Pieczywo dietetyczne w ciąży – czy można je spożywać?

Wybór pieczywa w sklepie jest ogromny, dlatego podczas zakupów możesz mieć dylemat, który chleb lub bułki wybrać – tym bardziej że w ciąży poświęca się zazwyczaj więcej czasu na takie wybory. Wiesz przecież, że to, co jesz teraz, ma wpływ nie tylko na Twój organizm, ale i rozwój dziecka. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie pieczywa i czy kupno tego, które określane jest jako „dietetyczne” zawsze będzie dobrą decyzją.

Dlaczego odpowiedni wybór produktów zbożowych jest tak ważny dla kobiet w ciąży?

Pełnoziarniste produkty zbożowe zajmują ważne miejsce w diecie ciężarnej kobiety. Ich regularne spożywanie pomaga pokryć zapotrzebowanie na liczne składniki odżywcze.

Witaminy z grupy B

Witaminy z grupy B to grupa witamin, która odpowiada m.in. za:

  • prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz immunologicznego;
  • przemiany białek, tłuszczów i węglowodanów;
  • syntezę hormonów i DNA;
  • rozwój układu immunologicznego i skóry dziecka.

Ponadto odpowiednia podaż kwasu foliowego (który występuje m.in. w ciemnym pieczywie) jest szczególnie ważna w pierwszym trymestrze ciąży. Wszystko dlatego, że zmniejsza ryzyko wad rozwojowych.

Zobacz też: Dieta wegańska w ciąży

Składniki mineralne

Produkty zbożowe są również źródłem składników mineralnych, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu. Znajdziesz w nich m.in. żelazo oraz cynk.

W drugim trymestrze Twoje dziecko gromadzi zapasy żelaza , z których będzie korzystać aż do momentu włączenia do diety produktów bogatych w ten pierwiastek. Z kolei w trzecim trymestrze zwiększa się objętość krwi w Twoim organizmie, ponieważ powiększa się łożysko, a rozwój dziecka jest intensywny. Dlatego w tym czasie zwróć szczególną uwagę na żywność bogatą w żelazo, m.in. ciemne pieczywo, ryż brązowy, strączki. Łącz ją z produktami bogatymi w witaminę C, która zwiększa przyswajalność żelaza niehemowego.

Cynk to również jeden ze składników mineralnych, którego nie powinno zabraknąć w jadłospisie w czasie ciąży. Jest niezbędny do funkcjonowania ponad trzystu enzymów! Ponadto chroni komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i wzmacnia odporność. Oprócz bułek, czy chleba jego źródłem są np. nasiona słonecznika, pestki dyni i rośliny strączkowe.

Przeczytaj też: Kwas foliowy przed poczęciem i w ciąży

Błonnik pokarmowy

Błonnik należy do grupy węglowodanów znanych jako węglowodany złożone. Pomaga zadbać o prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży. Jest to niezwykle istotne, ponieważ otyłość u kobiety ciężarnej wiąże się z groźnymi powikłaniami. Predysponuje dziecko do rozwoju cukrzycy typu II i otyłości w okresie dorastania, a także zwiększa ryzyko cukrzycy ciążowej.

Co więcej, błonnik ma korzystny wpływ na pracę jelit. Dzięki temu pomaga w zapobieganiu i leczeniu zaparć, na które dość często cierpią kobiety w ciąży.

Czytaj również: Czy można jeść oscypki w ciąży? Ile mają kalorii i jak je przechowywać?

Czy pieczywo dietetyczne to dobry wybór?

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, jak ważna jest zdrowa dieta. Dlatego w sklepach pojawiają się produkty, które określane są jako dietetyczne, fit, fitness itp. Czy faktycznie powinnaś jeść pieczywo, które ma na opakowaniu podobne napisy?

Kupując chleb i bułki, powinnaś przede wszystkim kierować się ich składem, a nie tym, jak określa je producent. Dlatego, jeśli chcesz, aby produkty, które wybierasz miały faktycznie dobry wpływ na Twoje zdrowie, pamiętaj o poniższych zasadach.

  1. Zwróć uwagę na listę składników – producent jest prawnie zobowiązany do tego, aby ją podać, więc znajdziesz ją na każdym produkcie. Składniki podawane są w kolejności malejącej. Oznacza to, że te, które znajdują się na pierwszych pozycjach, występują w największych ilościach.
  2. Szukaj pieczywa o jak najkrótszym składzie – najlepiej, jeśli składa się jedynie z wody, mąki, soli i zakwasu.
  3. Pamiętaj, że pieczywo pełnoziarniste wcale nie jest ciemnobrązowe, a raczej szaro-brązowe. Jeśli chleb lub bułki są bardzo ciemne może oznaczać to, że dodano do nich karmel lub słód.
  4. Zwróć uwagę na masę pieczywa i przekrój, jeśli masz taką możliwość. Chleb pełnoziarnisty powinien być dość ciężki (uwzględniając jego objętość).
  5. Unikaj pieczywa zawierającego m.in. syrop z buraków cukrowych, słód jęczmienny, karmel, substancje konserwujące, aromaty przypraw.
  6. Włącz do swojej diety chleb i bułki na bazie mąki: pełnoziarnistej typ 1850 (i wyżej), gryczanej, orkiszowej, jęczmiennej, owsianej, żytniej typ 2000.
  7. Pamiętaj, że dostarczenie do organizmu odpowiednich ilości żelaza jest bardzo ważne w czasie ciąży. Aby pokryć zapotrzebowanie na ten pierwiastek, wybieraj pieczywo (np. chleb żytni) na zakwasie. Fermentacja obniża zawartość fitynianów co ma pozytywny wpływ na wchłanianie żelaza.

