do życia

Kapusta z grochem

Raczej nie. Groch tradycyjnie dodaje się w święta do kapusty, na niektórych stołach pojawi się także fasola z sosem. Jeśli nie musisz, nie próbuj dań z nasion roślin strączkowych, ponieważ mogą ci zaszkodzić, spowodować wzdęcia i pogorszyć samopoczucie.

Zalety: Groch i fasola zawierają sporo białka, a także błonnika, kwasów tłuszczowych i witamin z grupy B.

Wady: Oprócz tego, że posiadają duże wartości odżywcze, groch i fasola wywołują dolegliwości trawienne z powodu obecnych w nich i rozkładanych w jelicie oligosacharydów. Jeśli koniecznie chciałabyś posmakować wigilijnej potrawy z grochem, wcześniej odpowiednio przygotuj nasiona: suche zalej wrzątkiem i pozostaw na 3 godziny. Następnie odlej wodę, zalej świeżą i ugotuj.

Czytaj też: Witaminy i suplementy diety - co wybrać?

Kutia, kluski z makiem

Raczej nie. Słodkości z dodatkiem maku to prawdziwe bomby kaloryczne, zwłaszcza jeśli dodamy do nich jeszcze miód i orzechy (które w dodatku mogą wywołać alergię!).

Zalety: Poza wyśmienitym smakiem mak ma jeszcze inne zalety - zawiera wapń, potas, magnez, żelazo oraz witaminy A, C, D, E i B3.

Wady: Mak jest przepyszny, ale niezwykle kaloryczny i obciążający układ trawienny. Jeżeli nie możesz oprzeć się pokusie spróbowania kawałka makowca albo słodkiej kutii, nałóż sobie naprawdę malutką porcję.

Kompot z suszu

Tak. Na pewno doskonale wiesz, że w twojej codziennej diecie powinny znaleźć się bogate w witaminy owoce. Kompot z suszu będzie idealnym dopełnieniem świątecznego menu, bo owoce suszone są równie zdrowe co świeże.

Zalety: Suszone śliwki, morele, jabłka to źródło witamin, składników mineralnych oraz cennego żelaza i błonnika, który usprawni trawienie, zapobiegnie wzdęciom.

Wady: Brak.

Czytaj też: Owoce i warzywa w idealnej diecie

Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Kwas foliowy w diecie ciężarnej

 

8 najważniejszych produktów w ciąży

 

Dieta na drugi trymestr ciąży

 

7 produktów szczególnie zalecanych w ciąży

 

Zmęczona jak w ciąży

 

12 zasad diety w I trymestrze ciąży

 

10 kroków do zajścia w ciążę

 

Czego unikać w ciąży