Suplementy diety w ciąży

Ocena: 4.85/5 Głosów: 1
Ta treść była już przez Ciebie oceniana!

Czy oprócz kwasu foliowego powinnaś przyjmować inne witaminy i mikroelementy? Jakie tableki może łykać kobieta w drugim trymestrze ciąży? Przeczytaj, co radzi dietetyk!

Nadmiar witaminy A w organizmie matki zwiększa ryzyko wad wrodzonych u dziecka.
Nadmiar witaminy A w organizmie matki zwiększa ryzyko wad wrodzonych u dziecka.

Zaczynam właśnie 2. trymestr ciąży, do tej pory lekarz przepisał mi tylko kwas foliowy. Czy powinnam brać więcej tabletek z witaminami? Może powinnam jeść tran, by wzmocnić odporność? Jak byłam w ciąży z moją pierwszą córką, to nie brałam żadnych tabletek. Moje koleżanki mówią jednak, że powinnam łykać witaminy. Co robić? mamaasiulka

Na pytanie odpowiada M. Zakrzewska, dietetyk z kliniki diety Medlinea:


W okresie ciąży dochodzi w organizmie matki do różnych procesów, co zwiększa jej zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy. Niedobory witamin i minerałów mogą być równie szkodliwe jak ich nadmiar.

Przyjmując suplementy diety, można łatwo przekroczyć zalecaną dzienną dawkę, gdyż w większości suplementów dostępnych na rynku każda witamina dostarcza 100% dziennego zalecanego spożycia. Przekroczenie dziennego zalecanego spożycia może być szczególnie łatwe np. w wypadku witaminy A, która jest dostępna w codziennej diecie w odpowiedniej ilości. Nadmiar witaminy A w organizmie matki zwiększa ryzyko wad wrodzonych u dziecka.

Należy uważać również na tran, gdyż duże dawki rybich olejów mogą powodować efekty uboczne, takie jak samoistne krwawienie, łagodne biegunki, rybi posmak w ustach.

Są jednak uzasadnione przypadki przyjmowania suplementów diety, np. niski poziom żelaza. Musi to być jednak indywidualnie dostosowane do potrzeb matki i stosowane pod opieką specjalisty. Najważniejsza jest więc dobrze zbilansowana dieta, która dostarczy matce i dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Dlatego polecam w pierwszej kolejności zadbać o swoją codzienną dietę, zanim sięgnie Pani po "sztuczne" tabletki.

Czytaj też: Czy żelazo w tabletkach do ssania szkodzi na zęby?

Tematy: kwas foliowy, suplementy diety, dieta w ciąży, witaminy w ciąży

Komentarze