Zobacz też: Jak przygotować syrop z pigwy?

Nie zapominaj również o tym, że wybór pieczywa powinien być uzależniony od Twoich indywidualnych potrzeb. Chleb, czy bułki pełnoziarniste są polecane ze względu na to, że zawierają cenne witaminy i składniki mineralne w większych ilościach. Poza tym ich spożywanie pomaga utrzymać prawidłową masę ciała i chroni przed cukrzycą ciążową. Jednak w niektórych przypadkach zaleca się tzw. białe pieczywo.

Wskazaniem do włączenia tego typu produktów do diety są m.in. dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego takie jak wzdęcia, biegunki, czy gazy. Ponadto dieta lekkostrawna polecana jest w przypadku zapalenia błony śluzowej jelit, nieżycie żołądka, a także w chorobach infekcyjnych (przebiegających z gorączką).

Czytaj również: Czy można jeść szczaw w ciąży? Właściwości, wartości odżywcze

Bezglutenowe, niskosodowe i inne rodzaje pieczywa polecanego w szczególnych przypadkach

W sklepach znajdziesz również tzw. pieczywo specjalne, które polecane jest w szczególnych przypadkach. Kiedy należy wprowadzić je do diety? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

  • Bezglutenowe – zalecane, jeśli cierpisz na nieceliakalną nadwrażliwość na gluten lub celiakię. Pamiętaj o tym, aby zwrócić uwagę na jego skład. Niektóre gotowe produkty bezglutenowe charakteryzują się wysokim stopniem przetworzenia. Jeśli nie możesz znaleźć chleba czy bułek z dobrym składem możesz piec je samodzielnie. Wykorzystaj do tego mąkę bezglutenową np. gryczaną.
  • Niskosodowe – polecane, gdy chorujesz na nadciśnienie tętnicze w ciąży.
  • O wysokiej zawartości błonnika – wzbogacone w dodatek otrąb, nasion słonecznika itp. Pomaga utrzymać prawidłową masę ciała dlatego zalecane jest w przypadku nadwagi i otyłości.
  • Z niskim indeksem glikemicznym (np. z dodatkiem naturalnego błonnika owsianego) – polecane kobietom w ciąży, które zmagają się z cukrzycą ciążową.

Zobacz też: Co można pić w ciąży?

Pamiętaj również o tym, że nie mniej ważne dla Twojego zdrowia są dodatki do pieczywa. W czasie ciąży postaw na chude mięso (wędliny najlepiej przygotować samodzielnie), domowe pasty warzywne (jeśli dodasz do nich np. olej lniany, oliwę z oliwek będą zawierały również dobre tłuszcze), sery twarogowe chude lub półtłuste. Ciekawym urozmaiceniem posiłku złożonego z kanapek może być jogurt naturalny wzbogacony o płatki owsiane.

Nie zapominaj również o tym, że w każdym zdrowym posiłku powinny znaleźć się świeże warzywa! Dostarczają one błonnika, polifenoli, karotenoidów, witaminy C, a także składników mineralnych. Jakie warzywa dodać do kanapek? Mogą być to np. ogórki kiszone będące źródłem naturalnych probiotyków, czerwona papryka bogata w witaminę C i beta-karoten, pomidory obfitujące w potas (szczególnie ważny przy nadciśnieniu tętniczym i obrzękach), rzodkiewka, czy zielone warzywa liściaste bogate w kwas foliowy. Wzbogacając nasze kanapki o świeże warzywa dostarczamy naszemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych oraz uzupełniamy niedobory witamin.

Czytaj również: Banany w ciąży – czy można je jeść? Wskazania i przeciwwskazania

Bibliografia

 
  1. Cicha U.: Pieczywo dietetyczne i jego rola w żywieniu człowieka. Przegl. Piek. Cuk. 2001; 8: 16–19.
  2. Diowksz A.: Pieczywo jako żywność funkcjonalna. Przegl. Piek. Cuk. 2010; 9: 18–19.
  3. Horvath A., Dziechciarz P., „Wczesne programowanie metaboliczne”, Szkoła Pediatrii vol. 17, no 5.
  4. Jarosz M., 2017, Dietetyka. Żywność, żywienie w prewencji i leczeniu, Wydawnictwo IŻŻ, Warszawa 2017.
  5. Kochańska J.: IG – ważny wskaźnik w przemyśle zbożowym i piekarskim. Przegl. Zboż. Młyn. 2007; 5: 27–29.
Opublikowano: ; aktualizacja: 14.12.2021

Oceń:
0.0

Komentarze i opinie (0)

Może zainteresuje cię

Hemoroidy w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie. Sprawdzone sposoby na hemoroidy w ciąży

 

Dieta na nadciśnienie w ciąży – jak obniżyć ciśnienie dietą?

 

Kolka nerkowa w ciąży – przyczyny i leczenie kolki nerkowej

 

8. miesiąc ciąży – które tygodnie, objawy, rozwój dziecka, badania, jak zmienia się ciało

 

Depresja ciążowa – czy depresja w ciąży jest groźna dla mamy i dziecka?

 

Karmienie piersią w ciąży

 

Wahania nastroju w ciąży – przyczyny, objawy, jak pomóc?

 

Metaliczny posmak w ustach w ciąży – przyczyny i leczenie